י"ז תמוז התשפ"ד
23.07.2024

נדחתה עתירה לבג"ץ נגד הצפירה: "מתבקשת ומחייבת"

אלחנן אסתרוביץ', שהואשם בחילול 'יד ושם', עתר לבג"ץ בדרישה לבטל השמעת 'צפירה פולשנית' בימי הזיכרון • השופטים דחו העתירה: "הצפירה מבטאת רגע של איחוד האומה"

מוחים נגד הצפירה. צילום ארכיון: פיני רוזן
מוחים נגד הצפירה. צילום ארכיון: פיני רוזן

בג"ץ דחה היום (א) עתירה, בה נתבקש להגביל את האזורים בהם נשמעת צפירת הזיכרון ביום השואה וביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל למקומות בהם נערכים טקסים, ובהם בלבד. את העתירה הגיש אלחנן אסתרוביץ', שהואשם בעבר בחילול ובפגיעה באתר 'יד ושם'.

"הצפירה אינה 'פולשת' אל המרחב הציבורי, אלא מבטאת אותו רגע אחד בו האומה מתאחדת ומתייחדת במרחב הציבורי", נכתב בהחלטה. "בכך לא נפגעת כל זכות של מי שאינו מעוניין להיות שותף לאותו רגע קשה ומאחד, אף שהדומיה הקבועה בחוק מתבקשת ומחייבת".

העתירה נדונה בפני השופטים זילברטל, מלצר וסולברג. העותר כתב כי 'פלישתה' של צפירת הזיכרון אל המרחב הציבורי, "הינה לא יותר מאשר פגיעה גסה בדמוקרטיה, ובחרותם של האזרחים", בכך שהיא 'מכריחה' את השומעים, בשל 'לחץ פסיכולוגי' לעמוד דום, בניגוד לרצונם ולהשקפת עולמם של חלק מן השומעים.

בהחלטתם כתבו השופטים כי למרות שיש מקום בשיח הציבורי לדעתו של אסתרוביץ', עליו להשלים עם זכות הרוב. "הצפירה בימי הזיכרון מבטאת ומסמלת את הסולידריות של כלל חלקי העם, על מגזריו השונים, עם זיכרון הנופלים והנספים, ומושמעת בהשראתה של הוראת חוק העולה בקנה אחד עם ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", הוסיפו.

עוד נכתב בהחלטתם: "הצפירה מבטאת אותו רגע אחד בו האומה מתאחדת ומתייחדת במרחב הציבורי עם זיכרון בנותיה ובניה שנפלו במערכות ישראל ובפיגועי הטרור, ושנרצחו בשואה. בכך לא נפגעת כל זכות של מי שאינו מעוניין להיות שותף לאותו רגע קשה ומאחד, אף שהדומיה הקבועה בחוק מתבקשת ומחייבת".
אלחנן אסתרוביץ עתירה בג''צ צפירה פלישה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד