י"ד סיון התשפ"ד
20.06.2024

שנאת נפש בלי חשבון • טורו של חיים ולדר

מדוע דווקא אלו ששונאים אותנו קוראים לנו 'לעשות חשבון נפש'? • מהו הדמיון בין דבריו של הצורר היטלר לטקסט של יאיר לפיד? • חיים ולדר בטור נוקב

חיים ולדר. צילום ארכיון
חיים ולדר. צילום ארכיוןלאחרונה יותר ויותר מדי אנשים מציעים לנו, החרדים, לעשות חשבון נפש.

מדוע שונאים אותנו, מדוע מתעבים אותנו, מדוע בכל הסקרים החרדים הם שנואים ביותר, מדוע יאיר לפיד קיבל כל כך הרבה מנדטים, ולאחרונה הגדיל לעשות העיתונאי נחום ברנע שהציע לחרדים לעשות חשבון נפש "איך זה שהציבור הכללי מוכן לקבל עליו גזירות כלכליות ובלבד שאת החרדים יכו שוק על ירך".

בואו נחליט בתור התחלה, ואולי ראוי שיחוקק חוק מיוחד לשם כך, שהקריאה לחשבון נפש חייבת לבוא מצד מישהו שיש לו נפש יהודית טהורה, ולא מישהו שמבקש לקעקע את טוהר הנפש והתמימות החרדית, ובודאי שלא מישהו המשתייך לציבור פורק עול המתמודד עם בעיות קשות של חינוך קלוקל, חוסר גבולות, אלימות וריקנות נוראה. לכן כל מי שמציע לנו, החרדים, הציבור העדין והמופתי ביותר במדינה ובעצם בעולם כולו, שילך בבקשה לחפש את החברים שלו, את הילדים שלו וגם את הילדים של החברים שלו...

כעת נטפל בתופעה. מאיפה זה מגיע הרצון המוגזם הזה ל"חשבון נפש", דווקא מצד אנשים השונאים אותנו שנאה חסר פשר וחסרת גבולות?

אם נרד לשורשים הפסיכולוגיים של התופעה, נגלה שמאחורי "הדאגה" והרצון לחשבון נפש מסתתרים רגשי אשמה מודחקים על השנאה שהם חשים כלפינו ועל הרעיונות שעולים להם בראש לגבי מה הם היו רוצים שיקרה לנו, רעיונות שחלקם הקטן יוצא מפיהם במפגשים סגורים בינם לבין עצמם, וחלקם הזעיר יוצא לתקשורת.

ברגע שאנחנו "אשמים". ברגע שאנחנו אלה שצריכים לערוך חשבון נפש, זה עושה את השנאה שלהם מוצדקת יותר וממילא לגיטימית יותר. הם מרגישים הרבה יותר טוב עם עצמם.

אם נרחיק ונחקור את התופעה נגלה שגם בשנאת הגויים ליהודים היה משהו דומה.

אמנם תמיד היו גויים ששנאו אותנו כי שנאו אותנו. בלי להסביר דבר. אבל כשהגויים התכוונו ממש לפגוע בנו, הם היו זקוקים לאיזה תירוץ. מדוע הם עושים זאת. כלפי אומות העולם, וגם כלפי נשותיהם ובני משפחתם.

פה נכנס נושא "חשבון הנפש". אנשים שנחשבו משכילים המציאו בכל הדורות השמצות נוראות כלפי היהודים, כדוגמת "הפרוטוקולים של זקני ציון", הציגו את היהודים כמי שמושכים בחוטים ומנהלים את העלם. (רמז לכך ח"כ לפיד ג'וניור בדבריו לגפני "מדינת ישראל סיימה לקבל מכבודו הוראות".) כאילו שהחרדים נתנו כאן אי פעם הוראות.

הרעיון הכללי מאחורי הקו הזה הוא: "אנחנו לא שונאים אותם אבל אין לנו ברירה אלא לפעול נגדם מפני שהם מנסים לשלוט עלינו, הם מסכנים אותנו ועלינו להגן על עצמנו. ואם ההגנה הזו כוללת התקפה ואפילו פגיעה קשה –הרי זה כבר הכרח שלא יגונה".

בשלב זה נצטט כאן, בשינויים קלים, נאום של מישהו מפורסם מאד, ובשלב זה לא נגלה מי הוא. הנאום לא נישא לאחרונה אלא לפני כמה וכמה שנים.הנה הנאום:"יהיה עלינו לפתור את השאלה היהודית. יש די מרחב מחיה בעולם, אבל יש להרפות מן הדעה שבורא עולם בחר ביהודים ולפיכך זכותם להיות טפילים הניזונים מגופם של אזרחים אחרים פרודוקטיבים.

היהודים חייבים להתאים עצמם לעבודה ממשית ויצרנית כמו אזרחים אחרים שאם לא כן, יעמדו במוקדם או במאוחר בפני משבר שממדיו לא ישוערו.

אם שלטון הכסף היהודי יימשך בארץ או מחוצה לה – הוא יוביל למלחמת אזרחים ואז התוצאה: לא תהיה ניצחון היהדות אלא השמדת היהודים בכל רחבי הארץ".

היטלר כבר אז הכין את הקרקע להשמדת הגזע היהודי על ידי הפצת תעמולת שנאה שהציגה את היהודים כטפילים (זוכרים מיקי לוי?) המוצצים את דמם של הגויים, ובעצם הצדיקה מראש פגיעה בהם.

יאמר ברורות: כמובן שאין בשום פנים ואופן להשוות שום דבר לשואה, וברור שכוונתם של משנאי הדת היא לא להשמיד פיזית את החרדים, אך יש להם בפירוש מכוונות זדוניות בכל הנוגע לאיכות החיים וליכולת לחיות חיים נורמטיבים ולשלול מאיתנו זכויות בסיסיות כמו קצבאות, הנחות באנונה, הבטחת הכנסה, אוכל לילדים, משפחתונים, חינוך , ויש המדברים גם על שלילת חופש בחירה ויציאה לחו"ל שזה ממש דיקטטורה במיטבה.

ואי אפשר שלא להזכיר שוב ושוב את דבריו של יאיר לפיד עצמנו ואתם תעשו את האנלוגיה.

כך כתב לפיד לפני כשנתיים בטורו בעיתון הנפוץ במדינה:

"עזוב אותך מאידיאולוגיה, עזוב אותך מזה שאני לא מבין איך לא מציק לך שאתה חי על חשבוני, אבל אין לי כבר מאיפה לשלם על כל זה. היה, נגמר, אין יותר. לא רק לילדים שלך אין לי לתת, אלא גם לילדים שלי. האם אתה מבין איך זה גורם לי להרגיש"?

ובסוף משגר יאיר לפיד איום, שאיך שלא תסתכלו עליו, דומה להפליא לנאום ההוא של האיש הוא בשנה ההיא:

עלינו למצוא דרך, ידידי, או שזה יגמר רע. איך כתוב בתענית כ"ג: "או חברותא או מיתותא".

וכעת תגידו אתם כמה זה שונה מהמשפט המסכם ההוא:

אני בטוח שגם אז היו חכמוליוגים שקראו ליהודים לעשות "חשבון נפש", איך הגיעו למצב כזה שעם שלם נסחף למלחמת עולם שתפגע בו קשות –העיקר להכות ביהודים.

טורו של חיים ולדר פורסם בעיתון 'יתד נאמן'

ולדר יאיר לפיד היטלר סערה נאצים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 57 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד