1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חו"ל

מה באמת קרה בעת שמנהיג 'לב טהור' טבע בנהר; הסיפור המלא

ארבע וחצי שנים אחרי שטבע מנהיג 'לב טהור' שלמה ארז הלברנץ, אחד מניצולי הכת מתאר לראשונה ל'בחדרי חרדים', כיצד התרחשה הטביעה ואיך במזל נמצאה הגופה. כמו כן הוא מספר, כיצד הם עזבו בעיצומה של שבת קודש באוטובוסים את גואטמלה למקסיקו, תוך חילול שבת 

יענקי פרבר, א' טבת תשפ"ב 05/12/2021 21:08

ארבע וחצי שנים אחרי נשים וילדים בכת לב טהור נשים וילדים בכת לב טהור צילום: באדיבות המצלם

ביום שישי, י"ג תמוז תשע"ז, טבע שלמה ארז הלברנץ, מנהיג קהילת 'לב טהור' בנהר במקסיקו, בעת שטבל לכבוד שבת, אל מול חסידיו. גופתו נמשתה מהמים לאחר שנסחף בזרם הנהר שוג'ובל באוניון ג'ואראז.

אז מה באמת קרה שם? כארבע וחצי שנים אחרי הטביעה והקבורה בגואטמלה, ניסינו לברר כיצד התרחשה הטביעה, מדוע אנשי הכת נסעו מגואטמלה למקסיקו, ומדוע הם חזרו אחרי סיפור הטביעה לגואטמלה.

יואל לוי, צעיר בן 20, שנמלט מהכת בגיל 16.5 מספר ל'בחדרי חרדים' על השתלשלות האירועים: "אמרו לנו שהציונים וחיילים אמריקאים יבואו לחטוף אותנו לישראל, אז כולם צריכים לברוח, העלו אותנו על אוטובוסים בליל שבת, ונסענו 15 שעות למקסיקו, שלמה הלברנץ חשב ששם יותר בטוח, מבחינתו זה היה פיקוח נפש לברוח בעצם יום השבת, אז נסענו".

כתבות נוספות על 'לב טהור' ב'בחדרי חרדים'

חברי הכת הגיעו למקסיקו, והתאקלמו במקום, מידי יום שישי אנשי הכת היו טובלים לכבוד שבת בנהר מקומי, גם המנהיג היה טובל, אך בנפרד מאנשי הכת. באותו יום שישי, מספר שבועות אחרי שהם הגיעו למקום, ירד שלמה הלברנץ לנהר יחד עם משמשו שהחזיק חבל עבה מצד אחד, ושלמה החזיק בו מהצד השני, "היתה שם גאות של המים בגלל הגשמים, הם ידעו שזה מסוכן, ולכן הם נתנו לו חבל שיחזיק, שלמה התרחק מאד מהגבאי ונכנס לטבול, לפתע הגבאי גילה כי אף אחד לא מחזיק בצד השני של החבל", כך סיפר הגבאי, חיים עזריה אלתר, מי שהיה יד ימינו ומקורבו של הלברנץ, לאנשי הכת לאחר הטביעה.

לאחר הטביעה אנשי הכת בשיתוף עם אנשי הצלה מקומיים החלו ללכת לאורך הנהר משני הצדדים, כדי לחפש את גופתו, החשש היה שהגופה תמשיך בזרם הנהר שמסתיים בים, ואז אין סיכוי למצוא את הגופה. למזלם גופתו נתקעה בשיח עם אבנים, וכך היא חולצה מהמקום.

יואל מספר שכל הכת ראתה את האירוע, ומיד אחרי אותה שבת הם החליטו שחוזרים לגואטמלה, "למעשה עבדו על שלמה הלברנץ שמישהו יבוא לחטוף את הילדים, אז הוא חשש וברח עם כולנו למקסיקו, ולכן כולם חזרו לגואטמלה, כי למעשה אף אחד לא תכנן לחטוף אותנו".

