י' סיון התשפ"ד
16.06.2024

גם תנורי השואה התחילו בסיפורים • גרילק תומך בולדר

צדקנים תקפו את הסופר חיים ולדר שזיהה רטוריקה נאצית בדבריו של יאיר לפיד • בטור תקיף תומך העורך הראשי של 'משפחה' בולדר, ומביא דוגמאות לתוצאות ההסתה

הרב גרילק. צילום ארכיון
הרב גרילק. צילום ארכיוןברצוני לחזק את ידיו של ידידי הצעיר והמוכשר הרב חיים ולדר, על דבריו הנכוחים שכתב בגנות שר האוצר. כל אלו שתקפו אותו על כי הוא משתמש בנושא השואה, עשו הם עצמם שימוש לא נאות בנושא השואה. כל מי שקצת מכיר אותי יודע כמה פעמים יצאתי חוצץ וגיניתי בכל תוקף נגד כל מי שהדביק את המושג "נאצים" וכדומה ליהודים בכלל ולשוטרים יהודים בפרט. למרות שיותר מפעם שוטרים אלו נהגו בברוטאליות מעבר לנדרש - המילה "נאצי" לא מגיע להם והינה זילות השואה. היא מלמדת על אי הבנה בכלל של עומק האסון שהשתולל שם בתופת האירופית. זו הזדמנות נאותה לגנות גם את אותם הפרחחים שבראש חודש סיוון האחרון התיזו בפני השוטרים, בעת תפילת הרבים של נשות ישראל, את המילה הנוראה הזאת. מה הם בכלל עשו שם ליד הכותל שעה שהמוני בנות ישראל באו לשם להתפלל? האם זה היה חלק מן ההכנות של "בחורי ישיבה" אלו לקראת מתן תורה?

ועם זאת, למרות הרגישות העמוקה שלי לנושא (סוף סוף גם אני באתי משם, אם כי ברוך השם סבלתי פחות משאר ילדי ישראל) ולאיסור להכיל את מה שקרה שם, מעבר להרי החושך של אירופה, על סיטואציה כלשהי בחיינו כאן, במיוחד בגלל אי היכולת לדמות שום דבר לשואה האיומה - צדק ר' חיים ולדר בהתייחסו לסגנונו של שר האוצר של מדינת ישראל. כל ניסיון לבוא לגנות אותו על כך ועוד בשם השואה שאסור להזכיר אותה – ניצל, כאמור, את המושג שואה כדי לברוח מן הדיון האמיתי החייב להתעורר למשמע הסגנון של כביכול הפוליטיקה החדשה, אשר לפחות בנקודה זו עבשה כמו הפוליטיקה הישנה..

עוד בנושא:
שנאת נפש בלי חשבון • טורו של חיים ולדר
ולדר, מי יתקן הנזק שגרמת? • טור אישי על הסברה חרדית
הסיפור העצוב של "גרשון וייס" • חיים ולדר על המסבירנים-מטעם-עצמם
כל "היטלר" כזה זורק עוד משפחת אברכים לעוני
המשחק המדאיג של 'מי יצליח לעורר יותר פרובוקציה'

קודם כל בואו נשים לב להבדל מהותי חשוב. מפגין מתלהם המטיח בפניו של שוטר יהודי שחבט בו או סתם מעורר את כעסו את המילה "נאצי", כוונת הדובר ההוא לומר ש"אתה, השוטר, מתנהג במעשיך כמו נאצי". ואם כך, הרי כמו שהנאצי עסק ברצח יהודים ובהשמדתם של כל הנקרה בדרכו: איש, אישה, ילד קטן וסב ישיש - אף אתה, השוטר הישראלי כך. המכות ששוטר זה מכה הם בעיני המקלל אותו, בדיוק כמכות שספג היהודי האומלל בגיטו או במחנות ההשמדה. כי אם לא, אם אין דמיון בין המכות הרי השוטר הישראלי הוא לא "נאצי". על כן, הדימוי בין השניים, הנפלט בקלות בלתי נסבלת מפי אנשים רבים, הוא פשע שלא יסולח ולא יכופר המוכיח על עיוות נפשי של המשמיע אותו. משום כך כה גועלית הייתה הפגנת הילדים עם הטלאי הצהוב. כמובן, אין זה מצדיק כהוא זה את התנהגות המרושעת של השלטונות – אבל טלאי צהוב?!

