ט"ו אייר התשפ"ד
23.05.2024
למען הרציפות התפקודית

הוראת השעה נחתמה: תתאפשר העסקה בשעות נוספות

עקב התפשטות האומיקרון והתרחבות היקף הבידודים - חתמה שרת הכלכלה והתעשייה על היתר כללי המאפשר העסקה בשעות נוספות לצורך שמירה על רציפות תפקודית של המשק 

הוראת השעה נחתמה: תתאפשר העסקה בשעות נוספות
מפעל בן & ג'ריס בקרית מלאכי צילום: פלאש 90

שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי חתמה על הוראת שעה המאפשרת העסקה בשעות נוספות. זאת נוכח הקשיים שעולים לאור התפשטות זן האומיקרון והשלכותיו - המביא לעשרות אלפי מאומתים מדי יום, ולמאות אלפי אזרחים הנדרשים לבידוד, ביניהם הורים רבים הנאלצים להיעדר מעבודתם בשל חשיפת ילדיהם לחולים מאומתים.

ההיתר שהתקבל קובע:
- הגדלת מכסת השעות הנוספות השבועיות המותרות ל-25 שעות, במקום 16 כיום.
- אורך שבוע העבודה, כולל שעות נוספות לא יעלה על 67 שעות, במקום 58 כיום.
- תתאפשר העסקת עובדים במשך של עד 14 שעות עבודה יומיות (כולל שעות נוספות), עד 8 פעמים בחודש.
- מכסת השעות הנוספות החודשית לא תעלה על 90 שעות.
- ההיתר יוענק למעסיקים בעלי למעלה מ-20 עובדים אשר 20% לפחות ממצבת עובדיו נעדרו ממקום העבודה בנסיבות שאינן תלויות במעסיק וככל שלא ניתן לבצע את העבודה באמצעות עובדים קיימים. מעסיק עם פחות מ-20 עובדים יוכל להשתמש בהיתר ללא מגבלת מחסור 20%.

בהיתר לא יכללו ענפים מסוימים מטעמי בטיחות - כמו נהגים ופועלי בניין. ההיתר ניתן לתקופה קצובה בזמן של כחודש, עד ליום 14 בפברואר 2022.

במשרד הכלכלה מסרו כי מטרת ההיתר - לוודא מינימום פגיעה בייצור, באספקת שירותים ובמוצרים שנדרשים לספק למשק, כדי להמשיך שגרת עבודה ככל הניתן.

יש להבהיר כי לא מדובר באישור גורף לכל המשק אלא רק למי שעומד בתנאי בהיתר. כמו כן, לא מדובר באישור לפי חוק שעות עבודה בשעת חירום. בנוסף, מי שלא עומד בתנאים לפי הוראת השעה יכול להעסיק עובדים לפי ההיתר הכללי הקבוע להעסקה בשעות נוספות.

המעסיק לפי ההיתר הכללי/היתר מיוחד/הוראת השעה צריך לשלם גמול שעות נוספות בהתאם להוראות חוק שעות עבודה ומנוחה. יובהר כי מדובר בהוראת שעה להעסקה בשעות נוספות ולא מדובר באישור להעסיק במנוחה שבועית.

תאיר איפרגן, הממונה על אגף זרוע העבודה במשרד הכלכלה, סיפרה כי מטרת המהלך היא לשמור על רצף תפקודי ושגרה בשוק העבודה עד כמה שניתן ובמקביל לאפשר מתן יציבות למעסיקים. "מטבע הדברים ההיתר מוגבל בזמן אבל לקראת פקיעתו הוא ייבחן שוב בהתאם למצב התחלואה", מסרה איפרגן 

משרד הכלכלה שעות נוספות אורנה ברביבאי

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד