1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. מפלגות

כך נערכים במגזר הדתי-לאומי ל"גזרת ליברמן"

בעוד פחות משבועיים אמור להיכנס לתוקף ביטול סבסוד מעונות היום לילדי האברכים, ובמגזר הדתי-לאומי מנסים למנוע או לצמצם את הנזק | ב'ימינה' מנסים להחריג את האברכים הסרוגים; בסיעת 'הציונות הדתית' מתנגדים להפרדה בין האברכים הסרוגים לחרדים | מאות מנשות האברכים התאגדו ופונות גם אל חברי הכנסת והשרים מהשמאל | באיגוד הישיבות מבהירים: פועלים גם בשביל האברכים החרדים

יאיר כלפהי"ג חשון תשפ"ב 19/10/2021 13:50

החרדים ירוויחו? אביגדור ליברמן אביגדור ליברמן צילום: Marc Israel Sellem/POOL

"חייבים למצוא פתרון": בציונות הדתית מתכוונים לקראת הכניסה לתוקף של ביטול סבסוד מעונות היום לילדי האברכים, ומנסים למנוע או לבטל אותה.

במגזר הדתי-לאומי המספר של האברכים נמוך בהרבה מיחס האברכים החרדים, מה שמאפשר יותר לשכנע את שר האוצר להחריג אותם - אך ישנם חילוקי דעות קשים בין אלה שעוסקים בעניין האם להחריג רק אותם או לדאוג לכלל האברכים.

חברי הכנסת: לעלות את הנושא או להשפיע על מקבלי ההחלטות

בכנסת הנוכחית, ישנו מספר רב של ח"כים ממפלגות הציונות הדתית, אך בניגוד לעבר, הם לא משויכים לאותו צד במגרש הפוליטי. חבר הכנסת ניר אורבך, לו יש היכולת יותר להשפיע על מקבלי ההחלטות זאת מתוקף חברותו בקואליציה, הוא אחד הח"כים שיותר עסוקים בתקופה האחרונה במציאת פתרון.

אורבך אינו מסתיר את רצונו להחריג את האברכים הסרוגים בלבד, ואחת הדרכים שהוא מנסה לקדם היא החרגת אברך אשר שירת בצבא עד מספר שנים קצוב רטרואקטיבית כפי שייקבע. דרך נוספת, שפורסמה בעיתון 'בשבע', הוא להחריג את מי שנמצא במסלול דיינות או רבנות מגיל מסוים ועושה מבחנים של הרבנות הראשית.

גם יו"ר הקואליציה עידית סילמן החלה לאחרונה לעסוק בסוגיה. אתמול (שני) הודיעה כי היא עמלה על מתווה שיאפשר לנשים לעבוד ולאברכים ללמוד. 'בחדרי' בדק האם במתווה היא מתכוונת, כמו אורבך, להחריג רק את הסרוגים, אך טרם קיבל תשובה.

במקביל ל'ימינה', גם במפלגת 'הציונות הדתית' מנסים לעזור לבטל את ביטול הסבסוד, ושם מבהירים שהם מתנגדים להחרגת האברכים הסרוגים. לח"כים אין כמעט יכולת להשפיע על ביטול הסבסוד, זאת מתוקף תפקידם האופוזיציוני, אך הם נפגשים עם כל מיני גורמים הקשורים לנושא.

הח"כים בסיעה האופוזיציונית מנסים בעיקר לעלות את הנושא לשיח הציבורי או לתווך בין נפגעי "הגזרה" למקבלי ההחלטות. כך למשל, חברת הכנסת אורית סטרוק העבירה מכתב לשרת העבודה אורנה ברביבאי מקבוצה של נשים הנשואות ללומדי תורה.

פורום נשות האברכים

בתגובה להחרגה, מאות נשות אברכים סרוגים מכל רחבי הארץ התאגדו תחת פורום ששמו 'תורתן אומנותן', דרכו הן פועלות בניסיון למנוע את ביטול סבסוד מעונות היום לילדיהן, כדי שהבעלים שלהן ימשיכו ללמוד תורה.