שימוש בריטוריקה נאצית

אבל, מה זה נוגע לסגנון דיבורו של אדם? אני לא קראתי, בזמנו, את דבריו של יאיר לפיד אותם ציטט ר' חיים ולדר. מלים מזעזעות למקרא, בהן מביע לפיד את הקושי שלו עד כמה הוא והציבור החילוני מסכן, ושלמעשה כבר אין לו כוח להמשיך ולשאת בעול פרנסת האדם והמשפחה החרדיים. העול כבד מדי, גונח שם לפיד, משום שהחרדים למעשה גוזלים את הכסף האחרון בו ביקש הוא לעצמו לפרנס בו את ילדיו שלו החילונים... אני לא מצטט מילה במילה. הטקסט המקורי לא לפני. אבל, זה רוח הדברים וזו המנגינה הקשה המלווה את שכתב הלפיד. אכן, הוא חזר על מלים קשות אלו ברמיזות עבות כקורת בית הבד, במופע האימים שלו בכנסת.

מה לעשות? אבל אלו בדיוק דברי התעמולה הזולים והמבחילים בהם השתמש גם היטלר ימ"ש כאשר דיבר על הטפיל היהודי (מושג מוכר?!) המוצץ את דמה של גרמניה המסכנה. נכון, ולדר השווה טקסטים בין הארכי רוצח הגדול ביותר שידעה ההיסטוריה לבין שר האוצר שהגיח ממי האפסיים התקשורתיים אל תפקיד המקצץ הלאומי. אין זאת אומרת, ולו ברמז הדק שבדקים שכאילו יאיר לפיד הוא, חס וחלילה, נאצי, איש האס.אס. הדוגל כאילו בדרישה להשמיד את יהדות העולם הטפילית. מה פתאום?! זה בכלל לא תואם את אופיו הנינוח של לפיד. אבל, יאיר בהחלט השתמש ברטוריקת השקר הנבזית שיצא מבית מדרשו של הצורר הלז...ואם כך, ה

אם אין זה מן החובה המוסרית להציב מראה זו מול פניו של יאיר לפיד (שאביו עצמו היה ניצול שואה) ולהתריע בפניו על הסכנה שבשימוש בסגנון הכזב בו השתמש הצורר הנאצי? האם אנו לא מחוייבים לנער אותו, בתקווה שכיהודי מצפון לו, ולומר לו: "יאיר מה אתה עושה?! אתה משתמש באותן עלילות בהן השתמש העמלק המודרני?" האם אתה לא חושש לאן עלולה ריטוריקה שכזאת להוביל? האם משום שהיטלר ימ"ש דיבר בסגנון הזה מותר גם לך להשתמש בטכניקה נבזית זו כדי לקדם את האג'נדה האנטי חרדית שלך? היטלר הביא את השקר הנתעב הזה לכלל אומנות שבסופם קמו מחנות השמדה. לא! לא! חלילה לא! הרטוריקה של לפיד חלילה לא תביא לתוצאה כה איומה. אבל האם כלום לא תביא לאיזו תוצאה לא ראויה? אסור להגיד לו מילה כדי לפקוח עיניו למען יראה את מי הוא מצטט? באילו חומרים הוא משתמש כדי להסית? הוא ששונא עד עומק לבו מי שאומר עליו שהוא שונא חרדים?

הרב חיים ולדר לא צדק?!

חיים ולדר. צילום: קול ברמהצילום: חיים ולדר. צילום: קול ברמה
חיים ולדר. צילום: קול ברמה


משחק הילדים ותנורי הנאצים

רק מספר סיפורים מן הימים האחרונים, מן הכרוניקה התקשורתית. זאת, מתוך שלל סיפורים שהתקשורת מסרבת לפרסם למרות שאנו כבר יודעים עליהם.

האחד הוא הכאת שני אברכים בכרמיאל שלא התגרו באיש כי אם צעדו ברחובה של עיר ושוחחו ביניהם. המשטרה טענה שמקרה חמור זה בנקל יכול היה להסתיים במוות, חלילה. כלומר, ברצח. זאת, משום שאחד המכים היה מתאגרף לשעבר והמכות שלו היו מכות מכות! כשנשאלו מדוע תקפו את החרדים התשובה הייתה: "הם לא באו לנו בטוב." הבנתם? סתם ככה. המראה שלהם גירה אותנו באותו רגע. וזה קרה, שמע טוב יאיר, אחרי נאום החרדים בכנסת בה האשים הלפיד את החרדים ביצירת הגירעון הגורם לו כעת להטיל קיצוצים על ריקי כהן. נכון, יטען הלפיד שהאווירה נגד החרדים היא לא רק בגללו. היא קיימת זה מכבר. אבל ללא כל ספק הוא תרם את מנת הדלק התורנית הנחוצה כדי להגביר את הלהבות.

גם הסיפור החביב הבא קרה ממש בימים אלה. באחד מערי השפלה, במדינת תל אביב, נשלחה אישה דתית מודרנית, (אני מציין במפורש נקודה זו) שעבדה כמתנדבת מטעם הרווחה, אל בית אישה קשישה בת למעלה ממאה שנה. אישה מרשימה המתפקדת יוצא מן הכלל לגילה, במיוחד מן הבחינה המנטאלית. ובכן, האישה הקשישה שאלה לפתע את הגברת שבאה לעזור לה: "תגידי את אישה דתית?". כשזו השיבה בחיוב. הזדקפה הישישה ואמרה בקול נחרץ: "מיד לעזוב את הבית שלי!" המתנדבת לא נבהלה וענתה לה: "תראי נשלחתי על ידי רשויות הרווחה להיות במחיצתך את ארבעת השעות הקרובות. ואני נשארת כאן. שיהיה ברור לך."

בעלת הבית הראתה סימני השלמה עם "הגורל המר" ואמרה לה: "הנה קחי כסף וקני לי מספר מצרכים במכולת". זו אכן שמעה בקולה וירדה למכולת. כששבה לדירה מצאה את הדלת נעולה ומעבר לדלת היא שמעה את האישה אומרת: "תשאירי את המצרכים ליד הדלת. ולכי הביתה". בעוקץ הזה הוציאה אותה בחכמה מביתה... שוב לא, לא, זה לא קרה דווקא בגלל אדון לפיד שדאג להעלות את להבות השנאה. אולם זה קרה אחרי נאום החרדים שלו! כלום חטא הוא לומר: "שרי אוצר היזהרו בדבריכם!" כפי שאמר בצורה חריפה וישירה ולדר?

וכמעט את העיקר שכחתי.

כבר היה יזם זריז שהמציא משחק ברשתות המקוונות. משחק, בו צריך המשחק להגיע לאוצר כל שהו. אבל כדי להגיע אליו עליו להרוג כל מיני חרדים השומרים על הדרך אל המטמון. ממש הד לקריאת ה"צדק": "איפה הכסף?" אתם מבינים? ילדים ישחקו במשחק הזה ובתודעתם המתהווה תוטבע "האמת הגדולה" שהחרדים הם שודדי הקופה הציבורית. והעיקר, כדי להציל את הקופה צריך להרוג את החרדים הניצבים על הדרך.

