1. עמוד הבית
  2. נשים
  3. בריאות

"אם יש לך סרטן נשים גרורתי, את לא לבד במסע הזה"

כפי שסרטן משפיע על הבריאות הגופנית, המחלה גובה גם מחיר נפשי. היא מביאה עימה תחושות ורגשות שיכולים להשתנות כל הזמן • אולם ישנה בשורה משמחת - התמיכה שאת יכולה לקבל, נמצאת מעבר לפינה

הראלה לוי בשיתוף חברת פייזר, י"ט חשון תשפ"ב 25/10/2021 10:51

מסע משנה חיים סרטן נשים סרטן נשים צילום: שאטרסטוק

״איזו אמיצה את״, ״את ממש גיבורה, את תנצחי את המחלה״, הם רק חלק מהמשפטים שחלקנו אומרים לנשים שאובחנו בסרטן נשים. לא כולם מוצאים את המילים הנכונות להגיד, ואנחנו מנסים בכל דרך אפשרית לעודד ולתמוך. אולם, אם אובחנת בסרטן נשים סביר להניח שאת לא רוצה להיות מתויגת כ״לוחמת סרטן מקצועית״. אחרי הכל, את אותה אישה, בת זוג, אימא, בת, אחות או חברה, למרות שהאבחנה שקיבלת מסמנת את תחילתו של מסע משנה חיים.

לאחר אבחון סרטן נשים, השיחה עם הרופא.ה פעמים רבות מתמקדת בהיבט הגופני של המחלה, אילו תסמינים יש לך, מהו הטיפול שתקבלי ואילו תופעות לוואי צפויות. אך בדיוק כפי שסרטן משפיע על הבריאות הגופנית, המחלה גובה גם מחיר נפשי.  היא מביאה עמה תחושות ורגשות שיכולים להשתנות כל יום, כל שעה ואפילו כל דקה.

לחצו כאן ותקבלו מידע נרחב בנושא>>>

היבטים שונים של המחלה והטיפול בה, למשל, הכאבים, השינוי האפשרי במראה או איך המשפחה שלך תתמודד עם המחלה שלך, יכולים להפחיד ולהדאיג אותך. העובדה שאת חולה בסרטן והידיעה שחייך עומדים להשתנות במהלך ולאחר הטיפולים יכולים לגרום להתפתחות והתעצמות רגשות רבים ושונים – חרדה, מתח, עצבות, דיכאון, כעס ולפעמים אפילו אשמה.

לצד כל הרגשות המאתגרים שיכולים להתעורר, את עשויה להרגיש גם בודדה. לאחר שאובחנת בסרטן נשים או בסרטן נשים גרורתי את עשויה להרגיש שאת ״לבד במערכה״ – שאפילו האנשים שקרובים אליך ביותר לא יכולים להבין באמת מה את עוברת. כל התחושות האלה הן נורמאליות, בין אם את עוברת טיפול או שכבר סיימת אותו.

התמיכה שאת יכולה לקבל – מעבר לפינה

לא תמיד קל לדבר על הצד הרגשי של אבחון סרטן נשים, ונשים רבות אינן ששות לשתף את בני המשפחה או את החברים בתחושות שלהן. לפעמים מתוך מבוכה ולפעמים מכיוון שהן חוששות ״להכביד״ על הקרובים אם הן ידברו על הפחדים או על הצרכים שלהן. עם זאת, תמיכה מהסביבה היא אחד הצדדים החשובים במסע שעוברות נשים עם סרטן נשים.

האנשים סביבך יכולים להשפיע בצורה חיובית על התפקוד הגופני, הרווחה הנפשית ואפילו על היכולת שלך להסתגל לחיים עם סרטן. מספר מחקרים מעידים על כך שיש קשר בין סביבה תומכת לתוצאות טיפול חיוביות בסרטן נשים. בנוסף, היא יכולה לסייע להפחית את הלחץ הנפשי ולשפר את התחושות המלוות את ההתמודדות עם המחלה.

הדבר החשוב בתמיכה הוא לא מספר האנשים סביב, אלא איכות התמיכה שאת מקבלת במסע הטיפול והמחלה. מספיקה גם רשת קטנה של חברים נאמנים, ילדים או קרובי משפחה, המסייעים בטיפול, ועמותות יכולות לספק תמיכה רגשית משמעותית.