בפורום מדגישים שהם נאבקים לבטל את כל ביטול הסבסוד של של מעונות היום לילדי האברכים, ללא הבדל בין המגזרים השונים: "לימוד תורה הוא ערך עקרוני, ולא משנה לאיזה מגזר משתייכים הלומדים".

הן פועלות כרגע בעיקר מול כל מי שמוכן לשמוע את הצעקה שלהן, בלי הבדל בין האופוזיציה או בקואליציה: פנו לח"כים מהשמאל מהשמאל שיצאו נגד ביטול ההנחות בתקשורת, שוחחו עם חה"כ מיכל רוזין מ'מרצ' ויצרו קשר עם שרת הכלכלה.

נציגותיהן ישבו יו"ר סיעת 'ימינה' ניר אורבך, שהבטיח שהוא מנהל מו"מ עם האוצר כדי לשנות את הסבסוד, והשתתפו אתמול בישיבת סיעה של מפלגת 'הציונות הדתית'.

למרות האפשרות שאכן מאמציהן יהיו לשווא, בפורום עדיין לא מתכננים כיצד לפעול ביום שאחרי. "אנחנו חייבים למצוא פתרון, כי אחרת זה באמת סכנה עצומה לעולם לימוד התורה", אומרת נעמה מושקוביץ, אחת ממובילות הפורום.

איגוד הישיבות: לא מוכנים להחריג את האברכים סרוגים

משה גוטמן, יו"ר איגוד הישיבות הגבוהות, מספר כי לעת עתה לא פנו אליהם בבקשה להחריג את האברכים הסרוגים, אך אם היא יציעו להם, הם לא יסכימו. "בכל מה שאנחנו פועלים, אנחנו פועלים למען כולם", הבהיר.

"כך פעלנו בנושא כספי הישיבות וכך גם בסוגיית המעונות. הערכים שלנו הם שכאן במדינת ישראל יהיה מקום התורה הגדול בעולם", הוא מסר. באיגוד, שבו פועלים כ-5,000 אברכים, מעריכים כי לפחות חצי מהאברכים יפגעו כתוצאה מביטול הסבסוד - כ-2,500 בתי אב.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. "אברכים"=אוכלי חינם. צאו לעבוד ודאגו לפרנסת ילדיכם!!!  (ל”ת)


  • ואת?ה מלא?ה בשנאת חינם שאוכלת אותך חינם? (ל”ת)


  • איזה שטויות אתה כותב. זו הסכמה פנימית במשפחה שהאשה עובדת. ערך עצום ללימוד התורה, לכל עם ישראל. בסופו של דבר, רובם הרי יעסקו בחינוך, עבדו וכד'. אז רק מי שלומד פילוסופיה באקדמיה זכאי למעונות לילדים? (ל”ת)

   ד.

  • תגובה  


  • שריר צא אתה לעבוד, ותפסיק לשרוץ פה באינטרנט יומם ולילה ולתת עצות לחרדים (ל”ת)

   חיים

  • 0מאלנים בוגדים  


 2. בושה  


 3. לימוד תורה של אברכים שידאגו שרק לחרדים לא ישלמו, לא שווה כלום.  (ל”ת)


 4. ממשלה אנטישמית  (ל”ת)

  ממששת אפסים בראשות נוכל

 5. להערך נגד ליברמן אפשר רק על ידי השלכתו למריצה והולכתו חזרה למולדובה, האיש הזה מסוכן לציבור  (ל”ת)

  יאיר

 6. ממשלה "הריפוי והשנוי" בנויה על יסודות של שקר אונאה ואפליה של חרדים, והסתה בלתי פוסקת נגדם  

  צבי

 7. שיממנו את התשלום למעונות תורמים מהציבר החרדי והדתי  

  דוד

  • חיים נהיית דוד? ובכן, לידיעתך, החרדים משלמים מסים וזכאים לקבל תמורה, ותפסיק כבר עם ההערות האנטישמיות שלך 

   חיים

  • 0מאלנים בוגדים  


 8. אם ביטוח לאומי היה מפסיק לשלם למלא זקנים גויים שהגיעו מברית המועצות ופלאשמורה  


;