י"ז סיון התשפ"ד
23.06.2024

"שרי האוצר והרווחה, תפגעו ב-860 אלף ילדים"

האגודה לזכויות האזרח: לא לקצץ בקצבאות הילדים • יפגע קשות גם במשפחות שבהן ההורים עובדים • הקיצוץ צפוי להוריד עוד כ-40-50 אלף ילדים אל מתחת לקו העוני

צילום אילוסטרציה: ארכיון
צילום אילוסטרציה: ארכיון צילום: צילום אילוסטרציה: ארכיון

האגודה לזכויות האזרח פנתה בבהילות אל ראש הממשלה, שר האוצר יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן, בקריאה שלא לקצץ בקצבאות הילדים כל זמן שלא נערכה בחינה כוללת ומקיפה של מערך התמיכה והקצבאות, במטרה להתאים אותן לצרכים האמיתיים.

בפנייה, מזהירה עו"ד משכית בנדל, ראש תחום רווחה וקיום בכבוד באגודה לזכויות האזרח, כי הקיצוץ צפוי להוריד כ-40-50 אלף ילדים אל מתחת לקו העוני, נוסף על הפגיעה הקשה בלמעלה מ- 860 אלף ילדים, שחיים כיום בעוני. לקיצוץ יהיו השפעות מרחיקות לכת על בריאותם, השכלתם ויכולתם של ילדים אלה להיחלץ ממעגל העוני, והוא מנוגד אף להתחייבויות ישראל במסגרת האמנה לזכויות הילד, להבטיח את קיומו בכבוד ואת צרכיו ההתפתחותיים של כל ילד וילד.

בשנים האחרונות הפכו קצבאות הילדים למקור מחיה מרכזי עבור משפחות החיות בעוני, וזאת בין השאר משום שסך קצבאות הקיום לעניים בישראל אינו מספק מענה הולם לצרכים הבסיסיים ביותר. באגודה קוראים לממשלה לכונן מנגנון מקצועי לבחינה כוללת ומקיפה של מערך התמיכה והקצבאות ולקבוע אמות מידה להיקפן, על בסיס צרכים והוצאות בפועל. במסגרת זו, יש לבחון אם הקצבאות משיגות את מטרתן, חשיבותן עבור המוטבים בפועל, גובהן ביחס למטרתן, חלופות אפשריות ועוד. בחינה שכזו לא נערכה מעולם בישראל, ומערך הקצבאות נותר כמעט שרירותי, על בסיס אמות מידה בלתי רלוונטיות למוטבי הקצבאות.

לדברי עו"ד בנדל, "הקיצוץ בקצבאות הילדים יפגע אנושות בכמעט מיליון ילדים החיים בעוני. הוא מוצג כאילו נועד לעודד יציאה לעבודה, אבל יפגע קשות גם במשפחות שבהן ההורים עובדים, ובפרט, בילדים באותן משפחות. אם הממשלה רוצה לערוך בחינה מחודשת של מערך הקצבאות, מטרותיהן והתועלת שבהן, אדרבה, אולם כל זמן שלא נערכה בחינה יסודית שכזו, אי אפשר לקצץ בסיוע, שעבור מי שחיים בעוני הוא כמעט בבחינת אויר לנשימה."
האגודה לזכויות האזרח יאיר לפיד מאיר כהן עוני קצבאות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד