י"ד תמוז התשפ"ד
20.07.2024
ברקע תהליך אישור התרופה

חובת חיסון בישראל? פרופסור זרקא מפתיע

פרויקטור הקורונה הפרופ' סלמן זרקא הפתיע הבוקר רבים - בעת שטען כי יש לבחון את כלל החלופות, כולל חובת חיסון והטלת קנסות על ה-לא מחוסנים בישראל • בראיון שקיים הבוקר, הסתייג זרקא מהטלת סגר על הלא מחוסנים בלבד, כפי שקרה באוסטריה: "חושב שזה מדרון חלקלק"

חובת חיסון בישראל? פרופסור זרקא מפתיע
פרופ' סלמן זרקא צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ברקע ההמלצה אמש בוועדה המייעצת לפייזר, לאשר את תרופת הקורונה של ענקית התרופות 'מרק', התראיין הבוקר (רביעי) פרויקטור הקורונה הפרופ' סלמן זרקא, והתייחס לבשורה המשמחת שהגיעה הלילה מארה"ב: "זה שיש תרופה שמאושרת זו בשורה חשובה, ויש עוד תרופה שנמצאת בתהליך. אני מקווה שיהיו לנו עוד כלים שיהיה אפשר לעזור לחולים". הוא הדגיש: "זו לא תרופה מושלמת, ממש לא. אבל היא חשובה בשביל שיהיה אפשר לעזור לחולים, במיוחד חולים שיש להם בעיות ויכולים להסתבך".

כמו כן, הבהיר: "הכלי החשוב ביותר זה החיסונים שנוכל להגן על עצמנו ולא להזדקק לתרופות האלה. אבל צריך את כל הכלים במלחמה הזאת". פרופ' זרקא עדכן כי "יש כל הזמן מו"מ לרכש של אופציות. ברגע שיתחילו לשווק, אני חושב שאזרחי ישראל יכולים להיות בטוחים. ככל שהתרופה תאושר גם התרופה הזאת תהיה בישראל". הוא אף לא שלל אפשרות שהתרופה תשווק בבתי המרקחת: "זה מונע את התפתחות המחלה, הופעת מחלה קשה".

בהמשך, התייחס לקנסות שמטילות מדינות ברחבי העולם על סרבני החיסונים ולאוסטריה שהכריזה כי בכוונתה לחייב את אזרחיה להתחסן כנגד הנגיף. גם גרמניה הודיעה כי תשקול חובת חיסונים במדינה, ומה יקרה בישראל? פרופ' זרקא הודה: "אני חושב שצריך לבחון את כל החלופות, כולל החלופה של חובת חיסון במדינת ישראל", אך סייג: "זו עמדתי שלא משקפת כרגע שום פעילות בתחום הזה, לא במשרד הבריאות ולא בממשלה".

הוא הדגיש: "לא מוכרת לי עבודה משפטית בתחום. לא נמצא על השולחן תהליך חקיקה או עבודת מטה לחקיקה. אנחנו לא נמצאים ברמה הפרקטית שהיום הולך להתקיים חוק באופן מפתיע בשביל לחייב חיסונים". עוד הוסיף: "אני חושב שזה לא נכון מה שקרה באוסטריה, להטיל סגר רק על הלא מחוסנים. אני חושב שזה מדרון חלקלק בעייתי".

בסיום השיחה הביע חשש כבד מהגעת זן האומיקרון לישראל: "אני מודאג, אני חושב שהווריאנט מצלצל לנו חזק שהמגפה תמשיך ללוות אותנו. לפני שבוע אולי המילה גל חמישי הייתה מהוססת, היום אני חושש יותר. המגפה לא רק כאן, אני חושש שהיא תתעצם".

סלמאן זרקא סרבני חיסונים חיסון לקורונה אומיקרון משרד הבריאות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד