1. עמוד הבית
  2. בחצרות
  3. אנ"ש

בדוק ומנוסה: סגולת סעודת ההילולא ל'מצמיח הישועות' מקזבלנקה

לקראת י"ז טבת: סגולת עריכת סעודת הילולא לכבוד נשמת הרה"ק רבי מכלוף בן ר' יעקב אלחרר זי"ע שהתפרסמה בשנים האחרונות ומכה גלים * סיפור מצמרר על מעלת הכנסת אורחים של הצדיק

משה ויסברג, ל' כסלו תשפ"ב 04/12/2021 18:53

"זכותו תכון מענה" מצבת האדמו"ר המרוקאי מצבת האדמו"ר המרוקאי צילום: באדיבות המצלם

"סעדני ואושעה": בקרב רבים יציינו ביום שלישי י"ז טבת (בעוד כשבועיים) את יומא דהילולא של הרה"ק מצמיח הישועות רבי מכלוף בן ר' יעקב אלחרר זיע"א הנודע כצדיק ומצמיח ישועות בקרב כל בית ישראל בכלל ובקרב בני עדתו במרוקו בפרט, כאשר רבים עורכים סעודות הילולא ומזמינים את אחיהם בני ישראל העניים לכבוד נשמתו של הצדיק בעל הילולא והיא סגולה בדוקה להיוושע בבני חיי ומזוני רויחי. 

הרב הקדוש רבי מכלוף אלחרר זצ"ל חי ופעל לפני כמאה שבעים שנה במרוקו ונמנה על גדולי חכמי וצדיקי העיירה "איליג" שבדרום מערב מרוקו, ושמו נודע לתהילה כחכם גדול בתורה, מופלג בחסידות ובקדושה יתירה ובפרט בהיותו צדיק בעל מעשים ומצמיח ישועות כאשר מכל הכפרים והעיירות שבדרום מרוקו היו מגיעים ביום ובלילה לקבל את ברכתו ומיד היו נושעים.

גם יוצאי חלציו של הצדיק זכו לכבוד והערכה בזכות אביהם הקדוש ולשמותיהם הצמידו את העובדה שהם בני הצדיק, כאשר אף "השריפים" חכמי דת המוסלמים, שהיו בעיר איליג נשאו בליבם את זכרו של החכם הקדוש והנערץ שחי בעירם, ושנים רבות אחרי פטירת הצדיק כשהיו מבקרים אצל חתנו הצדיק הגנוז רבי יעקב שריקי זיע"א היו מבקשים גם את ברכת "בנת לחזאן" כשכוונתם לאשתו מרת חנינא ע"ה בתו הצעירה של הצדיק.

מלבד חלק הארי באישיותו של הצדיק בהיותו שקדן וחריף נורא בכל חלקי התורה והקבלה, ביתו של הצדיק היה אכסניה של תורה לתלמידי חכמים מאיליג ומחוצה לה, בביתו התקבצו החכמים ועסקו עמו בעמל התורה ובפלפולה כאשר אף פרנסתם היתה מצויה להם בריוח מידו של הצדיק שזיכהו ה' לשתי שולחנות, שולחן התורה הקדושה ושולחן של עושר למען התורה והעניים.

מידה מיוחדת ובולטת באישיותו של הצדיק היתה מידת החסד והצדקה במידה מופלאה. מנהג חזק היה אצל הצדיק והוא שלא תעבור עליו שבת קודש מבלי שלפחות עשרה עניים יהיו סמוכים על שולחנו הטהור במשך כל השבת.

בהקשר לזה מסופר מעשה מצמרר: הדבר קרה בשנת תרס"ו ביום שבת קודש, בתו הגדולה של הצדיק שהיתה בסביבות גיל העשרים לחייה ונישאה להרה"ק רבי אברהם אמזלג זיע"א, נפטרה לבית עולמה  בהותירה את בנה יחידה עולל בן שנה וחצי (לימים נודע שמו לתהילה כאותו צדיק, הרה"ק רבי שלום אמזלג זיע"א מאשדוד). אשת הצדיק, הצדקת מרת רחל ע"ה שידעה על פטירת ביתה לא רצתה לצער את בעלה הגדול ביום קדוש כזה, אך כוחותיה לא עמדו לה עד שנאלצה לבשרו את הבשורה המרה על פטירת ביתם בטרם עת, הצדיק כששמע את הבשורה המרה לא איבד את עשתונותיו ומיד הורה לאשתו שלא תעשה שום הרגשה בבית שאירע דבר וכן ציוה שהדבר לא יתפרסם בעיירה כלל כאשר את טעמו הוא הסביר - שאם יתפרסם ויורגש הדבר הרי שאותם עניים הסמוכים על שולחנו לא יוכלו להעביר את השבת באכילה שתיה ולינה בשמחה ובטוב לבב כדת היום.

הצדיק נתבקש בישיבה של מעלה בי"ז טבת תרע"ז בעת ביקורו בעיר הגדולה קזבלנקה ומנוחתו כבוד בבית העלמין הישן של קזבלנקה סמוך לציונו של רבי חיים פינטו זיע"א הקטן.

רבים מזקני יוצאי עדת מרוקו העידו במשך השנים את אשר שמעו וראו בענייהם כי כאשר עורכים סעודה לכבוד הצדיק רבי מכלוף בן ר' יעקב אלחרר זי"ע במשך כל השנה וביום ההילולא בפרט, ומזמינים עניים לסעודה ודואגים להם בסבר פנים יפות ובמאור פנים, היא סגולה בדוקה להיוושע בבני חיי ומזוני רויחי ורבים מאוד הסיפורים אודות סגולה זו.

כזכור לאחר שנים בהן תרו יוצאי חלציו ורבים ממבקשי הישועות אחר מקום מנוחתו במרוקו שנעלם ברבות השנים והעליה לארץ הקודש, לפני כשנתיים אותר הציון באורח פלא ומני אז רבים מהמבקרים במרוקו זוכים לפקוד את מקום מנוחתו ולזכות בדבר ישועה ורחמים.

כמו כן, ביום שני ט"ז טבת, ליל ההילולא הבעל"ט, צפויה להתקיים סעודת הילולא רבתי בעיר נתיבות בהשתתפות אדמו"רים ורבנים וכן יוצאי חלציו של הצדיק, בליווי פייטנים וכמובן סעודת מצוה כיד המלך לכל עמך ישראל.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;