1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

היסטוריה: הרבנים התפללו ערבית בארמונו של ארדואן

משלחת מכובדת של הקהילה היהודית הטורקית, כולל חברי איגוד הרבנים במדינות האסלאם, לצד הרבנים הראשים של רוסיה ואיראן. ארדואן הבטיח להם: "נילחם באנטישמיות ונחנך על השואה", וניפק שורה של ביטויים חיוביים ומפתיעים על יחסו ליהודים ועל ישראל. לסיום העניקו לו חנוכיה והתפללו ערבית בארמון

יענקי פרבר, י"ט טבת תשפ"ב 23/12/2021 08:06

קיבל חנוכיה במתנה פגישת הרבנים עם ארדואן פגישת הרבנים עם ארדואן צילום: לשכת הנשיא הטורקי

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן קיבל אתמול (רביעי) בארמונו שבאנקרה, משלחת של הקהילה היהודית הטורקית, בהם חברי איגוד הרבנים במדינות האסלאם, בראשות הרב מנדי חיטריק, רבה האשכנזי של טורקיה.

חכם באשי, הרב יצחק חליבה, יחד עם הרב מנדי חיטריק, רבה האשכנזי של טורקיה, הגיעו לארמונו של ארדואן, במשלחת שכללה את רבה הראשי של איראן, הרב יהודה גראמי והרב הראשי של רוסיה, הרב בערל לאזאר, ועוד 35 רבנים מרחבי העולם המוסלמי.

ארדואן אמר לרבנים: "נילחם באנטישמיות ונחנך על השואה", וניפק שורה של ביטויים חיוביים ומפתיעים על יחסו ליהודים ועל ישראל. לפי הרבנים שהשתתפו בפגישה ארדואן שקיבל את הרבנים בסבר פנים יפות דיבר בצורה ברורה על המאבק באנטישמיות והדגיש כי יאבק בה בדיוק כפי שהוא נאבק באיסלמופוביה, הזכיר שטורקיה חתומה על אמנה נגד הכחשת השואה ואמר שיחזק את החינוך בטורקיה על השואה.

עוד לדבריהם, ארדואן קיבל בחמימות רבה את כל הרבנים. לדברי ארדואן "היחסים בין טורקיה ליהודים ולישראל תמיד יהיו חזקים. אני מקווה לשלום של צדק ושל אמונה בין ישראל לפלסטינים. שלום שבמסגרתו כל אחד יכבד את השני. היחסים הכלכליים בין ישראל לטורקיה חזקים מתמיד והם רק ילכו ויתחזקו". הרבנים שנפגשו עם ארדואן הגיעו לטורקיה למפגש פסגה ייחודי וראשוני אי-פעם לכלל הרבנים במדינות מוסלמיות במסגרת 'ועידת הרבנים במדינות האיסלם', שמתקיים בחסות הרב הראשי של טורקיה הרב יצחק חליבה.

במסגרת זו הרבנים דנים במגוון סוגיות רלוונטיות – הלכתיות, קהילתיות והגותיות, כמו גם בהזדמנויות החדשות לחיזוק ושגשוג החיים היהודיים ברחבי העולם המוסלמי.

הרב מנדי חיטריק, מייסד הארגון ורב הקהילה האשכנזית בטורקיה, שהיה אחראי לביקור ולהגעת הרבנים למדינה, הודה במפגש לארדואן על כך שטורקיה מהווה סמל ליחסים בין יהודים למוסלמים, וכי הרבנים מצפים לפתח את הקשרים הללו. לדברי הרב חיטריק "הרבנים יצאו בהרגשה מאוד טובה מהפגישה ושמחו לשמוע מהנשיא ארדואן שהוא יפעל לחיזוק היהדות במדינות האיסלם".

עוד לדבריו "הכינוס הייחודי מהווה פסגה היסטורית חסרת תקדים של רבני העולם המוסלמי, בה רבנים התחייבו לסייע זה לזה למלא את חובותיהם הקהילתיות. 'ועידת הרבנים במדינות האיסלאם', מושתתת על האמונה כי נרמול היחסים בין יהודים למוסלמים הוא אינטרס אסטרטגי עולמי, ומטרתה של הועידה היא לשפר את היחסים העתיקים בין מוסלמים ויהודים, ולשדרג את החיים היהודיים והעתיד המשותף במרחב המוסלמי. אנו מוקירים את הנהגת המדינות שלנו על שהבטיחו את היכולות שלנו לחיות חיים יהודיים במלואם. אנו, היהודים שחיים בעולם המוסלמי, מהווים את הדוגמה הטובה ביותר לשלום ולסובלנות בין יהודים ומוסלמים" אמר.

מפגש הפסגה כלל רבנים המייצגים למעלה מ-100,000 יהודים החיים ברחבי העולם המוסלמי, ביניהם הרבנים הראשיים של קזחסטן, אוזבקיסטן, איראן, אזרבייג'ן, קירגיסטן, אוגנדה, ניגריה, אלבניה, איחוד האמירויות הערביות, וכן צפון קפריסין ואחרים. בשל מגבלות הקורונה המקומיות, רבני מרוקו ותוניסיה שנבצר מהם להגיע פיזית לאירוע, שלחו ברכות והשתתפו באופן מקוון.

בדברים שנשא בפני הרבנים באי הועידה, ציין הרב הראשי של טורקיה, חכם באשי הרב יצחק חליבה, לדוגמה את הקהילה היהודית הטורקית, החיה בביטחון ונהנית מחירויות דת במדינה התורכית. "זוהי דוגמה חיובית מאוד למנהיגי הדת של הקהילות היהודיות במדינות אסלאמיות אחרות", אמר. הרבנים העניקו לארדואן חנוכיה.

המשתתפים גם נטלו חלק בארוחת ערב חגיגית בארמון הנשיאותי הטורקי – לראשונה אי פעם שבה נערך במקום אירוע שכזה - שבה השתתפו חברי ההנהגה של הקהילה היהודית התורכית, שנשאו דברים ושיתפו מניסיונם וחזונם, כשאורח הכבוד של הערב היה רבה של רוסיה הרב בערל לאזאר הפועל מתוקף תפקידו מאחורי הקלעים לרווחתם של יהודים במדינות מוסלמיות, ושנכח גם הוא במפגש עם ארדואן ונשא דברים. יו"ר הכבוד של הפסגה, מר אקיף גיללוב – נשיא הקונגרס העולמי של היהודים ההרריים, והמייסד של United Religions שאמר כי ימשיך בחזונו לפעול להבאת שלום ואחדות בין דתות.

פגישת הרבנים עם ארדואן פגישת הרבנים עם ארדואן צילום: לשכת הנשיא הטורקי

פגישת הרבנים עם ארדואן פגישת הרבנים עם ארדואן צילום: לשכת הנשיא הטורקי

פגישת הרבנים עם ארדואן פגישת הרבנים עם ארדואן צילום: לשכת הנשיא הטורקי

פגישת הרבנים עם ארדואן פגישת הרבנים עם ארדואן צילום: לשכת הנשיא הטורקי

פגישת הרבנים עם ארדואן פגישת הרבנים עם ארדואן צילום: לשכת הנשיא הטורקי

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. בידוע: עשו שונא ליעקב.  


;