1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

כוחות הביטחון הבלרוסיים ירו למוות באנדריי זלצר

מתנגד למשטרו של בלארוס נהרג בפריצת סוכנים חשאיים לביתו. מדובר ביהודי צעיר בשם אנדריי זלצר. אלמנתו נעדרה מהלוויתו לאחר שנעצרה במסגרת אותה פריצה. לטענת הממשל, זלצר ירה ראשון לעבר הסוכנים והרג את אחד מהם ובתגובה נורה ונהרג

יענקי פרברא' חשון תשפ"ב 07/10/2021 07:25

התנגד למשטר הרודני אנדריי זלצר באחת ההפגנות אנדריי זלצר באחת ההפגנות צילום: האופוזיציה בבלארוס

יהודי בן 31 בשם אנדריי זלצר, שהתנגד למשטרו של הרודן אלכסנדר לוקשנקו, נשיא בלארוס, נהרג במהלך פשיטה על ביתו במינסק ב-29 בספטמבר. מאות מתנגדי המשטר נעצרו בימים האחרונים לאחר שכוחות הביטחון הרגו את זלצר.

אתר חדשות יהודי בשפה הרוסית, Jewish.ru, דיווח כי זלצר נהרג בידי סוכנים מהוועדה לביטחון המדינה של הרפובליקה של בלארוס שנכנסו לביתו כשהם לבושים בבגדים אזרחיים. הגברים קיבלו הוראה לעצור אותו, כך על פי התקשורת הבלרוסית. הממשלה מסרה מצידה כי זלצר הרג את אחד מהם, ובתגובה הם ירו בו למוות. הוא נקבר בבית העלמין במינסק.

אלמנתו של זלצר לא נכחה בהלוויה, ושהתה באותה העת במעצר, בחשד לשותפות בירי לעבר סוכני לוקשנקו.

לטענת התקשורת המקומית, קבוצת שוטרים וסוכנים בבגדים אזרחיים דרשה מבעל הדירה לפתוח את הדלת, אך הם סירבו. הסוכנים פרצו את הדלת, ולטענת הרשויות, זלצר המתין מול הדלת עם אקדח בידיו וירה באלה שפרצו פנימה. בתגובה הללו פתחו באש מאקדחיהם והרגו אותו.

בתקשורת הבלארוסית דיווחו על מותו של זלצר בליווי דיווחים אנטישמיים. לטענת אחד השדרנים, זלצר "נהנה ממנעמי בלארוס, אבל את הכסף הוא בזבז בארצות הברית". זלצר עבד בחברת טכנולוגיית המידע האמריקאית Epam, שמייסדה והמנכ"ל, ארקדי דובקין, הינו יהודי מבלארוס המתגורר כיום בארצות הברית. העסקתו של זלצר על ידי חברה אמריקאית משכה תשומת לב נוספת לאירוע האחרון, מה שנראה כמתקפה של לוקשנקו על מבקריו.

זלצר היה חבר באגודת הציידים והדייגים הבאלרוסית ולכן החזיק באקדח שנרכש באופן רשמי ברישיון. זלצר ואשתו תמכו בהפגנות האופוזיציה בשנה שעברה.

מספר אנשים מתו בעימותים עם כוחות הביטחון בבלארוס בעקבות גל הפגנות לאחר הבחירות לנשיאות 2020 שבהן לוקשנקו, ששולט בבלרוס מאז 1994, "ניצח". משקיפים חיצוניים ופעילי אופוזיציה טענו מאז כי הבחירות הונו וזויפו ואלפים, כולל מספר פעילים יהודים, נעצרו במסגרת המחאות הסוערות.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. הם היו בלבוש אזרחי, יתכן שירה בהם להגנתו בחשבו שהם שודדים  

    יעקב

;