י"ז תמוז התשפ"ד
23.07.2024
"אנשים נדחסים פה אחד על השני"

הסתערות על הסיגריות; שיעור דף היומי בחנות

לקראת ההתייקרות: הסתערות על חנויות בערים החרדיות שמוכרות סיגריות אלקטרוניות | "יש פה לחץ מטורף. אנשים נדחסים פה אחד על השני", אומר אחד הלקוחות | בתיעוד נוסף נראה יהודי מבוגר מנצל את הזדמנות ומוסר שיעור "דף היומי" לעשרות הלקוחות המצטופפים בחנות | צפו

הסתערות על הסיגריות; שיעור דף היומי בחנות
הסתערות על חנות לממכר סיגריות אלקטרוניות צילום: באדיבות המצלם

המוני בחורי ישיבות, אברכים ומבוגרים מסתערים הערב (ראשון) על חנויות לממכר סיגריות אלקטרוניות, בעקבות הצו שייכנס לתוקף הלילה בחצות, לפיו יוטל מס קניה על נוזל לסיגריות אלקטרוניות וסיגריות אלקטרוניות שאינן ניתנות למילוי חוזר (חד פעמיות), המקביל בשיעורו למס המוטל על מוצרי טבק אחרים.

בתיעודים שהגיעו לידי 'בחדרי חרדים' נראים המונים מסתערים על חנות "אייסמוק" ברחוב צפניה בירושלים, במטרה להספיק לרכוש את המוצרים עוד בטרם הטלת המס.

ההסתערות על חנויות לממכר סיגריות אלקטרוניות

מספר לקוחות סיפרו ל'בחדרי' על תורים ארוכים שהשתרכו ועל הסתערות שנמשכת כבר מספר שעות. "יש פה לחץ מטורף. אנשים נדחסים פה אחד על השני", אומר אחד הנוכחים במקום.

בתיעוד נוסף נראה יהודי מבוגר מנצל את הזדמנות ומוסר שיעור "דף היומי" לעשרות הלקוחות המצטופפים בחנות.

הלחץ מגיע לאחר שדווח מורדם יותר הערב, כי שר האוצר אביגדור ליברמן חתם על הצו המטיל מס קניה על נוזל לסיגריות אלקטרוניות וסיגריות אלקטרוניות שאינן ניתנות למילוי חוזר (חד פעמיות), המקביל בשיעורו למס המוטל על מוצרי טבק אחרים.

עד כה, אזרחים רבים שלא היו מעוניינים בעישון טבק, אם מסיבות בריאותיות ואם מסיבות כלכליות, עברו לעשן סיגריות אלקטרוניות - אשר העלויות שלהן זולות משמעותית מאלו של סיגריות רגילות. כעת, עם הטלת המס, יאלצו מעשני הסיגריות לשקול מחדש את צעדיהם.

על פי הודעת רשות המסים, הצו הוא תולדה של מהלך מתואם בין רשות המסים למשרד הבריאות ומטרתו לצמצם את הצריכה של סיגריות אלקטרוניות המעלות את הסיכון למחלות לב ומחלות נשימה. הצו ייכנס לתוקפו בחצות.

הצו קובע כי על נוזל למילוי סיגריות אלקטרוניות יוטל מס קניה של 270% מהמחיר הסיטוני השכיח בתוספת 11.39 שקלים חדשים למ"ל אשר בכל מקרה לא יפחת מ-21.81 שקלים חדשים למ"ל. על סיגריות חד פעמיות יוטל מס קניה של 360% מהמחיר הסיטוני השכיח אשר בכל מקרה לא יפחת מ-32.72 שקלים חדשים למ"ל. הצו מחריג גם סיגריות אלקטרוניות ונוזל למילוין מהפטור ממס קניה על יבוא אישי (עד 75 דולר).

בנוסף, נקבעו הגבלות על כמות הסיגריות האלקטרוניות והנוזל שניתן להביא לארץ מחו"ל ללא תשלום מס קניה. כמויות אלה מקבילות לכמויות הסיגריות הרגילות אותן ניתן להכניס לישראל ללא תשלום מס. מי ששהו בחו"ל פחות מ-5 ימים יוכלו להכניס עד 4 מ"ל נוזל ולא יותר מ-2 סיגריות חד פעמיות . מי ששהו יותר מ-5 ימים בחו"ל, יוכלו להכניס עד 10 מ"ל נוזל ולא יותר מ-5 סיגריות חד פעמיות. הגבלות אלו ייכנסו לתוקף תוך חודשיים מיום חתימת הצו.

כמו כן, במסגרת הצו נקבע כי יוטל מס קניה על המלאים המצויים בידי סיטונאים, בגובה של שקל אחד חדש למ"ל נוזל ו-6 שקלים חדשים לסיגריה חד פעמית. מס זה יחול אך ורק על מלאי ששווי המס המשולם עליהם גבוה מ-10,000 שקלים.

"מהלך זה בא בהמשך למהלכים קודמים, שהשוו את המיסוי על טבק לחימום וטבק לגלגול למיסוי המוטל על סיגריות "רגילות" ומשקף את השאיפה למיסוי אחיד על כלל מוצרי הטבק", נמסר מרשות המסים.

 

 

סיגריות אלקטרוניות אביגדור ליברמן מס קנייה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 9 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד