1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חו"ל

עדות מטלטלת מהתופת ב'לב טהור': "היא הייתה אלרגית, לא רצו לקבור אותה"

"עברתי התמוטטות עצבים זמן לא רב אחרי שעברנו כולנו לגואטמלה. המוח שלי פשוט הפסיק לעבוד בגלל כל הכאב הזה. חשבתי להתאבד. פשוט התפוצצתי". כך מתאר ניצול כת 'לב טהור' בשיחה מטלטלת עם 'בחדרי חרדים', תוך שהוא חושף עדויות מטלטלות על המתרחש בכת

יענקי פרברג' כסלו תשפ"ב 07/11/2021 22:20

האב הותיר 10 יתומים, הלברנץ סירב לפנותו מנדי לוי אחרי עזיבתו את הכת מנדי לוי אחרי עזיבתו את הכת צילום: Mendy Levy After

מנדי לוי, כיום בן 18, הינו מהבודדים שהצליחו לחמוק מהכת הקיצונית 'לב טהור'. לאור חזרתה לראש הכותרות, עם הניסיונות למצוא מקלט מדיני חדש, הוא שוחח עם כתב 'בחדרי חרדים' וגולל את הסבל שעבר בכת ומה היה הקש ששבר את גב הגמל ואשר גרם לו לעזוב את הכת. כן הוא מספר על פטירת אביו בצורה טראגית בהותירו אחריו עשרה יתומים וגם, הנתק מאמו, שאינו יודע אם היא עודנה בחיים.

כת 'לב טהור' נמצאת בשבועות האחרונים תחת מעקב, אנשי הכת נזרקים מכל מדינה שאליה הם מגיעים, גואטמלה, מקסיקו, כורדיסטן, טורקיה, רומניה ומולדובה. מדי פעם דולפות עדויות מסמרות שיער מהמתרחש בתוככי הכת הסאדיסטית. אך עדות מטלטלת שכזאת טרם נשמעה עד כה.

מנדי לוי בזמן היותו בכת 'לב טהור' / Mendy Levy before. 

מנדי לוי, מספר לאתר Insider על מה שהתרחש באותן שנים בהן חסה בצל אנשי הכת האכזריים; "הייתה אישה אחת שהייתה אלרגית לשומשום, בעיקר לטחינה. ערב אחד בסביבות חג סוכות ב-2017 בגואטמלה, הרב (נחמן הלברנץ) רצה לבדוק את אמונתה בו והורה לה לאכול טחינה. היא אמרה לו שהיא עלולה למות, אבל הוא התעקש והורה לה לאכול טחינה בכל זאת". מנדי לוי, מספר כי שעתיים לאחר מכן, היא מתה. מכיוון שהיא סבלה מתגובה אלרגית, "הם לא אישרו לה להזמין אמבולנס. באופן כללי אסרו בלב טהור להזמין רופאים ללא רשות הרב, אמרו לנו לסמוך רק על מה שיאמר הרב".

הוא מספר כי "הם לא רצו לקבור אותה בהתחלה, הם אמרו שהיא תחזור שוב לחיים, הם אמרו לחברי הכת המזועזעים שהיא תתעורר בקרוב, אחרי ארבע לפנות בוקר הם לבסוף קברו אותה. הרב הסביר אחר כך שהיא מתה כי היא לא האמינה בו".

"הם לא רוצים שאנשים יראו את העולם שבחוץ", מתאר לוי את החיים בכת, "אף אחד לא יכול ללכת לשום מקום ללא רשותו של המנהיג, כך אבא שלי מת, הוא קיבל דלקת, ואמא שלי אמרה לי ולאחיי הגדולים ללכת למנהיג ולשאול אם הוא יכול לראות רופא, הוא אישר הגעת רופא שבדק אותו ואמר שהוא חייב להתפנות לבית החולים, אבל הרב אסר".