ברחבי העולם קיימות עמותות וקבוצות המלוות נשים שמאובחנות בסרטן נשים או שהחלימו ממנו, או קבוצות תמיכה עבור נשים שחלו בסרטן נשים גרורתי. מלבד התמיכה שהן מעניקות, חלק מהעמותות מחברות בין מטופלות לנשים שחלו בסרטן נשים. אף-על-פי שתמיכה כזו לא מעלימה לחלוטין את הבדידות, תמיכה מנשים שעברו דברים דומים, ״שהיו שם״, יכולה לסייע למטופלות לדעת ולהרגיש שהן לא לבד, בין אם יש להן סביבה תומכת בבית ובין אם לא.

עמותות תמיכה בנשים עם סרטן נשים בישראל

סרטן נשים עלול לפגוע בנשים צעירות ומבוגרות, חילוניות ודתיות, מכל הדתות ומכל העדות. ארגונים ועמותות שונות בישראל מסייעים לנשים שאובחנו בסרטן נשים ולבני משפחתם לעבור את המסע בצורה קלה יותר

עמותת אחת מתשע

״אחת מתשע״ היא עמותה המסייעת לנשים החולות בסרטן נשים ולקרוביהן לאורך כל שלבי המחלה – משלב האבחון ולאחריו. העמותה מעניקה ליווי ותמיכה באמצעות מתנדבות שהחלימו מסרטן נשים ועברו הכשרה מקצועית, ומסייעת במתן מידע ובמיצוי זכויות. כמו כן, העמותה מסייעת במתן תמיכה רגשית על ידי אנשי מקצוע, כגון עובדת סוציאלית ופסיכולוגים. העמותה מקיימת סדנאות, הרצאות, פעילויות הסברה ומהלכים תקשורתיים להעלאת המודעות לגילוי מוקדם למחלה, ומובילה מאבקים ציבוריים לשינוי מדיניות בתחום בישראל.

אתר העמותה:   www.onein9.org.il

בפייסבוק: facebook.com/onein9

עמותת קרן מלאך מרים

״קרן מלאך מרים״ היא העמותה הערבית הראשונה הפועלת בתחום המאבק במחלת הסרטן. העמותה מגישה עזרה כלכלית ונפשית לחולי סרטן ומשפחותיהם, ופועלת להעלאת המודעות על המחלה. עמותת מרים עוזרת לכל חולה סרטן באשר הוא, ללא הבדל דת, גזע או מין, מסייעת בקניית תרופות מחוץ לסל ומספקת תמיכה לחולי סרטן. העמותה נמצאת בשיתוף פעולה מלא עם קופות החולים ועם בתי חולים גדולים בישראל כמו רמב"ם, שניידר, איכילוב ועוד.

אתר העמותה:  www.mariamf.org

בפייסבוק: facebook.com/MariamFoundatio

בית נתן

״בית נתן״ היא עמותה המעניקה תמיכה רגשית וחברתית לנשים המתמודדות עם סרטן, בכל שלבי המחלה. העמותה מפעילה קבוצות תמיכה ומקיימת ימי נופש, פעילויות יומיות, הרצאות וסדנאות – כל הפעילויות בהנחיית אנשי מקצוע. ״קו עידוד״ של העמותה מספק מענה טלפוני המיועד לנשים עם מחלה ראשונית/ממוקדת והוא מופעל על ידי מחלימות שעברו הכשרה יסודית. נשים במצב של מחלה מתקדמת יכולות להיעזר במתנדבות ״תומכות״, שעברו הכשרה אינטנסיבית וקפדנית. המתנדבות מבקרות בביתן של המטופלות ומושיטות להן יד תומכת ואוזן קשבת.

אתר העמותה:  /בית-נתן https://www.beitnatan.com/he/

בנוסף, עומד לרשותך גם אתר האינטרנט על סרטן נשים גרורתי – www.pfizer.co.il/meandmbc

האתר מכיל מידע רב בנושאים רפואיים ולא רפואיים, שיכולים לסייע להתמודד עם מגוון שאלות שבוודאי יש לך. את מוזמנת להיכנס אליו ולהיעזר בו.

למידע נוסף, יש לפנות לרופא.ה המטפל.ת.

שירות לציבור. מוגש בחסות חברת פייזר.

לחצו כאן ותקבלו מידע נרחב בנושא>>>

נכון לתאריך: ספטמבר 2021

* מק"ט PP-IBR-ISR-0302

 

מעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642
;