1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חוץ

עוד לילה סוער בטורקיה • ארדואן: "סכנה בשם טוויטר"

גם הלילה נרשמו עימותים אלימים בין מפגינים למשטרה ביותר מ-200 הפגנות ב-67 ערים ברחבי טורקיה • משרדי מפלגתו של ראש הממשלה הוצתו; נערכו מעצרים המוניים
גלובס, כ"ה סיון תשע"ג 03/06/2013 09:11

תמונת ארכיון, צילום: פלאש 90 תמונת ארכיון, צילום: פלאש 90עוד לילה סוער עבר על ערי טורקיה, לאחר שעימותים נרשמו אמש (א') בין מפגינים לכוחות המשטרה בכל רחבי המדינה. יותר מ-200 הפגנות התקיימו בלא פחות מ-67 ערים, ובערים הגדולות הרחובות נראו כמו זירת מלחמה. המפגינים שמו ליעד את משרדי מפלגת השלטון האיסלמית באיסטנבול, אנקרה, איזמיר וערים נוספות, השליכו עליהם אבנים, טילים מאולתרים, ובחלק מהמקומות העלו אותם באש.

השוטרים, שחזרו לזירות המחאה, שוב הגיבו באמצעים שונים לפיזור הפגנות בהם גז מדמיע, זרנוקי מים ומעצרים המוניים. ואילו ראש ממשלת ארדואן - שממנו דורשים המפגינים להתפטר - כינה את המפגינים "פורעי חוק", וטוען כי מדובר בהפגנות פוליטיות שמאורגנות ומשולהבות על ידי יריביו הפוליטיים במטרה לפגוע במפלגתו, הנתמכת, לדבריו, על ידי הרוב.

ארדואן המשיך לתקוף את המפגינים ואת התארגנותם באמצעות הרשתות החברתיות. לטענתו של ראש הממשלה הטורקי, הטוויטר והרשתות החברתיות מהוות "איום" על המדינה והאשים את האופוזיציה החילונית במדינה בעידוד המפגינים.

שר החוץ הטורקי: ההפגנות פוגעות במוניטין של טורקיה בעולם

שידורי סוכנויות הידיעות הראו צעירים, חלקם רעולי פנים, משליכים בקבוקים ואבנים ומולם ניידות משטרה מיוחדות לפיזור הפגנות, בהן רכב עם זרנוקי מים. המפגינים גם הבעירו חפצים בכיכר טקסים שבאיסטנבול. ברובע בשיקטש בעיר החלו סטודנטים להפגין מול משרדו של ראש הממשלה ארדואן.

כתבי "אל ג'זירה" דיווחו שבכיכר שהפכה למוקד ההפגנות, כבר אין רוב של "אזרחים פשוטים", אלא בעיקר פעילי מפלגות ופעילי שמאל. בכיכר קיזילאי באנקרה, דווח, יורים השוטרים גז מדמיע לעבר מפגינים.

שר החוץ של טורקיה אהמט דבוטאולו קרא אמש לסיום המחאות ואמר שהן פוגעות במוניטין של טורקיה באזור ובעולם. "המשך ההפגנות האלה לא יביא תוצאות, אלא רק לנזק בתדמית של ארצנו, שתחתיה חותרים באזור ובעולם", צייץ השר בטוויטר. הוא הוסיף שתגובת הרשויות למחאות הוצגה באופן חד-צדדי, מבלי להתייחס למה שהוא כינה המאמץ הממשלתי לקדם את חופש הביטוי בעשור האחרון. "זה לא הוגן", טען.

בשיחה עם תומכיו התייחס היום ראש הממשלה הטורקי ארדואן להפגנות נגדו ואמר כי מדובר בפרובוקציות. "למרבה הצער, אנחנו עדים באחרונה למתקפות ואירועים לא נחוצים", קבע. "אנחנו שוב רואים ניסיון ליצור מראות כאוטים כדי לאיים על הממשל, ולסלול את הדרך להתערבות שנוגדת את הדמוקרטיה".

ארדואן המשיך ותקף את המפגינים: "הם שוברים חלונות בחנויות - זו דמוקרטיה? הם אומרים שאני דיקטטור. אין לי מה לומר להם אם זה מה שהם אומרים על אדם שהקדיש את עצמו למען המדינה. זה אדם שאותו מכנים דיקטטור?". הוא תלה את האשם במשבר דווקא ברשתות החברתיות, וספציפית בטוויטר. "ישנה סכנה בשם טוויטר", אמר ארדואן. "הדוגמאות הטובות ביותר לשקרים נמצאות שם. בשבילי, מדיה חברתית היא הסכנה הגדולה ביותר לחברה".
עיתון גלובס לחודש היכרות - כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. שיעשה כנס על פגעי הטכנולוגיה !  

    המשתדל

    • על חבך תחיה לא קשור לפייסבוק (ל”ת)


;