"אבא שלי לא אכל, הוא חלה יותר ויותר במשך שבוע וחצי, וככה זה נגמר, הוא נפטר באוקטובר 2016, אולי הם רצו להרוג אותו, אני לא יודע למה, אולי פחדו שהוא עומד לעזוב את הקהילה, כי אבא שלי כבר אמר פעם שהוא שוקל לעזוב, אולי הם רצו להראות לו שאתה לא יכול לעזוב".

בהמשך תיאר מנדי את ההנהגות הנוקשות בכת; "אתה מתעורר ב-5:30 בבוקר כל יום, דבר ראשון אתה מגיע לבית הכנסת, מבית הכנסת אחד הרבנים לוקח את כל הבחורים לנהר לטבול במים הקרים, יש גם נחשים במים, מצאנו הרבה נחשים, ברגע שכולם מסיימים לטבול, הם דואגים שכולם יחזרו לבית הכנסת".

מנדי לוי בזמן היותו ב'לב טהור' / Mendy Levy before.

לוי מספר כי לפני התפילה כולם חייבים להתייחד עם בורא עולם לפחות חצי שעה. "ואז כולם צריכים להניח תפילין במשך שלוש שעות, אתה לא יכול להוריד אותם, שחרית היא שלוש שעות מינימום". עוד סיפר, "לאחר שחרית אחד הרבנים נכנס לבית הכנסת ומעביר שיעור, במשך רוב שעות היום אתה בבית הכנסת ואתה צריך ללמוד את ספריו של שלמה הלברנץ המנהיג הראשי של לב טהור (שטבע במקסיקו ב-2017), צריך ללמוד אותם, צריך לדעת אותם בעל פה, ואם לא, יש לכך השלכות".

לוי ממשיך ומתאר: "כל ספר קודש אחר אינו נכלל בתוכנית הלימודים, רק החומש והלימודים שלהם, זהו, אין לימודי חוץ אחרים, הם לא לומדים גמרא, לא מלמדים רש"י, הם שורפים כל ספר יהודי שיש לו סמל של חב"ד".

"אנחנו לא ידענו מי זה טראמפ, אנחנו לא ידענו מי זה ביידן, בקושי ידעתי אז על השואה". עוד סיפר, "הם גרמו לנו להסתכל על העולם שבחוץ כאילו הוא הגרוע ביותר ואנחנו היחידים שהם הטובים ביותר, הם גרמו לנו להאמין שלב טהור היא הצורה האותנטית היחידה של היהדות בעולם, ושעדיף למות מאשר לעזוב, הנאום של הרב מדי בוקר נמשך לפעמים שש או שבע שעות, לא אכלתי ארוחת בוקר או צהריים כל יום, מכיוון שהנאום יכול היה להימשך בקלות עד הלילה".

לגבי סוגי המאכלים ממנו מתקיימים חברי הכת, מספר לוי: "לב טהור טוענים שרבים מן המאכלים אינם כשרים, הם לא אוכלים דגים, הם לא שותים חלב, הם לא אוכלים ביצים, הם לא אוכלים חלבון, בלי מנגו ובלי ענבים, הם אוכלים רק פירות, ירקות ולחם".

מנדי לוי בזמן היותו בכת לב טהור / Mendy Levy before.

לגבי כמות האנשים שנמצאים בכת אומר מנדי לוי: "יש כ-15 מנהיגים ששולטים למעשה בכל הקהילה, כ-60 משפחות, בסביבות 300 איש".

"עברתי התעללות פיזית, התעללתי נפשית, יש את המכות, אם מישהו אומר שקר אפילו ילד קטן, הוא מוכרח לבלוע פלפל חריף, אבקת פלפל, הם גורמים לו לבלוע את האבקה, לאחר שקיבל את המכות, היית צריך לנשק את היד של מי שפגע בך עכשיו ולהודות לו".

עוד הוא מתאר את כללי הריחוק והניכור: "אסור לאנשים לחבק את הוריהם, אין קשר פיזי או נפשי עם ההורים, כלומר אם אבא או אמא היו מחבקים ילד בלב טהור, והמנהיגים ידעו מזה, הם היו לוקחים את הילדים ומניחים אותם באחד מהבתים שלהם או בבית אחר".

לוי דיבר עם חוקרי ה-FBI וסיפר להם כי "יש אנשים שרוצים להתאבד כי הם לא יכולים לשאת עוד יום של לעבור את אותו כאב". בשיחה עם 'בחדרי חרדים' מציין מנדי כי "אנשי ה-FBI דיברו איתי, הם רצו לברר דברים על הכת, נתתי להם מה שידעתי". עוד הוא אומר כי כל התיאורים המזוויעים נכונים; "כל מה שפורסם באתר Insider, אמיתי לחלוטין, הכל נכון".

"עברתי התמוטטות עצבים זמן לא רב אחרי שעברנו כולנו לגואטמלה ב-2014", מתאר מנדי בשיחה עם 'בחדרי חרדים' כשקולו נשנק מעט כשהוא נזכר באותם ימים קשים. "המוח שלי פשוט הפסיק לעבוד בגלל כל הכאב הזה. חשבתי להתאבד. פשוט התפוצצתי, הייתי בבית החולים כחצי שנה. עד אז לא הבנתי שהדברים סביבי לא נכונים, רוב הילדים לא יבינו שזה לא בסדר, בבית החולים התחלתי לחשוב אחרת. קיבלתי נקודת מבט שונה מכל השאר בכת, התחלתי לחשוב איך אני יכול לעזוב את לב טהור".

לוי מספר, כי כאשר המנהיג והמייסד שלמה הלברנץ טבע למוות בנהר ב-2017, בנו נחמן (שעצור בארה"ב בעוון חטיפת ילדים) נכנס לתפקידו, הוא נשא נאומים אימתניים עוד יותר וחוקק חוקים גרועים ומחמירים יותר.

"החוק הכי מטורף שחוקק, היה החוק שלפיו כולם צריכים להתחתן בגיל 12 או בגיל 13, אמרתי לעצמי, "מספיק זה מספיק", אני הייתי בן 15 והם רצו להכריח אותי להתחתן עם ילדה בת 12, שהייתה גם בת דודתי הראשונה, לא רציתי והיא לא רצתה, אז הייתי צריך להוציא את עצמי משם".

מנדי לוי כיום / Mendy Levy today

"אמרתי לרב שאני בסדר עם הנישואים, אבל התחלתי לתכנן את הבריחה שלי", הוא משחזר. "בשנת 2018 נסעתי לשגרירות קנדה בגואטמלה, נאלצתי לחכות מספר חודשים לדרכון, ושמו אותי במקומות שונים בגואטמלה. בסופו של דבר, ב-14 באוקטובר 2018, טסתי לקנדה ונקלטתי על ידי המשרד להגנת ילדים". לוי סיפר כי הוא אומץ על ידי בני זוג חסידי חב"ד במונטריאול, "הם נתנו לי בית, האנשים היחידים שעזרו לי להצליח לשרוד היתה הקהילה האורתודוקסית".

בשיחה עם 'בחדרי חרדים' מספר לוי כי יש לו שבעה אחים ושלוש אחיות. "המשפחה שלי עדיין בגואטמלה, יכול להיות שאמא שלי לא בחיים, אני ממש לא יודע, אף אחד לא יודע שום מידע מבפנים, זה כל כך סגור, אין טלפונים, אבל מה שאני כן יודע זה שיש לי אח אחד בישראל, הוא עובד בבית מרקחת, הצלחתי להיפגש איתו בפעם הראשונה מאז שעזבתי את לב טהור".

"אנשים כינו את לב טהור "הטאליבן היהודי". כששאלו אותי על הכינוי הזה, אמרתי שאני לא יודע מה זה הטאליבן. כשגדלתי, לא ידעתי על המלחמה באפגניסטן, 9/11? (אסון התאומים) שמעתי על זה משהו, אבל לא ידעתי בדיוק מה זה אומר".

