1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

רה"מ התפטרה מתפקידה שעות לאחר שנבחרה

ראש ממשלת שבדיה החדשה, מגדלנה אנדרסון, שמונתה לתפקיד לפני שעות ספורות, הודיעה כי היא מתפטרת מתפקידה, מאחר שמפלגת הירוקים, חברתה לקואליציה, עזבה אותה לנוכח נפילת הצעת תקציב המדינה בפרלמנט בשטוקהולם

חיים שמואלי, כ' כסלו תשפ"ב 24/11/2021 22:52
תגיות:

דרמה בשבדיה שטוקלהם, שבדיה שטוקלהם, שבדיה צילום: Pixabay

ראש ממשלת שבדיה החדשה, מגדלנה אנדרסון, שמונתה לתפקיד לפני שעות ספורות, הודיעה הערב (רביעי) כי היא מתפטרת מתפקידה, אחרי שהפרלמנט הצביע בעד הצעת התקציב של מפלגות הימין שבאופוזיציה.

לפני מספר שעות הצביעו חברי הריקסדג בעד אישור הצעת התקציב של מפלגות האופוזיציה מהימין - המתונים השמרנים, הדמוקרטים השבדים והדמוקרטים הנוצרים. בעקבות זאת, החליטה מפלגת הירוקים לעזוב את הקואליציה מאחר שאינם מוכנים לפעול לפי התקציב של הימין.

שבע שעות וחצי בלבד קודם לכן, אנדרסון הצליחה להיבחר לראשות הממשלה ברוב דחוק, אחרי ש-174 מחברי הריקסדג הצביעו נגד, קול אחד בלבד מהנדרש כדי לסכל את המינוי. אולם פרישת הירוקים אילצה את אנדרסון להגיש את התפטרותה, על אף שהיא לא הייתה אמורה להיכנס לתפקיד עד פגישתה עם המלך קרל ה-16 גוסטב בעוד יומיים. בשל כך, ראש הממשלה בפועל, סטפן לפבן, ימשיך לכהן בתפקיד שבו הוא מחזיק מאז 2014.

אנדרסון, שרת האוצר לשעבר ומנהיגת המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, החליפה בתפקיד את סטפן לופבן, שהתפטר אחרי שבע שנים בשלטון. יצוין כי בחירתה לתפקיד של אנדרסון הייתה תקדימית מאוד בכך שהיא האישה הראשונה שכיהנה כראש ממשלת שבדיה.

"אני מבינה שזה נראה מבולגן מאד", אמרה אנדרסון. "מפלגה שרק הבוקר הצביעה בעד ראש ממשלה שיקים ממשלה מול מפלגה שכעת שינתה את דעתה, אבל הכל היה תלוי בהצבעה על התקציב".

כעת יתקיימו דיונים בין ראשי המפלגות לגבי המשך התהליך ומחר צפוי יו"ר הפרלמנט, אנדראס נורלן, להודיע על הצעדים הבאים, אולם עדיין ישנה אפשרות שאנדרסון שוב תצליח לזכות במינוי בהצבעה חדשה בפרלמנט.

מנהיגת מפלגת המרכז, אנני לוף, מסרה כי היא תתמוך באנדרסון אם תתקיים עוד הצבעה, וזאת על מנת להבטיח שמפלגת הימין הקיצוני של הדמוקרטים השבדים לא תהיה שותפה לממשלה חדשה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;