כתבות נוספות על 'לב טהור' ב'בחדרי חרדים'

לאחר שהקבוצה חזרה לגואטמלה, הבן נחמן הלברנץ הפך למנהיג. בימים אלה הוא עומד לדין בארצות הברית יחד עם עוד מספר חברי כת 'לב טהור'. בינתיים הם הואשמו בחטיפת ילדים ובאישומים קשים נוספים. יואל מספר כי נחמן הלברנץ הפך למנהיג במקום אביו. "עשו לו הכתרה לאחר החזרה למקסיקו, והוא הפך למנהיג הרשמי במקום אביו, אבל היה הרבה יותר קיצוני מאבא שלו".

בשבוע שעבר חשפנו לראשונה תיעוד ממקום קבורתו של שלמה ארז הלברנץ, שטבע בגיל 54. בתיעוד נראה כי הוא קבור באמצע היער שבה שוכנת קהילת 'לב טהור' בימים אלה בגואטמלה, לצד בתו מרים שנפטרה בגיל 24, וחסיד נוסף ר' יהושע לוי, אביהם של האחים יואל ומנדי לוי, שנפטר בדמי ימיו והותיר אחריו יתומים רבים.

כתבות נוספות על 'לב טהור' ב'בחדרי חרדים'

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אתם באמת מכנים אחד מאנשי הכת ר'? כלומר רבי?  

  חן

 2. בילבוליישן מיקצועיאיישן.  (ל”ת)

  יפת

 3. לא יודעת אם היה יותר קיצוני מאביו.אביו היה קיצוני מספיק אבל העניין לא התגלה וכמו כן הוא לקח איתו את רוב הסודות לקבר  (ל”ת)


 4. גם האבא חטף את שי פימה והחליט שהוא הולך עד הסוף ואילולא שיחררו אותו הכלא בערבות היה בכלא עדיין.  (ל”ת)


 5. האבא בזמנו שיכנע עוד ועוד משפחות לעזוב הכל ולהגיע לכת.  (ל”ת)


 6. יש בידינו ראיות חותכות לכיוון אחר לגמרי לגבי הסיבה בה הוא מת. ועוד חזון למועד.  (ל”ת)

  קוצץ הכרמים

 7. כת השטן  (ל”ת)


 8. לא לתרום להם דולר אחד !!!!!!!!!!!! לשים לב!!!! לב לא טהור אתם נותנים יד להתעללות קשה בילדים וחטאים חמורים מאוד!!!!!!!  (ל”ת)


 9. רוצים שכל אנשי לב טהור ידברו איתנו ויגיבו!לא רוצים לשמוע את מי שיש לו אינטרס!!!!!!!!כת מסריחה  (ל”ת)


 10. ילדים שחייהם הרוסים היום בוכים יום וליל.לא תמלטו מהעונש.  (ל”ת)


 11. מה יש לכם מהכת הזו  

  אני

  • עיניהם בראשם.רואים את העוולות הכבדות שקורות ואין מושיע,מעלים לידיעת הציבור על מנת שלא יפלו עוד ברשת,שכל המעשים יצופו,שלא ימשיכו בפועלם הגרוע.אם חס ושלום ילדיך היו כלואים ושבויים היית מבין ומרגיש את השני קצת יותר.אבל גם מי שאין לו שם שבויים וצריך לפדותם רואה את העוולות ומבין שצריך להשאיר על סדר היום עד פיתרון הולם.כפי שהם ממשיכים לחתן ילדים בני 13 ובנות 12 ואין מי שיזעק זעקתם !!!!! כמה אפשר לשתוק!!!! חדרי חרדים אשריכם ישראל שאתם עוסקים בפידיון שבויים! לא פחות ולא יותר (ל”ת)

   הכותשת

  • לעקור אותם מהשורש כמה אפשר לוותר להם?!?!?! אני שומע על הכת הזאת כבר שנים שיאסרו את כולם וזהו (ל”ת)


  • הצילו כבר את הילדים? כל עוד לא הצילו את הילדים חובתנו להמשיך לכתוב עליהם, ולדרוש את הצלת הילדים. (ל”ת)

   יהודיה רחמנית

  • זה עבודת קודש .................... (ל”ת)

   &

 12. הכל משמים  

  יהודי

 13. לא ברור החשיפה שהאתר נותן לקבוצה הזאת  


 14. שם רשעים ירקב  

  דני

;