ח' תמוז התשפ"ד
14.07.2024
השרה הבטיחה לטפל

הח"כ מאשים: "רוב מסורבי הכניסה ארצה הם חרדים"

במהלך דיון בוועדת הפנים של הכנסת, תקף ח"כ אייכלר את הפגיעה בתיירים חרדים בנתב"ג על פי צבע הבגד הכהה, בנוסף ביקש תשובות למקרים של גירוש חזרה לחו"ל של אם ותינוקה, למרות שהחזיקו בכל האישורים • מאוחר יותר הציג את הדברים בפני שרת הפנים שקד שהשיבה: "היו צריכים לתת לאימא ולתינוק להיכנס, הנושאי ייבדק על ידי" • צפו

הח"כ מאשים: "רוב מסורבי הכניסה ארצה הם חרדים"
זוג חרדים בנתב"ג. אילוסטרציה צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

במהלך דיון בוועדת הפנים של הכנסת, האשים ח"כ ישראל אייכלר את התקנות החדשות לסגירת נתב"ג והציג את חוסר העקביות שלהן: "יש כאן פגיעה בזכויות אדם. לא פגיעה יחידנית אלא המונית. השבוע הגיעה אישה זכאית חוק השבות, יהודיה עם תינוק בן שנתיים, בעלה ישראלי. היו לה את כל המסמכים הנדרשים להיכנס ארצה. אבל התינוק שלה, שהוא מחלים, לא חוסן כמובן, כי בשום מקום בעולם לא מחסנים תינוקות. אז לא נתנו לה להיכנס", טען.

לדברי חבר הכנסת אייכלר, "היתה שם ממש התעללות. לילה שלם היא נשארה בשדה התעופה, ולמחרת גירשו אותה ואת בנה לחו"ל. היא לא היחידה. רוב המגורשים בתקופת הקורונה היו אנשים שאמנם הם לא כהי עור, אך כהי לבוש, כלומר חרדים. ההתעללות נמשכת כבר שנתיים וחצי".

ישראל אייכלר בשאילתא לאיילת שקד

עוד האשים חבר הכנסת את משרד הפנים בכך ש"אנשים חרדים מסומנים אצל הפקידים בנתב"ג והיחס אליהם עויין במיוחד. אכיפה בררנית היא תופעה בכל תקופת הקורונה. מגדירים את היהודים מחו"ל: "זרים" ואת הגויים "זכאי חוק השבות".

"המדיניות שנקבעה כל פעם מחדש, בשם החשש מפני סכנת בריאות, חרגה מעל ומעבר לנושא הבריאות. הרי יש היום דרכים להבטיח את הבריאות. יש בדיקות, יש חיסונים, אפשר להבטיח שאף חולה לא ייכנס מחו"ל. במקום זה בוחרים להתעלל באנשים.

בדבריו תהה ישראל אייכלר בהגיון התקנות, כך "לדוגמא, מי שבא לחתונה, רק אם הוא אח או אחות של החתן או כלה, או אבא או אמא - רשאי להיכנס. ואילו הסבא או הסבתא לא יכולים לבוא. לעומת זאת לבר מצווה כן אישרו לסבא או סבתא. מה ההיגיון? גם סטודנטים שיש להם אישורי כניסה לא נותנים להם להכנס. ע"פ החוק צריך לתת להם. אבל בהצהרת כניסה של משרד הבריאות שממלאים - הם מקבלים לרוב צבע אדום שמשמעותו: נא להביא  את המסמכים  המתאימים. כתוצאה מכך חברות התעופה בעולם לא מוכנות להעלות אותם לטיסה".

ח"כ אייכלר הסביר: "כשפקיד או שוטר מקבל סמכות לפגוע באזרח, יש תופעה של מדרון תלול. המחוקקים מדברים על בריאות הציבור והפקיד יכול לפרש את החוק כרצונו. הוא יכול להחליט או לעשות צרות לאנשים או לתת להם לעבור. ראיתי את זה בעיניי. אחד עובר - אחד לא. חרדים - עוצרים אותם הכי הרבה, גם מגרשים חזרה. יש לא מעט סטודנטים, תלמידי ישיבות שיש להם אישור גורשו בשנה האחרונה. אני יודע על ארבעה שגורשו ממש עכשיו".

לאחר הדיון הציג ח"כ אייכלר את הדברים במליאה אל שרת הפנים איילת שקד במהלך שאילתות לשרה. "מי נתן הוראה לאסור את כניסתה של האם והתינוק לארץ" זעק ח"כ אייכלר. "מי אפשר להושיב אותה לילה שלם בנתב"ג ולשלוח אותה לחו"ל בחזרה"?

השרה שקד השיבה כי אכן היו צריכים לאשר את כניסתה של האם והתינוק. וכי הנושא ייבדק על ידה. כך גם שאר ההבדלים שהוצגו בשאילתה.

אפליית חרדים איילת שקד כניסה לישראל קורונה נתב"ג

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד