י"ג אייר התשפ"ד
21.05.2024
המשב"ק הכריז על 'הכנסת אורחים'

מיליון דולר נאספו בטיש ההילולא בעיירה

באמצע הטיש בעיירת לעלוב בפולין הכריז המשב"ק המיתולוגי על הקמת 'הכנסת אורחים' מפוארת ובו במקום גייס מיליון דולר. 'בחדרי חרדים' עם תיעוד מההילולא והשתלשלות הנסיעה לעיירת לעלוב בפולין 

מיליון דולר נאספו בטיש ההילולא בעיירה
הילולת רבי דוד מלעלוב בפולין צילום: א.א.ב, ד. דייטש, משה לנדא

כמדי שנה ב-35 השנים האחרונות, גם השנה התקיימה נסיעה רבתי לעיירה לעלוב שבדרום פולין לרגל הילולת הרה"ק רבי דוד מלעלוב זי"ע. ההילולא שהתקיימה עוד לפני השואה, חודשה לאחר נפילת מסך הברזל על ידי כ"ק האדמו"ר מלעלוב זצ"ל שהיה נוסע למקום בקביעות עם קבוצה מחסידיו שהלכה וגדלה עם השנים.

מאז פטירתו ביום כיפור תש"ע, מי שמוביל את הנסיעה למקום הוא בנו האדמו"ר שליט"א והנסיעה גדלה והולכת מדי שנה. גם אשתקד בשיא שנת הקורונה כאשר שעיר פולין היו נעולים, התקיימה ההילולא אף אם במתכונת מצומצמת מאוד ואף נערכו ניסיונות לארגון טיסת צ'רטר מיוחדת שלא יצאו אל הפועל.

השנה שערי פולין פתוחים ומאות אורחים הגיעו להילולא מכל רחבי העולם במספרים שעוד לא נראו כמותם, ביניהם מאות אנשים ששהו בעיירה הקטנה בכל השבת שעברה – שבת פרשת בא. בעיירה לעלוב קיים בנין הכנסת אורחים העומד על בסיס מבנה של מפעל מימי הקומוניזם – מפעל שנבנה על חורבות ביתו של הרה"ק רבי דוד מלעלוב וניצב ממש מול ציונו. הבניין שבו כמה עשור תמטיות אינו מכיל את כלל הציבור המגיע להילולא ולשם כך נשכר מעיירת לעלוב גם אולם ספורט ענק ובנוסף הובאו השנה גם קרוואנים ניידים.

במוצאי ההילולא – יום ראשון שעבר התקיים הטיש המסורתי לרגל ההילולא ובמהלכו נטל משב"ק בית לעלוב הרב שמחה קרקובסקי שגם היה זה שגאל את הציון וניצח על בניית האוהל הגדול הקיים במקום כיום לפי הנחיותיו של האדמו"ר מלעלוב זצ"ל.

"שמעתי תלונות", אמר רבי שמחה, "על כך שהמקום כאן מוזנח ולא ברמה הנאותה כמו שיש כיום בליז'נסק (קרקובסקי הוא גם יו"ר הכנסת אורחים הסמוכה לציון הרה"ק רבי אלימלך מליז'נסק זי"ע – מ.ו.) ואני מקבל את התלונות. למעשה", סיפר לקהל האורחים, "כל בנין הכנסת אורחים הקיים כיום נבנה לאחר 'אולטימטום' שהציב האדמו"ר זצ"ל. בימים ההם היינו נאלצים לשכור מלונות והדבר לא היה לרוחו של הרבי שחשש ממפגעים רוחניים כאשר אברכים ובחורי שוהים במלונות של גויים. כך קמה ההכנסת אורחים הקיימת, אבל אכן ברבות השנים שחלפו היא כבר לא מתאימה ומן הראוי לבנות כאן הכנסת אורחים ראויה לשמה, הן כדי לאכלס את הציבור הרחב שלא יצטרכו לישון מאות אנשים באולם אחד, או בקרוואנים שאי אפשר לחמם מספיק בשיא החורף. 

"ובכן", אמר המשב"ק, "אם יהיו כאן מספיק שותפים נאמנים אני מקבל על עצמי להקים אכסניה חדשה בתוך שנה. לשם כך אני מכריז שמי שיתרום 30 אלף דולר יקבל כאן חדר על שמו וכך נקים את האכסניה שלעלוב כה זקוקה לה".

המגבית המאולתרת זכתה להצלחה כבירה כאשר בתוך רגעים ספורים נרשמה התגייסות של למעלה מ-30 איש שנעתרו לתרום חדר כל אחד. כעת מקווים בלעלוב תוקם בעיירה אכסניה ראויה ומכובדת שתשרת את העולים הרבים לציונו של הרה"ק רבי דוד מלעלוב זי"ע הנודע כאתר של ישועות ומושך אליו מתפללים בכל ימות השנה.

צפו בתיעוד מהעלייה לציון

 

חסידות לעלוב שמחה קרקובסקי פולין

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד