ט"ז אייר התשפ"ד
24.05.2024
מיליונים לרשות המסים

שימוש במזומן: מי קיבל קנסות וכמה?

החוק לצמצום השימוש במזומן - רשות המסים מפרסמת מידע בנוגע לעיצומים שהוטלו בגין הפרות: בסך הכול הוטלו, מאז החלת החוק, 674 עיצומים בהיקף כולל של כ-106 מיליון שקל

שימוש במזומן: מי קיבל קנסות וכמה?
אילוסטרציה צילום: דוברות המשטרה

החוק לצמצום השימוש במזומן: רשות המסים מפרסמת באתר האינטרנט שלה פרטים אודות העיצומים הכספיים שהוטלו על עוסקים בגין הפרות של חוק זה. ביישום שהועלה היום (רביעי) לאתר ניתן לראות פרטים מסוימים בנוגע לכל עיצום שהוטל, כמו תאריך ההפרה והטלת העיצום, הענף הכלכלי שאליו שייך העסק שעליו הוטל העיצום, והאזור בארץ שבו הוא פועל.

כמו כן, ניתן לקבל מידע לגבי ההיקף הכולל של העיצומים שהוטלו מאז החלת החוק, בחלוקה לענף כלכלי ולסוג ההפרה. בסך הכול הוטלו, מאז החלת החוק, 674 עיצומים בהיקף כולל של כ-106 מיליון שקל.

מהנתונים עולה כי הענף בו הוטלו מירב העיצומים עד כה הוא ענף המסחר הסיטונאי והקמעונאי (177 היטלים בהיקף כולל של כ-19.5 מיליון שקל). ענפים בולטים נוספים הם מסחר סיטונאי וקמעונאי בכלי רכב ותיקונם (40 היטלים בהיקף כולל של כ-13.5 מיליון שקל), ענף הפרסום וחקר השווקים (11 היטלים בהיקף כולל של כ-10 מיליון שקל), ענף שירותים אישיים ואחרים (60 היטלים בהיקף כולל של כ-60 מיליון שקל) ענף הבנייה (135 עיצומים בהיקף כולל של כ-606 אלף שקל) ושירותי ראיית חשבון ועריכת דין (60 היטלים בהיקף כולל של כ-621 אלף שקל).

בפילוח הנתונים לפי סוגי הפרות ניתן לראות כי 289 עיצומים, בסכום כולל של כ-104 מיליון שקל, הוטלו בגין הפרות במסגרת עסקאות במזומן. החוק מגביל שימוש במזומן בעסקאות הגבוהות מ 11,000 שקל. 174 עיצומים, בסכום כולל של כ-891 אלף שקל, הוטלו בגין שימוש אסור בשיק. על פי החוק, חל איסור על שימוש בשיק בו לא נכלל שם המוטב ובהסבת השיק חובה לציין פרטים על המסב והנסב. 212 עיצומים, בהיקף כולל של כ-1.6 מיליון שקל הוטלו על עוסקים שלא תיעדו את אמצעי התשלום בעסקה. על פי החוק, חלה חובה על עוסק לתעד את אמצעי התשלום שבו שילם או קיבל תקבול.

על פי החוק, שיעור העיצום נקבע בהתאם להיקף ההפרה (הסכום הנקוב בשיק או ההפרש בין התשלום במזומן בפועל לתקרת התשלום המותרת על פי החוק). עד לגובה הפרה של 25 אלף שקל חל עיצום בשיעור של 15% מהיקף ההפרה, בין 25 אלף שקל ל-50 אלף שקל חל עיצום בשיעור של 20% מהיקף ההפרה ומעל ל-50 אלף שקל חל עיצום בשיעור של 30% מהיקף ההפרה.

שימוש במזומן רשות המסים קנסות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד