כ"א אייר התשפ"ד
29.05.2024
"לא יודע איך זה היה נגמר"

מנדלבליט בשיחות סגורות: בחסדי שמיים ניצלנו מסכנת נתניהו

היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט בשיחות סגורות נגד בנימין נתניהו: "ראיתי התגלגלות למקום של נאמנות אישית, שזה אומר סכנה לדמוקרטיה. מבחוץ זה נראה דמוקרטיה כמו פולין והונגריה". היועמ"ש אמר גם: "חושב שיצאנו מזה. אבל באמת הרבה חסדי שמיים, אני באמת חושב ככה. הוא שומר על העם שלנו, ככה אני חושב, ממש. לא יודע איך זה היה נגמר"

מנדלבליט בשיחות סגורות: בחסדי שמיים ניצלנו מסכנת נתניהו
אביחי מנדלבליט/בנימין נתניהו צילום: תומר נויברג, פלאש 90/מארק ישראל סלאם, לע"מ

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השמיע בשיחות סגורות אמירות חריפות ויוצאות דופן על ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. כך נחשף הערב (שלישי) ב'חדשות 12'. הוא טען כי נתניהו סיכן את הדמוקרטיה הישראלית ואמר כי נתניהו תכנן להשתלט על מוקדי הכוח ברשות השופטת.

מנדלבליט נשמע אומר בהקלטות שפרסם כתב המשפט גיא פלג: "גדלתי על תורת ז'בוטינסקי. הדרך הזאת מתחילה בחירות האישית והשלטון נועד לשרת את היחיד. אני חושב שמי שהנהיג את המדינה לאחרונה הבין את זה לא פחות טוב - אבל ראיתי התגלגלות למקום של נאמנות אישית, שזה אומר סכנה לדמוקרטיה. מבחוץ זה נראה דמוקרטיה כמו פולין והונגריה".

לדברי מנדלבליט, התוכנית הגדולה של נתניהו הייתה להשתלט על מוקדי הכוח ברשות השופטת - כלומר, למנות שופטים עליונים. "אם יהיו שופטים של בית המשפט העליון משלנו... תביאו שמרנים, רפורמטורים, אבל אי אפשר להביא שופטים שישמרו עליי (על נתניהו) שידאגו לי (לנתניהו) ותביא פרקליט כזה ויועץ משפטי כזה ומשנים ליועץ כאלה, ומפכ"ל משלנו וכן הלאה. כל המקומות האלה - זה פשוט יכול לפורר אותנו מבפנים".

מנדלבליט התייחס להגשת כתבי האישום נגד נתניהו ואמר: "זה דבר שלא חשבתי, לא האמנתי, לא ציפיתי. גם אחרי ההחלטה על כתב האישום שהיה לי קשה איתה, מודה, היה לי קשה. גם אחרי זה לא האמנתי שזה יילך למקומות האלה".

היועמ"ש תיאר את המלחמה שהחריפה אחרי הגשת כתב האישום: "בלי לשים לב פתאום מצאנו את עצמו במלחמה על הלגיטימיות של היועץ המשפטי לממשלה, על ה-DNA של העם היהודי ומדינת ישראל בתקופה המודרנית. זה, אני חושב, בסוף זה הסיפור. לקח לי זמן להבין את הסיפור. על רקע זה היו כל ההתקפות".

כאן מנדלבליט הביע את אמונתו בבורא עולם: "אחת המסקנות שלי, המטרידות מאוד מהאירוע הזה שאני חושב שיצאנו מזה. אבל באמת הרבה חסדי שמיים, אני באמת חושב ככה. הוא שומר על העם שלנו, ככה אני חושב, ממש. לא יודע איך זה היה נגמר, אני לא הייתי שותק, בית המשפט העליון בטח לא היה שותק".

כשנשאל על ידי נוכח בשיחה האם "חסדי שמים הצילו אותנו מביבי?" - מנדלבליט השיב: "היה מצב שבו כדי לא להגיע למצב שעומד לדין משנה הכול מקצה לקצה (נתניהו) מביא מישהו שיגיד שהתיק מתפורר, קורס ואין כלום. לא חלמתי שנגיע למקום הזה, צריך לדאוג גם לעתיד כי זה יכול לחזור על עצמו. אין ערובה לדמוקרטיה, זה הלקח שלי מהסיפור הזה".

תגובת מקורבי נתניהו: "אלה אמירות משיחיות של פקיד ממשלתי שהחליט להחליף את העם, לא פחות. מנדלבליט מעיד על עצמו שהוא בא להפיל את ראש הממשלה נתניהו ומאשר בקולו את דבריו של עד המדינה חפץ שהעיד היום שתיק 4000 הוא תיק פוליטי הזוי שלא היה בא לעולם אלמלא ראש הממשלה היה נתניהו. כדאי להזכיר למנדלבליט שבדמוקרטיה העם בוחר את מנהיגיו ולא היועץ המשפטי לממשלה".

אביחי מנדלבליט משפטו של בנימין נתניהו בנימין נתניהו

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 22 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד