י"ד תמוז התשפ"ד
20.07.2024
איווט מופתע?

סקר: כמה אברכים יצליח ליברמן להוציא מהכולל לעבודה

סקר מקיף שנערך בתוככי הציבור החרדי מעלה כי גזרת הפסקת סבסוד המעונות של ליברמן לא תשפיע על האברכים לצאת לעבודה כי אם תשפיע על נשותיהם. עוד נבדק בכמה תפגע הגזירה בחרדים | וגם, רוב מוחץ של המשיבים סבור כי המניע של שר האוצר הוא נטו שנאה לחרדים

סקר: כמה אברכים יצליח ליברמן להוציא מהכולל לעבודה
הגרב"ד פוברסקי בשיעור כללי צילום: יעקב כהן

מחר (רביעי) ידונו שופטי בג"צ בעתירה שהוגשה כנגד קיצוץ הסבסוד למעונות יום לנשים חרדיות הנשואות לאברכים, אחד מהנושאים הבוערים כעת בשיח החרדי ללא ספק.

שר האוצר אביגדור ליברמן טוען כי ההחלטה נובעת משיקולים כלכליים בכדי לעודד גברים חרדים להצטרף לשוק העבודה.

עם פרסום ההחלטה ובמסגרת מחקר מקיף שערך מכון הסקרים 'דיירקט פולס', בקרב הציבור החרדי, נבדק בין השאר כיצד נראית החלטת שר האוצר מנקודת מבט חרדית: האם היא אכן מטיבה עם המגזר או נועדה להתעמר בחרדים, ובעיקר - האם ההחלטה אכן תביא את התוצאה שאליה מכוון שר האוצר לטענתו: יציאת גברים חרדים נוספים לשוק העבודה ובהיקף גדול יותר.

ובכן, רק 2% מהחרדים אמרו כי ההחלטה תגרום לבעלים להפסיק את לימודיהם ב'כולל' ולצאת לעבוד. 40% חששו כי ההחלטה תגרום דווקא לאישה העובדת להפסיק לעבוד (23%) או לצמצם את היקף המשרה שלה (17%).

הנתונים דומים למספר המשבים שטענו כי ביטול הסבסוד יפגע בהם במידה רבה (43%), בנוסף ל- 20% שהשיבו כי יפגעו במידה בינונית או מעטה.

ביחס למניעיו של שר האוצר, רוב מוחץ בציבור החרדי (88%) סבור כי המהלך נעשה מתוך שנאה למגזר החרדי, ורק 10% סבורים כי המניע היה גם כלכלי וענייני.

עם תחושות כאלו, ספק גדול אם משרד האוצר אכן יזכה להבנה ושיתוף פעולה מצד הציבור החרדי, בוודאי בהתייחס לכוונות חלק מגורמי הממשלה לנסות ולשלב את החרדים בקואליציה. נמתין בינתיים להכרעת בג"צ מחר.

המדגם נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון באמצעות Direct Polls LTD, במהלך חודש אוגוסט 2021, באמצעות מערכת דיגיטלית ואמצעים טלפוניים, בהיקף של 2,247 משיבים בוגרים (18+) מקרב כלל האוכלוסיה החרדית בישראל. טעות הדגימה הסטטיסטית 2.5%+- בהסתברות של 95%.

מכון הסקרים דיירקט פולס גזירת המעונות אביגדור ליברמן סבסוד צהרונים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד