1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

סקר: האם התרופה של פייזר אכן מסייעת לחולי קורונה?

סקר מכבי שירותי בריאות בקרב משתמשי פקסלוביד: מצבם של 92% מהמטופלים השתפר משמעותית תוך שלושה ימים; רק 6% הפסיקו השימוש עקב תופעות לוואי

שלוימי גוטמן - כתבה מקודמתט"ז שבט תשפ"ב 18/01/2022 11:58

תוצאות מעודדות החומר של פייזר החומר של פייזר צילום: unsplash

סקר של מכבי שירותי בריאות בחן את שיפור מצבם של מקבלי תרופת פייזר נגד נגיף הקורונה, הפקסלוביד, את תופעות הלוואי בקרב המשתתפים והאם מטופלים בתרופה התאשפזו בבתי החולים לאחר נטילתה.

מהסקר עולה כי 88% מהמטופלים שקיבלו את התרופה לביתם ע"י צוותי מכבי, דיווחו כי נטלו את התרופה. רק 6% דיווחו שהפסיקו לפני סיום הטיפול - רובם בשל תופעות לוואי, ו-6% דיווחו שלא נטלו כלל את התרופה כשסיבותיהם העיקריות היו בין היתר: חשש מתופעות לוואי, חשש מהתנגשות עם תרופות אחרות ועוד.

38% העידו כי לא סבלו כלל מתופעות לוואי במהלך הטיפול בתרופה. עיקר תופעות הלוואי שדווחו היו טעם מר מתכתי (33%), שלשול (18%), איבוד חוש טעם/ריח (11%) וכן כאבי שרירים (7%) וכאבי ראש (4%).

עוד עולה מהסקר שערכה המחלקה להערכה ומחקר בחטיבת הבריאות במכבי שירותי בריאות כי 74% מהמטופלים חשו בשיפור לאחר הטיפול, 25% לא חשו שינוי ורק 1% חש בהחמרה.

60% מאלו שחשו שיפור - חשו הקלה תוך יממה. ההקלה באה לידי ביטוי בעיקר בשיפור בהרגשה הכללית וירידה בחום, הקלה בכאבי ראש ובשיעול. 92% מהמטופלים שחשו הקלה - חשו אותה תוך 3 ימים, 60% כאמור חשו בשיפור משמעותי תוך יממה אחת בלבד.

במכבי מציינים בנוסף לממצאי הסקר כי אף מטופל בתרופה לא אושפז במהלך ימי הטיפול או לאחריהם. עוד מציינים במכבי כי נכון לעכשיו טופלו בתרופה כ-850 חברי וחברות מכבי, אחוז המסרבים לשימוש בתרופה בקרב המטופלים שנמצאו מתאימים לטיפול עומד על כ-25%. עוד מודגש כי אין מקרי תמותה עד כה בקרב משתמשי התרופה.

ראש חטיבת הבריאות במכבי שירותי בריאות ד"ר מירי מזרחי ראובני: "אנו קוראים לציבור שטרם התחסן - בואו להתחסן ולהגן על עצמכם. מי שחלה בקורונה ונמצא מתאים לטיפול בתרופה - אנו ממליצים ליטול אותה ולהתמגן מפני מחלה קשה שעלולה להוביל לאשפוז ואף למוות. תוצאות הסקר מעידות על טיב הטיפול בתרופה, על יעילותה ועל חשיבותה בעת המאבק במגפת הקורונה, ובפרט בעת עיצומו של הגל הנוכחי".

מעוניינים לשתף אותנו בעדכון מעניין הנוגע לבריאות/קורונה? שלחו אלינו למייל [email protected]הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. הנדסת תודעה בהתגלמותה  


  2. מזל שיש סקר..שבודק שעדיין לא מתו מהתרופה הניסיונית  


;