ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024
התפרצות שפעת העופות

השר עודד פורר: אפעל שיוקמו לולים רחוק מגבולות היישוב

זן אלים של שפעת העופות אובחן בלול תרנגולי במועצה האזורית באר טוביה - והחווה בודדה • שר החקלאות עודד פורר: "מקרי שפעת העופות המתגלים השנה הם ההוכחה שאי אפשר להמשיך עם לולי הכלובים הצמודים לבתי התושבים" 

 השר עודד פורר: אפעל שיוקמו לולים רחוק מגבולות היישוב
עודד פורר צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

מתרבים המקרים: שפעת עופות המוגדרת 'זן אלים' מסוג H5N1 אובחנה בלול תרנגולי הודו במושב אביגדור, במועצה האזורית באר טוביה. החווה בודדה לאחר קבלת תוצאות בדיקות המעבדה שאישרו את האבחון, והשירותים הווטרינרים החלו בפעולות הכנה לטיפול במוקד ההתפרצות. וכן מבצעים ניטור אקטיבי בכל חוות הלולים שבאזור. 

החשד הראשוני לשפעת העופות עלה עקב תמותה חריגה בלול שעוררה את חשדו של הבעלים. יש לציין כי מושב אביגדור נמצא בסמוך לקיבוץ עין צורים שהיה אחד ממוקדי המחלה בחודש האחרון. הטיפול באירוע השפעת הקודם, בקיבוץ עין צורים, הסתיים זה מכבר.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר מסר היום (שני) כי "מקרי שפעת העופות המתגלים השנה בישראל הם ההוכחה שאי אפשר להמשיך עם לולי הכלובים הצפופים, אשר צמודים לבתי התושבים. פורר הבטיח כי יפעל בכל הכוח להקים מתחמי לולים מודרניים, ללא כלובים, וללא צפיפות, "רחוק מגבולות היישוב". 

מאז מרץ 2006, אז התגלו מקרי שפעת עופות בקיבוץ חולית ועין השלושה שבדרום הארץ ובמושב שדה משה שבחבל לכיש, מתגלים מקרי שפעת כמעט בכל שנה. יש להדגיש: בכל אירועי שפעת העופות השנה היה מעורב נגיף מסוג H5N1 שהוא בעל יכולת הדבקה לבני אדם, במקרים נדירים יחסית. 

במשרד החקלאות יצאו היום בקריאה למגדלי עופות המשק, עופות חצר, ציפורי נוי וכן לולי חופש - להקפיד לפעול על פי הנחיות השירותים הווטרינרים, לשמור על הפרדה בין העופות שהם מגדלים לעופות בר, להחזיק את העופות בתוך מבנים אטומים לכניסת ציפורים ומכרסמים, ולמנוע שוטטותם בשטח פתוח כדי להקטין את סכנת ההידבקות. "יש לדווח על מקרי תחלואה ותמותה בעופות לווטרינר המטפל, לווטרינר הרשותי ולשירותים הווטרינרים", ציינו במשרד החקלאות. 

שפעת עופות שר החקלאות עודד פורר

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד