1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

מקלט יהודי ממלחמת העולם השנייה יוצג לקהל הרחב

בית נופש ששימש כמקלט עבור יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה, יוצג בעיר ארנהיים, קרוב מאוד לגבול עם גרמניה. הבית יוצג במוזיאון הפתוח של הולנד. משנת 2018 הבית היה מאוחסן ברפת

יענקי פרברט"ו שבט תשפ"ב 17/01/2022 11:05

יועתק בשלמותו לעיר סמוכה המוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים המוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים צילום: מוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים

הבית נבנה בשנת 1936 ביערות וורנסוולד בהולנד, ונועד להיות בית נופש. עם זאת, לאחר ליל הבדולח ב-1938, יהודים רבים ברחו לבית כדי לחפש מקלט מהמשטר הנאצי.

הבית היה שייך למשפחת גיס שקיבלה את פניהם של יהודים שנמלטו מגרמניה, כך דיווחו כלי תקשורת מקומיים. פועלי בניין פירקו כעת את הבית כדי להעבירו מהעיר זוטפן הממוקמת לא רחוק מהעיר ארנהיים. "נבנה את זה מחדש בארנהיים ונספר את סיפורם של פליטים יהודים בבית הזה. אנחנו מספרים את הסיפור הזה כדי שכולם ידעו מה קרה בעבר", אמר אודו פייצמה מהמוזיאון הפתוח לתקשורת המקומית, "אנחנו נסתכל על כל חלק ונבצע תיקונים בכל מקום שצריך", אמר פייצמה. המבקרים במוזיאון הפתוח יכולים לצפות במחבוא מספטמבר הקרוב. כך לפי המוזיאון.

המוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים מציג את ההיסטוריה של חיי היומיום באמצעות מבנים אותנטיים, חפצים, וסיפורים על אורח חיים מלפני שנים רבות. בשנת 2018 פורסם כי הבית ששימש מקום מסתור ליהודים ייהרס, אך גילוי ההיסטוריה המיוחדת שלו הוביל את עיריית זוטפן והמוזיאון לרצות לשמר אותו ולחלוק את ההיסטוריה הזו עם הדורות הבאים.

מהנהלת המוזיאון נמסר, כי: "בבית הזה אנחנו רוצים לספר את הסיפורים האותנטיים ששייכים לבית. סיפורי מסתור, פליטים ולוחמי התנגדות במלחמת העולם השנייה. אנו רואים הזדמנות להנגיש את ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה לציבור בצורה חדשנית עם בית המסתור. בית הנופש כבר מוכן להעברה לעיר ארנהיים".

המוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים המוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים צילום: מוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים

המוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים המוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים צילום: מוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים

המוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים המוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים צילום: מוזיאון הפתוח ההולנדי בארנהיים

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;