ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024
על חודו של קול

מבוכה לח"כ קארה: הקואליציה הפילה את הצעת החוק 'דמי אבטלה לעצמאים'

הקואליציה הצביעה נגד הצעת החוק שקובעת דמי אבטלה לעצמאים, וכך הפילה את החוק על חודו של קול. באופוזיציה יצאו במתקפה חריפה נגד הקואליציה ותקפו אישית את ח"כ קארה מימינה בטענה שבגד בתומכיו העצמאים 

מבוכה לח"כ קארה: הקואליציה הפילה את הצעת החוק 'דמי אבטלה לעצמאים'
אביר קארה ויאיר לפיד צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מליאת הכנסת דחתה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי – דמי אבטלה לעצמאיים אותה הגיש חבר הכנסת סמי אבו שחאדה מהרשימה המשותפת, לצד הצעות דומות של חברי הכנסת משה גפני ינון אזולאי ומשה ארבל.

הצעת החוק נפלה על חודו של קול, לאחר שבהצבעה שמית תמכו בהצעה 54 חברי כנסת לעומת 55 שהתנגדו, כאשר גם ההצעות המוצמדות נדחו. באופן יוצא דופן שתפו פעולה סיעות האופוזיציה מימין והרשימה המשותפת משמאל ותמכו יחד בחוק אותה הגיש ח"כ ערבי, במטרה להביך את נציג העצמאיים בכנסת ח"כ אביר קארה וכן לנגח ברה"מ החליפי לפי שהביע תמיכה בהצעה דומה בעבר.

החוק מציע לקבוע ענף ביטוח אבטלה לעובדים עצמאיים ולאפשר לעובדים עצמאיים אשר חדלו לעסוק במקצועם או סגרו את עסקם לקבל דמי אבטלה, בתנאים ולפי אופן החישוב שבהצעת החוק. מוצע להסמיך את השר לקבוע את שיעור דמי הביטוח שייגבו מעובד עצמאי וכן את סכום ההשתתפות של המדינה בקרן מיועדת לתשלום דמי אבטלה לעובדים עצמאיים.

בדברי ההסבר נכתב: "חוק הביטוח הלאומי במתכונתו היום מפלה לרעה את אוכלוסיית העובדים העצמאים לעומת העובדים השכירים במשק, שכן בניגוד לעובדים השכירים הנהנים מרשת ביטחון סוציאלית במקרה בו פרנסתם נפגעת בשל פיטורים, עובד עצמאי אשר סוגר את עסקו אינו זכאי לכל סיוע מהמדינה.

"המשבר הכלכלי הנוכחי הנובע ממגפת הקורונה מוכיח את הצורך בחקיקה זו. מאות אלפי עצמאיים, נקלעו למשבר כלכלי עצום והשלכותיו הקשות טרם התבררו עד תומם. חלק לא מבוטל מאותם עסקים נסגרו ולא ישובו לפעילות, מה שמביא בטווח הארוך לפגיעה קשה ביותר במשק ובמנועי הצמיחה המניעים אותו. הצעת חוק זו מבקשת להשוות ולו במקצת את התנאים הסוציאליים של העובדים העצמאים בכך היא מבקשת לאפשר להם לקבל דמי אבטלה שאותם זכאים לקבל כלל העובדים במשק".

במליאת הכנסת התפתחו חילופי דברים חריפים בין סגן השר מימינה, אביר קארה, לבין חברי כנסת מהאופוזיציה לאחר שהאחרונים האשימו אותו בבגידה בעצמאים.

שר הרווחה מאיר כהן השיב בשם הממשלה ואמר: "אני מציע לא להצביע עכשיו, נשב ביחד אתכם ועם הביטוח הלאומי והאוצר ותוך שלושה חודשים זה יגיע לכאן, זו התחייבות שלי".

המציעים ביקשו להעביר את ההצעה בטרומית תוך התחייבות שלא לקדמה בשלושת החודשים הקרובים אך הקואליציה סירבה וההצעות עלו להצבעה ונפלו.

מגיש ההצעה, ח"כ סמי אבו שחאדה, הגיב על ההצבעה בחוק דמי אבטלה לעצמאיים: "על חודו של קול הפילה ממשלת בנט-ליברמן-עבאס עוד חוק סוציאלי שהצעתי היום במליאה שנחצותו דווקא עכשיו גדולה ביותר. ‏בגלל שיקולים ציניים וצרים שוב פוגעת הממשלה בעצמאים ומונעת מהם דמי אבטלה".

הרשימה המשותפת הגיבה להפלת התיקון לחוק הביטוח הלאומי – דמי אבטלה לעצמאיים של ח"כ סמי אבו שחאדה: "מאכזב ביותר שרע"ם ומרצ נכנעו שוב לפוליטיקה קטנה והפגינו חוסר אחריות משווע על חשבון התמיכה לה העצמאיים זקוקים נואשות. אנחנו, בכל מקרה, ממשיכים להיות נאמנים לציבור שלנו. לכן תמכנו בחוק שמשאיר את המכון הפתולוגי פעיל גם בשבת וחג".

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני: "יושב פה אביר קארה שהגיע לכנסת על ידי העצמאיים ומצביע נגד החוק החשוב הזה, איבדתם את הבושה, אנחנו מסתובבים עם חבורה של אנשים שאין ביניהם לאמת ולא כלום".

ח"כ מיקי זוהר: "העצמאים של ישראל שקורסים תחת הנטל, שילמו היום מחיר בשביל שהממשלה המוזרה הזו תמשיך להתקיים. חוק קריטי וחשוב לדמי אבטלה לעצמאים נפל עכשיו על חודו של קול. ממשלה של הבטחות לחוד, ומעשים לחוד".

ח"כ שלמה קרעי: "הבית של העצמאים" בישראל הצביע נגד דמי אבטלה לעצמאים. אם בליאק, בזק או לפיד היו מצביעים בעד, הצעת חוק העצמאים היתה עוברת. רוממות העצמאים בגרונם וחרב פיפיות בידם… עם הסיבוב. אחר כך הם ימשיכו להטיף לכולנו בצביעות אופיינית על כל נושא. בושה".

אביר קארה דמי אבטלה עצמאים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד