1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

לראשונה: המשרד לשירותי דת יאפשר לנשים להיבחן לרבנות

בתשובה לעתירת מספר רבניות לבג"צ, לראשונה במשרד הדתות נשים תוכלנה להיבחן במסלולים מקבילים למבחני הרבנות | כל אישה שתעמוד בהצלחה במבחנים תוכל להתמודד לכל תפקיד ציבורי שדורש תנאי סף של מבחני רבנות

ישראל לפקוביץ, א' כסלו תשפ"ב 05/11/2021 10:08

רפורמות השר כהנא הרבנות הראשית הרבנות הראשית צילום: פלאש 90

לראשונה, משרד הדתות יבחן נשים דתיות במבחנים מקבילים למבחני הרבנות. התוכנית של משרד הדתות נולדה כתשובה לעתירתן של כמה רבניות לבג"ץ באמצעות עמותת עיתים. הרבניות טענו שהרבנות מפלה נשים בכך שהיא לא מאפשרת להן לגשת למבחנים כמו גברים ובג"ץ דרש מהמדינה למצוא פתרון.

הרבנות, מצידה, אמרה שאם יאלצו אותה לקבל מועמדות נשים למבחני רבנות, היא לא תבחן אף אחד. לא גברים ולא נשים. עם כניסתו של השר מתן כהנא למשרד הדתות חל שינוי גישה. כך מדווחת חן ארצי סרור במוסף שבת של ידיעות אחרונות.

על פי הדיווח, בחודש פברואר מונתה דבורה עברון להיות המנהיגה הרוחנית של אוניברסיטת בר אילן, תפקיד שלא היה קיים באוניברסיטה הדתית עד כה. באפריל מונתה שירה מירוויס מרילי לעמוד בראש קהילה ביישוב אפרת, והפכה לרבנית האורתודוקסית הראשונה בישראל שמובילה קהילה. בנוסף ישנן מורות הלכה ורבניות רבות שממלאות את בתי המדרש ומוזמנות לפורומים ציבוריים.

על פי התוכנית שמקדם ומתקצב כהנא בכמיליון שקלים, יוקם מערך מקביל למערך הבחינות של הרבנות בתוך משרד הדתות. ועדת היגוי בהובלת רבנים ורבניות תחבר את המבחנים לנשים, שיהיו שווים בהיקף ובעומק למבחני הרבנות של הגברים. כל אישה שתעמוד בהצלחה במבחנים תוכל להתמודד לכל תפקיד ציבורי שדורש תנאי סף של מבחני רבנות.

אך חן ארצי סרור, מדווחת, כי בינתיים נשים לא תוכלנה להתמודד לתפקיד רב עיר כיוון שזהו תפקיד שדורש סמיכה של הרבנות. גם עתירת בג"ץ כרגע לא יכולה לתת לכך מענה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. לא לחינם קרא מי שקרא לכהנא 'אנטיוכוס' מי שמחדש דברים שאלפי שנים לא היו נהוגים כלל בעם ישראל ולא משנה אם זה צודק, לא ירחק היום והוא יהיה רפורמי גמור כי זה בדיוק שיטת הרפורמים לשנות הכל מהיסוד כי אנחנו היום בדור חדש ומתקדם כביכול.  (ל”ת)

    6

  2. אבא שבשמיים רואה הכול  

    חח

;