כאמור לוי ברח מהכת ב-2018 וכעת מחלק את זמנו בין קנדה לניו יורק. שלמה הלברנץ טבע בגואטמלה בשנת 2017. הרשויות בארה"ב עצרו את בנו, נחמן הלברנץ, ומנהיגים נוספים ב'לב טהור' בסוף 2018 ו-2021. הם עומדים כעת למשפט בבית המשפט הפדרלי בניו יורק באשמת חטיפה וסעיפי אישום נוספים. בימים אלה חברי הכת מפוזרים ברומניה, טורקיה וגואטמלה.

מנדי לוי אחרי עזיבתו את הכת \\ Mendy Levy After

מנדי לוי כיום / Mendy Levy Today.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. כת המסוכנת לב לא טהור  

  נתן

  • אל תכליל את סאטמר, אם אתה לא מכיר, רק בגלל שהם לא לגיטימים במדינה. חסידות יקרה ומפוארת  (ל”ת)

   בלבול מוח

 2. לא מקבלת עדות ממי שסר מהדרך  


  • מה זאת אומרת סר מהדרך!???? איזה דרך??? אני ממליץ לך להתקבל לכת הזאת, נראה אם תצאי משם בחיים. (ל”ת)

   שי

  • ואולי את מחברי הכת 


  • אני המומה מהתגובה שלך! משפחתי היתה בכת והסיפור שלו אמת לאמיתה,את לא מקבלת ממי שסר מהדרך?! את היית שם וחווית את הזוועות? זה חלק ממה שהם עושים!משניאים עלייך את הדת!את החגים את השבתות! אדם היה הולך להתפלל בליל שישי ומה לך?שאשתו מחכה לו עם שולחן ערוך כל טוב לשבת קודש?! לא!!!!!!!!!!!!!! כי הוא היה חוזר רק באמצע הלילה!!!!! אחרי שעות רבות של כביכול תפילה ונאומים מחולה נפש מסוכן שחולה במחלת הגדלות ומטיף לכולם!!!!! תבדקי שוב את הודעתך כי היא פוגעת בככ הרבה אנשים. (ל”ת)


  • כת מסוכנת ואלימה,מרעיבה מתעללת,מחתנת בנות 12 עם בני 13 ,זה מה שחוקק נחמן הלברנץ החולה המעוות שנמק בכלא עכשיו וזה מה שממשיכי דרכו עושים,חייבים להכניס את כל השאר לכלא והרשימה ארוכה,גולדמן תפסיק את הפשעים הרי אין בריחה יותר.השתמש ברחמים שבליבך והפסק את הפשעים באנושות ובמיוחד בילדים הרכים,כל יום שעבר נערם עוד ועוד סבל משני הצדדים ,ראשי הכת אתם חייבים להבין שכל זה על ראשכם.  (ל”ת)


  • ההתחסדות שלך היא צביעות ואכזריות. אם באמת מעוניינים באמת, יש יותר מעשרות עדים חיים שומרי מצוות, בארה"ב, קנדה, וגם בישראל שמספרים על הזוועות מכלי ראשון (ל”ת)

   אבי

  • מי שרוצה לברוח למקום מסוכן כמו איראן חזקה עליו שרוצה היתר להתנהג בלי לחשוש כמו שמתואר בכתבה (ל”ת)


  • בקרוב אצלך יא טיפשה שבויה (ל”ת)


  • שימו לב 

   אחד שיודע מבפנים

  • מאיזו דרך?  


  • נכון. 

   ח.

  • י (ל”ת)


  • הזויה, את במקומו ההית כנראה סרה מהעולם 

   יעקב

  • להיות בכת הזאת זה לסור מהדרך, מטומטמת. (ל”ת)


  • להיות בכת הזאת זה לסור מהדרך, מטומטמת (ל”ת)


  • אנחנו יודעים מה אמת ואתה לא תצליח לערער אף אחד גם אם אתה מתחזה לאשה .הכת היא מסוכנת אכזרית מתעללת בילדים וילדות ויש שם אנשים ונשים רעות שעושים מעשי נבלה .אתם לא תנקו מן העונש.הדמעות הרותחות של הילדים ילוו אתכם לכל מקום .כת הקליפות. (ל”ת)


  • אני איתך -הכל מזימה של הנאציונים (ל”ת)


 3. מה זה קשור לאתר חרדי ,כי למשוגעים הללו יש כיפה על הראש?  (ל”ת)

  דוד

  • מה משוגעים מסכן הבן אדם עם מי שהוא עבר אני לא מבין בכלל מי היה נשאר דתי ....  (ל”ת)


  • הערה נוספת : גם יתכן שהוא בכלל דתי פשוט לא חרדי  (ל”ת)


  • צריך לפרסם את זה בכל האתרים,לא רק פה ,הם לא הולכים לפי הדת אלא להיפך ממנה אז בבקשה לא להתבלבל.תורתינו היא קדושה להבדיל מאלה. (ל”ת)


  • החרדים צריכים לדעת להיזהר מהכתות המטורפות הללו, שבאות במסווה של קדושה (ל”ת)

   יצחק

 4. למה מחכים בשביל לחלץ אותם????  


  • המדינה עסוקה בלעזור למדינות אחרות . (ל”ת)

   אילה

  • אם נגרם מוות זה מספיק רע (ל”ת)


 5. הוא עדיין דתי?  (ל”ת)


  • דתי בלב (ל”ת)


  • עדות מצלצלת מהתופת 


  • עדות מצלצלת מהתופת 


 6. היתכן שהעם היהודי ייצר כת חלאתית כזו? אין זאת, אלא שהינם לא מזרע היהודים.  

  ליפא

 7. מדוע אתם לא מדווחים על הכת של חסידות "גור" שג"כ לא מאפשרים לעזוב את הכת. ומדוע אתם מפחדים לדווח על רבי שאול אלתר בארה"ב???!!!  (ל”ת)


 8. מה יהיה אתכם, מתי תפרסמו אודות הגר"ש?  (ל”ת)


 9. "ועשית ככל אשר יורוך, לא תסור ימין או שמאל"  

  שריר

 10. איך הוא נראה  


 11. סופה של "קנאות" ...  


 12. מנדי! אוהבים אותך, אנחנו איתך, תהיה חזק! עוד מעט הם מפורקים  (ל”ת)

  נתן

 13. איזה חתיך נהיית ...  (ל”ת)

  שירה

 14. למה לא מחלצים את כולם ???  (ל”ת)

  רבקי

 15. כל רב שמכריח אותך לחשוב אחרת אז תברח !!!  

  אריק

 16. זו עדות אחת מבין מאות. תכניסו למוח ותחשבו, מה עוברים שם מאות ילדים וילדות שאין להם במה לספר כאן מה עובר עליהם  (ל”ת)

  מזעזע!!!!

 17. הכאב הגדול הוא, שילדים מסכנים גדלים לתוך מציאות הרוע הזה, והם יהיו המפלצות של הדור הבא בכת  (ל”ת)

  שפרה

 18. זה לא כמו ברלנד?  (ל”ת)

  ברלנד

 19. כל כך כואב שמח בשביל מנדי שיצא מהמקום הארור הזה  

  יעקב

 20. אתה שקרן חילוני פתלוגי-אם היית יוצא מהכת ונשאר עם הלבוש החזק הייתי מאמין לך  


  • נבלה שכמוך! תתבייש הלוואי ותעבור כל מה שהוא עבר רשע! (ל”ת)

   חנה

 21. אני חושבת שצריך לפרק את כת לב טהור ולפזר אותם לכל כיוון  


;