ו' סיון התשפ"ד
12.06.2024
הורביץ מקדם בריאות נפש

בשורה למתמודדי הנפש: לראשונה - פסיכיאטר בוועדת סל התרופות

ההחלטה של שר הבריאות התקבלה כחלק ממדיניות קידום בריאות הנפש. במקביל, ארגוני המטופלים פנו להורוביץ במחאה על שהוועדה מתעלמת מהפסיכיאטריה: "יחס מביש של בן חורג"

בשורה למתמודדי הנפש: לראשונה - פסיכיאטר בוועדת סל התרופות
ייעוץ פסיכולוגי צילום: pixsabay

לראשונה זה יותר מ־20 שנות קיומה של ועדת סל התרופות הציבורי במשרד הבריאות, החליט שר הבריאות ניצן הורוביץ למנות כחבר ועדה רופא פסיכיאטר. כך מפרסם הבוקר רן רזניק ב'ישראל היום'. ההחלטה התקבלה כחלק מהמדיניות המוצהרת של הורוביץ לקדם את תחום בריאות הנפש, ולצמצם את הקיפוח והאפליה התקציבית של בתי החולים הפסיכיאטריים ומרפאות בריאות הנפש. זאת על רקע ביקורת ציבורית נוקבת, על כך שהתרופות והטכנולוגיות בתחום מקבלות את העדיפות הנמוכה ביותר בוועדת הסל.

בד בבד, ל"ישראל היום" נודע כי בתחילת החודש הועברה לשר הורוביץ פנייה חסרת תקדים של ראשי שישה ארגוני מטופלי נפש ובני משפחותיהם, שמתריעים על התקצוב הזעום של תרופות חדשות ועל הצורך במינוי פסיכיאטר לוועדת הסל.

בפנייה, כתבו ראשי העמותות להורוביץ כי: "בהמשך לחלקן הזעום של התרופות הפסיכיאטריות בסל, תוך פגיעה בשירותי הבריאות הניתנים למתמודדי הנפש, אנו דורשים שיינתן משקל גדול לתרופות ולטכנולוגיות פסיכיאטריות בסל הבריאות ולפעול להסרת החסמים הקיימים".

עוד הם התריעו כי: "כל מתמודד שחווה דיכאון או מצב פסיכוטי הוא עולם ומלואו, והיעדר מענים פוגע קשות במתמודד ובמעגלים סביבו. את המדיניות בדבר סדר העדיפויות הראוי לבריאות הנפש, ובעת הזאת על רקע תוצאות הקורונה, יש לשקף גם בהרכבה של ועדת הסל ובהגדלה משמעותית של מגוון התרופות בתחום בריאות הנפש. התחלואה הנפשית פורצת בדרך כלל בגיל צעיר, וחיים שלמים יורדים לטמיון בשל ההשפעות החלקיות של התרופות הקיימות באיזון מצבם הנפשי של הסובלים מתחלואה נפשית קשה".

הפנייה של עמותות החולים מסתמכת גם על בדיקת נתוני משרד הבריאות, שערך גדי רוזנטל מעמותת "משפחות בריאות הנפש", ולפיה ב־12 השנים האחרונות אישרה הוועדה מספר זעיר מאוד של 18 תרופות וטכנולוגיות פסיכיאטריות חדשות, לעומת 1,115 תרופות שאושרו לשאר המחלות, וכי במשך ארבע שנים לא אושרה אפילו לא תרופה חדשה אחת.

העמותות שפנו לשר הבריאות הן עמותות "עוצמה", "אנוש", "איכות בשיקום", "משפחות בריאות הנפש", "לשמ"ה לשילוב מתמודדים וההעצמה בבריאות הנפש", וארגון משפחות נפגעי תחלואה כפולה.

ריבי צוק, שופטת בדימוס ויו"ר עמותת "עוצמה", אמרה כי: "העובדה שלא היה עד עכשיו בוועדה ולו פסיכיאטר אחד - ביטוי נוסף למצב מצער, שבו שירותי בריאות הנפש מוזנחים ביותר וזוכים ליחס מביש של בן חורג בחצר האחורית של מערכת הבריאות. מדובר במצב אבסורדי, שכן בהערכת חסר, מדובר ביותר מ־200 אלף חולים כרוניים במצב קשה, שההזנחה בטיפול בהם משליכה גם על ציבור גדול של יותר ממיליון בני המשפחה גרעינית שלהם".

ניצן הורביץ פסיכיאטר סל התרופות בריאות נפש

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד