1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. אנ"ש

סערה בעולם הקידושים: הוודקה שאסורה בהנאה

הוודקה Grey Goose המוכרת, אותה מגישים לקידוש בשבת בבוקר בהרבה בתי כנסת בארצות הברית, התגלתה כיין המוגדרת הלכתית כ"סתם יינם" - יין שאסור בהנאה ובנגיעה. הגר"א אקשטיין: "על הציבור להיזהר לא לקנותו יותר, וגבאי השטיבלעך ישימו עין שזה לא יבוא בשערי הביהמ"ד ללעקיך און בראנפען"

יוסי שטארק, כ"ח כסלו תשפ"ב 02/12/2021 23:08

"גבאי השטיבלעך ישימו עין" אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: unsplash

סערה בעולם הקידושים בארה"ב: הוודקה Grey Goose המוכרת, אותה מגישים לקידוש בשבת בבוקר בהרבה בתי כנסת בארצות הברית, התגלתה כיין המוגדרת הלכתית כ"סתם יינם" - יין שלא נודע אם הוא להקרבת עבודה זרה או לשתייה, ושאסור בהנאה ובנגיעה.

דומ"ץ חסידי בעלזא ויו"ר 'וועד הכשרות מחזיקי הדת ארה"ב', הגאון רבי אשר אקשטיין, פרסם היום (חמישי) הודעה נחוצה ובה הוא הזהיר את הציבור מלהשתמש ביין הנפוץ.

"בזמן האחרון נודע לנו שכל משקאות הוודקה מחברת Gray Goose, אפילו אלו שכתוב עליהם Unflavored (בלי טעם), מכילים בתוכם אלכוהול מענבים Grape Alcohol שהם בכלל סתם יינם", כתב הגר"א אקשטיין.

"על כן על הציבור להיזהר לא לקנותו יותר, וגבאי השטיבלעך ישימו עין שזה לא יבוא בשערי הביהמ"ד ללעקיך און בראנפען ('לחיים' אחרי התפילה)", לשון ההודעה.

ניו יורק החרדית סוערת בעקבות ההחלטה. אחד התושבים מספר ל'בחדרי חרדים' כי מדובר ביין נפוץ שהוגש כמעט בכל קידוש בשבת בבוקר או ב'לחיים' אחרי התפילה. "האזהרה של הרב אקשטיין הפתיעה את כולם. מדובר בדרמה של ממש".

ל'בחדרי חרדים' נודע כי ישנם רבנים הטוענים שלאחר בירור משלהם, ה-Gray Goose אינו מכיל אלכוהול ענבים, ולכן, היין אינו אסור בהנאה.

הבהרה של הדומ"ץ

מספר שעות לאחר פרסום האזהרה, פרסם הרב אקשטיין 'הבהרה', בה כתב לרבים השואלים: "בנוגע להוודקה Goose Grey - שיצא ממני שיש בו סתם יינם. אחר בירור ביחד עם רבנים מומחים נראה לנו כעת, שאין אלכוהול סתם יינם בתוך הוודקה . אכן, נודע לנו שהמוצר שאין עליו חותם כשרות עלול להיות חשש מבליעת כלים של סתם יינם - ואכן חשש זה קיים בכל יי"ש שאין עליו הכשר. וע"כ הציבור המדקדקים בכשרות מן הנכון להימנע מכל יי"ש וודקה שאין עליה חותם כשרות".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. כשרות גריי גוס  

  הרב

  • מדין יחיד מומחה? 

   מאיר

 2. היין נאסר כשהגוי נוגע בו, אבל אין איסור ליהודי לנגוע ביין שנאסר....  

  אברמלה

 3. כבר יצאה הבהרה מהבית ההוראה שמותר  (ל”ת)


 4. "דרמה של ממש". שוה אין שום אבחנה בין עיקר לטפל. כמקובל במגזר האומלל.  (ל”ת)


 5. "סתם יינם" שאסור בהנאה ובנגיעה.  

  דוד

 6. שטויות  


 7. טוב שהפוסקים עוסקים בדברים קטנים, הם עושים מספיק נזק בדברים החשובים  (ל”ת)

  שלמה זלמן

 8. חרדים לדבר ה'? צעד ראשון - להפסיק להיות פראיירים, גם אם זה טעים!  


 9. כנראה שהחברה הפסיקה לשלם לו  

  אוביקטיבי

 10. וודקה גריי גוס ישנו סוג של הוודקה הזה שיש בו קוניאק כפי שמצוין על הבקבוק.  (ל”ת)


 11. וודקה גריי גוס ישנו סוג של הוודקה הזה שיש בו קוניאק כפי שמצוין על הבקבוק.  (ל”ת)


;