1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. ערוץ הכנסת

שקד פרסמה תזכיר הצעת החוק לקיצור שעון החורף; חשש מחילול שבת המוני

שרת הפנים איילת שקד מקדמת במרץ חוק שיוביל לקיצור שעון החורף כך שהשינוי יקרה השנה כבר בתאריך ח' אדר ב' • החשש: שומרי שבת רבים ילכו אחרי לוחות השנה ויחללו שבת במשך שבועיים • מקלב תוקף: "הכשלת הציבור לא נמצאת על שולחנם של אנשי מפלגת ימינה"

ארי קלמן, כ"ח כסלו תשפ"ב 02/12/2021 16:57

"פזיזים וחסרי אחריות" חרדים בתחנת אוטובוס חרדים בתחנת אוטובוס צילום: פלאש 90

שרת הפנים איילת שקד פרסמה היום (חמישי) את תזכיר החוק לקיצור שעון החורף אותו היא מקדמת. לפי התזכיר, החוק מתחיל בהליך של ההערות ציבור ובעוד 21 ימים יגיע לאישור הממשלה, ואז בחקיקת בזק בכנסת, כך שיחול עוד השנה ויקצר את שעון החורף, תוך חשש לחילול שבת המוני.

על פי הצעת החוק, שעון החורף יתקצר, כך שישראל תעבור לשעון הקיץ בתחילת חודש מרס, במקום בסופו, כפי שקבוע כיום בחוק. בנוסח החוק נכתב: "מוצע ששעון הקיץ יתחיל בכל שנה ביום שישי שלפני יום ראשון השני בחודש מרס בשעה 02:00, וזאת במקום יום שישי האחרון בחודש מרס בשעה 02:00".

לפיכך, החוק יתורגם כבר השנה למעשה, כך שעל פי החוק הקיים שעון החורף היה אמור להתחלף לשעון קיץ בכ"ב אדר ב', אך בעקבות החוק הוא יתחלף כבר בח' אדר ב' וכך קיים חשש לחילולי שבת בשתי השבתות המבדילות בין החוק הקיים לחוק המוצע.

כאמור, החשש העיקרי מהחוק שישתנה עוד השנה הוא מחילול שבת המוני, כך שאזרחים שלא מחוברים לחדשות לא ידעו על שינוי החוק, ויוציאו שבת בשתי השבתות המפרידות שעה לפני המועד האמיתי של יציאת השבת, זאת אחרי שלוח השנה כבר הודפס ודתיים פועלים בעיקר לפיו.

חבר הכנסת מקלב. צילום: דוברות הכנסת

מי שתוקף את החוק הוא חבר הכנסת אורי מקלב שהאשים כי "תחרות יחסי הציבור בין שרי הממשלה מי מוביל רפורמות קיצוניות מביא אותם לעשות דברים פזיזים וחסרי אחריות", לטענתו, "הקדמת שעון הקיץ תביא תקלות רבות, לוחות השנה הודפסו והשבת תצא בשעה מאוחרת יותר מאשר המודפס בלוחות השנה".

"דבר זה יביא להכשלת אנשים רבים ולחילולי שבת רח"ל. אי אפשר לשנות את הזמנים באמצע השנה", מתריע מקלב. לדברי הח"כ הליטאי, הדבר גם ישבש את לוחות הזמנים, ויערער את היציבות, "אנשים רבים קבעו אירועים על סמך או וחושך וכעת הצעה זו תשבש זאת", תקף מקלב, הוא הוסיף, כי "לצערנו נראה שהכשלת הציבור בשמירת השבת לא נמצאת על שולחנם של אנשי מפלגת ימינה".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ממשלת הרשע עושה נגד הדת היהודית  (ל”ת)

  ממשלת שמאל ישמעאל אסון לישראל

 2. די כבר עם הפיגור הזה!!!  

  קייצי

  • שינוי 


 3. צריך בכלל לבטל את כל השעון קיץ. אין בו שום חסכון רק בעיות  (ל”ת)

  מוטי

 4. אני מציע שהצבור הדתי לא יזיז את השעונים לפי הצעת המכשפה וישאר הכל לפי הלוח  (ל”ת)

  הם עושים הכל להרבות חילולי שבת

  • בלדרמן וגרינמן כל השנה שעון חורף  

   עמרם פריד מו"צ

 5. כשהמשיח יגיח אז סביר להניח שהדבר הראשון הראוי שיעשה הוא לשלוח את חמורו למשכן הכנסת שיכרסם להם את כל הכיסאות והשולחנות לפירורים...פירורים... ובכל יום שיחליפו לחדש!!!??? יעבור חמורו וילעס...וילעס...וילעס...וילעס... עד שתימס מלכות הרישעה...  (ל”ת)

  ערן

 6. איין שום אמת בכתבה  

  יוסי

 7. לא לא ועוד פעם לא  


 8. מה רע בשעון קיץ?  


 9. אין מילים לתאר את הטימטום. באמת אי אפשר ליידע את הציבור החרדי על שינוי בשעון? אם שהיה צריך ליידע על חלוקת כסף כולם היו יודעים מיד. די לפיגור. תתקדמו.  (ל”ת)


  • השר הנדל ביקש מהרבנים להכיר במציאות  

   מנדל הגר

;