1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

עמדת הרפורמים על הכותל נחשפת: "חומה זו לא מעניינת לחלוטין"

עיתון 'המבשר' חושף הבוקר מכתב ששיגר בשנת תש"ל אחד מראשי הרפורמים להרב מנחם פרוש ז"ל, בו הוא מצהיר במפורש ובשפה שאינה משתמעת לשתי פנים, כי אין לרפורמים מה לחפש ליד הכותל. "מבחינתי, כפרופ' של יהדות הרפורמה הקלאסית, חומה זו אינה מעניינת לחלוטין"

אברמי פרלשטיין, כ' חשון תשפ"ב 26/10/2021 10:55

"מִי־בִקֵּשׁ זֹאת מִיֶּדְכֶם רְמֹס חֲצֵרָי" הכותל הכותל המערבי צילום: אהרון קראון, פלאש 90

"חומה זו אינה מעניינת לחלוטין" – זהו רק קצה הקרחון של ביטויי הסלידה המופיעים במכתב מכוער ששיגר בשנת תש"ל ד"ר קלאוס יעקב הרמן, מראשי הרפורמים, בו הוא מצהיר במפורש ובשפה שאינה משתמעת לשתי פנים, כי אין לרפורמים מה לחפש ליד הכותל המערבי, וכי יש להם מקומות אטרקטיביים יותר כדי להתרפק עליהם.

היה זה לאחר שהרב מנחם פרוש ז"ל, חבר הכנסת באותם ימים, נטל בידו ביום שלישי, ב' אדר ב' תש"ל, בעת נאומו בכנסת בנושא חוק השבות, כרך תיפלה רפורמי, הראה לחברי הכנסת כי הרפורמים מחקו ממנו קטעים המבטאים זיקה לציון, קרא "טפו" והשליך את הכרך ארצה בבוז. המקרה חולל סערה רבתי, והרב פרוש אף הורחק מישיבת הכנסת.

כתגובה לאותו אירוע של קידוש שם שמים וביזוי מחללי המסורת, נזעק ד"ר קלאוס יעקב הרמן, מהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת סר ג'ורג' וויליאמס שבמונטריאול קנדה, שהיה מראשי התנועה הרפורמית ומוותיקי מחללי ומזייפי המסורת שבה.

בכ"ג חשון תשל"א, כעבור כעשרה חדשים מהאירוע, הוא שיגר מכתב מלא שטנה להרב מנחם פרוש ז"ל. המכתב נכתב בשפה הגרמנית – ערש הארס הרפורמי – וכאן היא מתפרסמת לראשונה, לאחר תרגום מקצועי.

בחלק הראשון הוא דוחה בקולמוס גס ונוטף שנאה ובורות את דרך התפילה המקודשת מדורי דורות, דברים שלא נצטטם כאן משום התרחק מן הכיעור ומן הדומה לו. אנו נצטט כאן רק את הדברים בהם הוא מחדד את עמדת הרפורמים בכל הקשור לכותל המערבי.

ראשית הוא מודה כי הרב פרוש ז"ל צודק כי לרפורמים אין כל קשר אל הכותל המערבי, שריד בית מקדשנו, וכך הוא כותב לו: "ביחס לכותל המערבי בירושלים, כמו שתופתע, אני מסכים איתך".

המכתב שנחשף. סריקה: בחדרי חרדים

הוא ממשיך וכותב כי ה'חומה' הזו ממש לא מעניינת אותו ואת התנועה הרפורמית שהוא מייצג את דעתה כ'פרופסור רפורמי', וכך הוא כותב לו: "מבחינתי, כפרופסור של יהדות הרפורמה הקלאסית, חומה זו אינה מעניינת לחלוטין".

במכתבו הוא מצדיק את הטענות שהשמיעו שומרי התורה נגד הרפורמים וזיקתם לכותל המערבי. הוא ממשיך ומצהיר: "לכן הכעיס את האורתודוקסיה שמחיתי על כך שהאיחוד העולמי שלנו ליהדות מתקדמת, התייחסה לו. כי ביחס לקיר זה אין לנו שום דבר לעשות עליו".

בדברי שחץ הוא מתנער מקדושת הכותל המערבי של בית המקדש בו הקריבו קרבנות, ריח ניחוח אישה לה': "כן, אתם צודקים: לנו היהודים הרפורמים אין שום ענין עם קיר בית המטבחיים של בקר ויונים שהתקיים בעבר".

לא זו אף זו, הוא מציין כי מבחינת היהודים הרפורמים יש מקומות אחרים בהם הם יוכלו לפרק את רגשותיהם: "את חומת הבכי שלנו ניתן היה למצוא באסן בהרי הרץ, שם הוקם הטמפל הרפורמי הראשון בשנת 1810, או אולי על חומת הסינגוג החדש באוריינבורגר - שטראסה בברלין - שני בתי התפלה שנהרסו על ידי הנאצים".

הוא גם מביע צער על כל מיני אנשים ואישי ציבור למיניהם שהחלו להגיע לכותל המערבי ולהתרגל לדת של היהודים החרדים לדבר ה', וכך הוא מבכה את גורל הרפורמים: "למרבה הצער, כיום יש לנו קבוצה חשובה מאוד של רבנים בתוך היהדות הרפורמית, שכבר לא שומרים על המסורות של היהדות הרפורמית ומנסים 'להסתגל' לאותה 'מסורת הדם והאדמה' שאתה מייצג בצורה כה רבה".

בעיתון 'המבשר' מצטטים רבנים ואישי ציבור שנחשפו אתמול לתוכן המכתב, הזדעזעו מתוכנו, ובמקביל הם מפנים בקשה לח"כ גלעד קריב: "אל נא תדרוך כף רגלך בכותל המערבי. היה נאמן לתנועה הרפורמית, ועליך הכתוב אומר: מה לך רמוס חצרי".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. פרוש או אחר צריך לחזור על התרגיל  

    מחו

  2. שאמש הרפורמים מכרו לממשלת ישראל את הזכויות שלהם בכותל  

    וההוכחה המשפטית לכך היא

  3. האמת העצובה היא שזה באמת לא מעניין אותם ואנחנו רק עוזרים להם לגדול ולהצליח  


  4. ד"ר קלאוס יעקב הרמן  


;