1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. פוליטי

סקר: האם הציבור מסכים עם דבריו של לפיד

יממה אחרי הטקס הסוער לזכרו של רבין בכנסת, סקר חדש בדק האם גם בחלוף 26 שנים מאז רצח ראש הממשלה העם מרגיש שייך ליום הזה והאם העם מאוחד או מפולג יותר מאז

חיים שמואלי, י"ג חשון תשפ"ב 19/10/2021 22:06

מפולגים מאי פעם נרות לזכרו של רבין בת"א נרות לזכרו של רבין בת"א צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בין העצרת הממלכתית הסוערת שהתקיימה אתמול (שני) בכנסת לזכרו של יצחק רבין ז"ל, לזו שתיערך בכיכר בתחילת נובמבר - מכון הסקרים 'דיירקט פולס' ערך סקר בקרב הישראלים, עד כמה הם מרגישים שייכות ליום הזה, 26 שנים אחרי הרצח.

31% ענו כי הם לא מרגישים שייכים לעצרת הזיכרון ליצחק רבין ו-21% ענו כי הם מרגישים "לא כל כך שייכים". לעומת זאת, 29% ענו כי הם מרגישים "מאוד שייכים" ו-18% ענו כי הם מרגישים "שייכים".

על השאלה "האם אנחנו מפולגים יותר או פחות מבעבר?" - ענו 59% "העם היום יותר מפולג ומחולק", 26% ענו "המצב אותו דבר" ו-13% ענו "העם היום יותר מאוחד מבעבר".

הנסקרים נשאלו גם "מי המפלגה שהכי קרובה כיום לייצג את מורשת רבין?" - 37% ענו "אף אחת מהן", 26% ענו "העבודה", 20% ענו "כחול לבן", 12% ענו "מרצ", 4% ענו "מפלגה אחרת" ואחוז בודד ענו "תקווה חדשה" ו"ישראל ביתנו".

נושא נוסף שעלה בסקר הוא דעת הקהל הישראלי על האמירות של שר החוץ יאיר לפיד בנאומו אתמול בטקס האזכרה הממלכתי בכנסת לזכרו של יצחק רבין. 41% ענו כי הם מסכימים או מסכימים מאוד עם דבריו, לעומת 57% שענו כי הם לא מסכימים או כלל לא מסכימים עם דבריו.

כזכור, לפיד עורר מהומה בטקס הממלכתי לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין, שטען כי צאצאיו האידאולגים של רוצח ראש הממשלה מכהנים היום בכנסת, וכי אילולא היו מקימים ממשלה אלה היו מכהנים כשרים.

"צאצאיו האידיאולוגיים של יגאל עמיר יושבים היום בכנסת ישראל", אמר השר לפיד.

"צאצאיו האידיאולוגיים של יגאל עמיר מקבלים לגיטימציה, אורחים רצויים בכל האולפנים. אילולא חוללנו את הנס של ממשלת השינוי, הם היו עכשיו שרים בממשלה".

לפיד טען בנאומו כי לא הימין רצח את ראש הממשלה לשעבר רבין אלא האנטי-דמוקרטיים. הוא השווה את המצב הפוליטי כיום למה שהיה לפני 26 שנים: "על זה היו הבחירות. זוהי החלוקה. לא שמאל וימין - אלה שמאמינים בדמוקרטיה מול אלה שנמאס להם מהדמוקרטיה. אלה שרוצים לאחד את העם, מול אלה שרוצים לפרק אותו".

המדגם נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון באמצעות Direct Polls LTD, באמצעות מערכת דיגיטלית בשילוב פאנל, בקרב 527 משיבים בוגרים (18+) מכלל האוכלוסייה בישראל. טעות הדגימה הסטטיסטית 4.3%+- בהסתברות של 95%.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. יש לרבין מזל שהוא נרצח, אחרת הוא היה נשאר אפס אנונימי שרק גרם צרות עם הסכמי אוסלו  (ל”ת)


  • מה שנכון נכון (ל”ת)


  • כמה צודק (ל”ת)

   מני

 2. מה שוה הסקר, ברור ששמאלני יצדיק את לפיד וימני יוקיע אותו  (ל”ת)

  צבי

 3. זה שרבין נרצח בידי צעיר מבולבל לא הופך אותו לצדיק, הוא גרם לנזק בלתי הפיך לעם היושב בציון  

  חיים

 4. רב  

  טוטו

 5. דברייאיר לפיד בכנסת נגד חברי כנסת מהימין הפוליטי.  

  מקס מפתחתקוה

 6. בסקר מעריב מתוך 34,000 משתתפים 60% הסכימו עם ההצהרה של לפיד!  (ל”ת)

  לא מדוייק

;