אני שומע את שונא הפאניקה הלוחש באוזני: "אוי מה אתה עושה מזה עניין זה רק משחק! נו, באמת." נכון. זה רק משחק. אבל, אני נזכר כעת שבזמן מלחמת העולם השנייה ואני כילד פליט שבחסדי הבורא יתברך הצלחתי לגנוב את הגבול לשווייץ הניטראלית, ושם לקחו אותי לראות הצגה בשם "מקס ומוריץ". הצגה המספרת על תעלולי שני ילדים שובבים שבאחת הסצנות תופסים את האופה ומשליכים אותו לתוך התנור הבוער במאפיה שלו, כשכל קהל , כולל הילדים הצופים בהצגה, צוהל. זו הצגה גרמנית לילדים המבוססת על סיפור גרמני מפורסם. מאות מיליוני דוברי גרמנית גדלו עליו במשך דורות, בילדותם. וחוקרי ספרות, ביניהם גם חוקרי ספרות ישראליים התחקו, אחרי המלחמה, על עומק השפעתו של סיפור זה על תודעת הגרמני והשימוש היעיל שניתן לעשות בתנורים... ודי למבין...

זו אכן הייתה המסקנה הזהירה אליה הגיעו מתוך תחושה כואבת שהרעיון להשליך בני אדם לתנורים טבוע עמוק במוחו של הגרמני הממוצע מילדות ובהתאם לכך התוצאה הנוראה.

כן, בהערת אגב, אנו מספרים לילדנו סיפורים על ה"חפץ חיים" לדוגמא על מעשי חסד של גדולי ישראל ואילו בתרבותם מקס ומוריץ מטילים בשובבותם אנשים חיים אל תנור בוער.

נכון, זה רק משחק. אנו יודעים שזה רק משחק. אבל המשחק מלמד שכדי להגיע אוצר צריך להרוג את החרדים. והמשחק המביש הזה נוצר ממש עכשיו על רקע האווירה החדשה שטופחה על ידי הפוליטיקה החדשה , בשבועות האחרונים.

עד שלפיד יכתוב: איפה טעינו?

אכן, אם לא ייעשו מיד פעולות להרגיע את הרוחות מצד המלבים אותם, או אז כאשר חלילה יתחולל האסון ובחור ישיבה ייהרג חלילה או ילד או ילדה או זקן שבכלל נידונים לפירוק בחברה הישראלית, אם במכוון אם בסופה של קטטה שנכפתה עליהם. או אז הצביעות התקשורתית, בחלקה, תקרא לחשבון נפש. אל תדאגו יהיו גם כאלה שיאמרו החרדים הרוויחו את זה ביושר. אבל החשוב הוא שאנו גם נקרא סטאטוס חדש ומרגש על הקיר הפייסבוק של שר האוצר. הלה בכישרונו המוכח, כבר יקונן על המצב. והאיש ששאל בזדון: "איפה הכסף" כשהוא מפנה את המבט לצד אחד, אתם יודעים לאיזה צד אני מתכוון. ישאל עכשיו: "איפה טעינו?" ויסתכל לכל הצדדים - רק לא על עצמו...

נ.ב.

עיקר העיקרים שכחנו. נתייחס לכך אי"ה בשבוע הבא:

מה על החרדי המצוי לענות כאשר מראיינים אותו או כאשר שואלים אותו במקום העבודה (הכוונה לשני החרדים הבודדים והיחידים בכל המדינה שבכלל עובדים על פי דעת הקהל הישראלית הלפידית).

כאשר מטיחים לו בפניו: "למה בבורו פארק באמריקה כל החרדים עובדים וכאן כל החרדים לא עובדים?" או כאשר יורים לעברו את משפט המחץ: "נמאס לנו לממן אותך ולפרנס אותך?" או כאשר מנסים להסביר לו למפגר הזה מבני ברק או מירושלים, קריית ספר או מי יודע מאיפה: "שתבינו, אתם חייבים ללמוד לדאוג לילדים שלכם ולא לחכות שממשלה תפרנס אותם." או "מתי כבר תתחילו גם אתם לשלם מסים ולא רק לחלוב את קופת המדינה?" וכדומה ממשפטי נחש שכאלו. כיצד להגיב עליהם כדי לקרוע את הלוט מעל שקרי לפיד ודומיו.

בזה עלינו להתעסק ולא כמה זה לא יפה איך שולדר השתמש בשואה נגד לפיד...

ועל כך אי"ה בשבוע הבא.
חיים ולדר משה גרילק מאמר יאיר לפיד הסתה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 47 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד