1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חו"ל

מאז 1789: בית הכנסת שחוגג את החג הלאומי

בלב מנהטן ישנו בית כנסת אורתודוקסי אולי היחיד באמריקה, שחוגג את חג ההודיה מאז שהנשיא לינקולן הכריז עליו כחג לאומי. במהלך החג מקריאים תפילה מיוחדת לשלום הנשיא, סגנו, המושל ועוד

יענקי פרבר, י"ז כסלו תשפ"ב 21/11/2021 07:21

חוקות הגויים? הרב מאיר סולובייצ'יק הרב מאיר סולובייצ'יק צילום: ביהכנ"ס שארית ישראל

בית כנסת באפר ווסט סייד, מנהטן, ניו יורק, שמנהיגיו נלחמו עם ג'ורג' וושינגטון, חוגג את חג ההודיה הלאומי, מאז שהנשיא הראשון הכריז עליו כחג לאומי ב-1789.

חגיגות חג ההודיה נדירות בבתי כנסת, אבל זה לא המקרה בקהילת 'שארית ישראל', הקהילה היהודית הראשונה באמריקה.

בחג ההודיה נערכת בבית הכנסת תפילה מיוחדת, ולאחריה נאום של הרב מאיר סולובייצ'יק, תפילה באנגלית המאחלת בריאות טובה ומזל לנשיא, סגן הנשיא, המושל ונבחרי ציבור אחרים נקראת כבר מאתיים שנה.

הקהילה הוקמה בשנת 1654 על ידי יהודים ספרדים שנמלטו מהאינקוויזיציה בברזיל שנשלטה על ידי פורטוגל, חברי בית הכנסת מתגאים בכך שהם לא רק הקהילה היהודית הוותיקה ביותר בארצות הברית אלא עדי ראייה להיסטוריה האמריקאית.

חג ההודיה מתקיים ביום החמישי הרביעי של כל חודש נובמבר, הוא חג אזרחי ולא חג דתי, החג בו מבטאים אסירות תודה על יבולי הסתיו והכרת תודה כללית לאלוקים על שנתן לעם האמריקאי מזון. ב-1863 החליט הנשיא אברהם לינקולן להפוך את סעודת ההודיה לחג לאומי. במסגרת החג מתרחשת בנוסף חנינה נשיאותית המכונה "חנינת תרנגול ההודו" בה מעניק נשיא ארצות הברית "חנינה" לתרנגול הודו לרגל החג, ובכך מציל אותו ממוות.

חלק מיהודי ארצות הברית נוהגים לחגוג את חג ההודיה, כי הוא אינו חג נוצרי, רבנים אורתודוקסיים לא מתנגדים שיהודים יחגגו את חג ההודיה למרות ששורשיו בנצרות, אולם ישנם רבנים רבים שכן מתנגדים לכך, משום "חוקות הגויים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. טריק תקשורתי  

  מרים

 2. יהודים טפשים , כמו אלו שמעריצים את הציונים פה בארץ, ממש גלות קשה של המודעות לאדום שם והערב רב פה! שה׳ יפתח את הסתימות בראש לאלו ואלו….  (ל”ת)


 3. חג ההודיה אינו נוצרי אלא חג לאומי  

  פיני

 4. יש רבנים חרדים רבים שתומכים מאד בחגיגת יום ההודייה  

  שלמה זלמן

 5. בסיפא סותר את הרישא...  

  מאיר

 6. ואת יום העצמאות בישראל הם גם חוגגים?  (ל”ת)

  שלום

 7. מי זה ר' מאיר סאלאווייציק? אח של ר' אברהם יהושע??  (ל”ת)


 8. וללבוש את תלבושות החרדים זה לא חוקות הגויים? משה רבנו חבש שטריימל? קופטה? גרטל? די לצביעות ולהתנשאות.  (ל”ת)

  שוב הצביעות החרדית חוגגת.

 9. לינקולן לא היה הנשיא הראשון...  (ל”ת)


;