1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. ערוץ הכנסת

ביבי ושלי בוויכוח: מדינת ישראל היא עסק?

לרגל יום הרצל התעמתו ראש הממשלה ויושבת ראש האופוזיציה על הנושא החביב עליהם - כלכלת ישראל • יחימוביץ: "הרצל לא התכוון לחמישים טייקונים אלא לחצי מיליון עסקים"
שרי רוט, בחדרי חרדים, י"ד אייר תשע"ג 24/04/2013 15:43

יהודי או מתבולל? בנימין זאב הרצל הרצל

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ד) במליאת הכנסת, כי "האנטישמיות יצאה רק לפסק זמן, ובמקום לדבר בגנות היהודים, כי זה כבר לא מנומס בקרב האליטות המערביות – בוחרים היום לגנות, להשמיץ ולשלול את זכות קיומה של מדינת היהודים".

לדברי נתניהו, הרצל היה הראשון שזיהה כי צריך להבטיח תנאי-פתיחה כלכליים שווים לכולם, אך חובה ליצור תחרות ויזמות. "אני מאמין ותמיד האמנתי, שהכלכלה הישראלית צריכה להיפתח ולאפשר תחרות, שתפרק מונופולים. יצרנו כלכלה מאוד-ריכוזית שלא בהתאם לחזון הרצל. ככל שהשוק יותר-תחרותי הוא משרת את כלל האזרחים, ובייחוד את החלשים", אמר ראש הממשלה. נתניהו הבטיח כי ימשיך ברפורמות של תחרות, כהוזלת כלי רכב, ורפורמת-ענק בנמלי ישראל. "שום שביתה לא תרתיע אותנו ונבצע את הצעדים הללו למען אזרחי ישראל".

מליאת הכנסת ציינה היום את יום הרצל, סמוך ליום הולדתו, בי' באייר תר"ך (1860), לפני 153 שנה.

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר בישיבה: "בשנות חייו הקצרות, הצליח הרצל לחולל מהפכה תודעתית, בלתי נתפסת, להכניס עירוי דם ציוני לעם היהודי, לעורר ולעודד אותו, לאחוז את גורלו בידו. מורשת הרצל, היא החירות והאחריות לקבוע את גורלנו, לעצב את חיינו, תוך ויכוח ודיון מתמיד, ותוך כבוד עמוק לברי הפלוגתא הפוליטיים שלנו, והמיעוטים הלאומיים והדתיים, החולקים אתנו את החיים כאן. כוח חזונו של הרצל, נעוץ באבחנה הפוליטית החדה שלו, שעל היהודים לראות עצמם כעם, עם אחד, ולא כקהילות בודדות, חסרות זהות לאומית".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) התייחסה לדברי נתניהו – ושללה אותם בחריפות. היא סיפרה על פגישתה עם שר האוצר בעבר אברהם הירשזון, ובה הוא הצהיר על חזונו כי "מדינת ישראל תתנהל כעסק לכל דבר". היא הזהירה כי זהו חזון אנטי-ציוני, המקטין את משמעותה של מדינת ישראל, ומסתכל עליו כעסק בלבד. "הציונות היא לא רק עצם הקמת המדינה אלא גם על איזו מדינה תקום ואיזו מערכת חינוך ורווחה תהיה לה. הרצל חשב שקורת-גג היא אחריותה של המדינה. הרצל האמין במגזר העסקי אבל לא התכוון לחמישים טייקונים - אלא לחמש-מאות אלף בעלי העסקים הקטנים".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. מבטיח לכולם שיש המון נסתרות בזה הנקרא הרצל !!  

    כאשר אדם רואה את הסרט הרצל והציונות אז הוא מבין

  2. ראיתי תסרט וזועזעתי  

    מה זה הדבר הזה מפחיד את זה לא אמרו לי ?

;