1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. ערוץ הכנסת

שר התפוצות חושף: אחרי התקציב נאשר את הכותל הרפורמי

ראשי ארגונים רפורמים וקונסרבטיביים התכנסו הבוקר בכנסת להקמת שדולת 'חופש דת' שתסייע להם במאבקם על הכרה ותמיכה בממשלה הנוכחית | שר התפוצות נחמן שי שנכח במפגש, חשף את לוח הזמנים לקידום ואישור מחדש של מתווה 'הכותל הרפורמי' לאחר שהוקפא בעבר

ארי קלמן, י"ט חשון תשפ"ב 25/10/2021 13:01

"בנט, כהנא ואלקין איתנו" הכותל הרפורמי עזרת ישראל הכותל הרפורמי עזרת ישראל צילום: פלאש 90

בכנסת התכנסו הבוקר (שני) קבוצה של ראשי ארגונים רפורמים וקונסרבטיבים להקמת שדולת 'חופש דת' להתחדשות יהודית, כשבמרכז הדיון עמד על הפרק הצרכים של הרפורמים אל מול הממשלה החדשה שתומכת בגישתם.

את הכינוס יזם נציג הרפורמים בכנסת גלעד קריב, חברת הכנסת מיכל רוזן שהעידה על עצמה כחילונית רפורמית וחבר הכנסת משה טור-פז מיש עתיד שהעיד על עצמו כאורתודוקסי אך כמי שתומך ברפורמים.

במהלך המפגש השתתף גם שר התפוצות נחמן שי, שחשף את לוח הזמנים לאישור מחדש של מתווה הכותל לאחר שהוקפא לבקשת החרדים במהלך הממשלה הקודמת.

השר שי סיפר למשתתפים בפתח דבריו, "לילה לפני ההשבעה שלי לממשלה הלכתי לכותל, לשני המקומות, גם לגדולה המוארת וגם לקטנה החשוכה. יש לשתי המקומות חשיבות דומה. אנחנו נותנים מקום שווה". הוא העיד כי "השיחות טלפון הראשונות במשרדו היו לרפורמים, קונסרבטיבים ואורתודוקסים".

"מרגע זה ממשלת ישראל פועלת באופן שווה לכל הזרמים", הצהיר שר התפוצות, "אנחנו מאמינים שלכל אחד יש מקום ביהדות וכל אחד יכול לקבל את היהדות בדרך שלו. אני שמח בממשלה שאימצה את הקו הזה".

השר התייחס לפרסום ב'בחדרי חרדים' על אישור התקציב של 40 מיליון שקל עבור ארגוני הרפורמים. השר הסביר מה מהות התקציב, "זה שם קץ לאפליה של הזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים. עדיין כולם יהודים בעיני הקב"ה. קיבלנו את ההקצבה ואנחנו מתכוונים לממש את זה בהקדם. בדרכים הכי קצרות. למרות שמאמינים שיש לנו קדנציה מלאה".

בנושא מתווה הכותל שצפוי לעורר סערה, אמר שר התפוצות: "אנחנו גם מקדמים את נושא הכותל, זה חשוב יותר לחברינו מחוץ לארץ, זה לא מספק אותם", הוא חשף, "פניתי לראש הממשלה והנחנו על שולחן הממשלה לחזור לעניין הזה למתווה הכותל המקורי".

"רוצים להחזיר את המתווה למקומו ייתכן והיו בו תיקונים". ציין השר והצהיר כי "אחרי שהתקציב יאושר ניגש גם לנושא הזה", עוד ציין שר התפוצות שי "ראש הממשלה נפתלי בנט ואפילו שר הדתות (מתן כהנא א.ק)) ואלקין (שר הבינוי זאב אלקין א.ק.) עומדים איתנו בעניין הזה".

רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית מסרה לאחר האירוע כי: "השקת השדולה היום בכנסת להתחדשות יהודית חשובה מאין כמותה. עקב בצד אגודל, הממשלה החדשה מבינה את החשיבות הקשר עם יהדות התפוצות - ואנו מקווים שתפעל כך גם במישור המעשי, עם יישום מתווה הכותל בקרוב".

ממרכז ליב"ה נמסר בתגובה לדברים: "חודשים רבים שאנחנו מתריעים על מה שקורה מאחורי הקלעים, כעת זה נאמר בפירוש: בנט מחלק את הכותל. יחד עם מתן כהנא וחבר הכנסת קריב, הארגונים הרפורמיים יקבלו בכותל הכרה ממדינת ישראל ומשם הדרך סלולה למדינת כל אזרחיה. אנחנו ננצח בקרב על הכותל ונשמור על הכותל וזהותה היהודית של המדינה."

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. כלבים  

  עלי

  • עם שפה עשירה כמו שלך - לא ברור כבר מה עדיף 

   אבי

  • מה אתה אומר 


 2. כיפות  

  סרוג

  • רפורמים 


  • קודם כל למד לכתוב 


  • אני לא חובש כיפה סרוגה אבל מסתייג מכל מה שכתבת. בגלל שני אנשים שרחוקים מהדת וקרובים לרפורמים ומוצהרים על כך ברבים אתה מכליל את כל הסרוגים? כך החזיר איווט האיום, חברו היהיר ורב הנוכלים והרמאים וחבריו עושים לציבור החרדי - בגלל מיעוט של חרדים הם רודפים ציבור שלם. (ל”ת)


 3. בשביל מה צריך את המריבות? שילכו להם שם ויעזבו אותנו בכותל שלנו  

  אברהם

 4. לא יודע במה מאשימים את הממשלה הזאת  


;