1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

סרטן הלבלב: מחקר שנערך על 17 אלף חולים גילה ממצא חדש

מחקר שנערך במרכז הרפואי איכילוב, מצא מוטציות בסרטן לבלב שמעודדות התפתחות גרורות בכבד • המחקר כלל בדיקה של 17,000 חולי סרטן הלבלב מכל העולם שמידע עליהם מוזן במאגר ענק לריצוף גנטי בסרטן • כעת המטרה של המדענים היא למצוא את הטיפול המתאים. "טיפול עתידי כזה יוכל למנוע היווצרות גרורות בכבד וכך יאריך את חיי החולים" 

קובי ברקת, כ' שבט תשפ"ב 22/01/2022 19:32

"פורץ דרך" רפואה, מחקר, מדען, מדע, רופא, בדיקה, רופאים pixabay

מחקר "ענק ופורץ דרך" שנערך במרכז הרפואי איכילוב, מצא מוטציות בסרטן לבלב שמעודדות התפתחות גרורות בכבד. המחקר כלל בדיקה של 17,000 חולי סרטן הלבלב מכל העולם שמידע עליהם מוזן במאגר של החברה הגדולה בעולם לריצוף גנטי בסרטן.

במסגרת הבדיקה בדקו החוקרות; אלו מוטציות מופיעות בשכיחות גבוהה בגרורות באתרים שונים ובגידול המקורי.

החוקרים מצאו כי מוטציה הגורמת להעלמות של שני חלבונים המכונים p15 ו- p16 מופיעות יותר בגרורות כבד ופחות בגידול בלבלב או בגרורות אחרות.

בסופה של סדרת ניסויים ארוכה הצליחו החוקרות להוכיח שאכן כאשר החלבונים האלה נעלמים התא הסרטני משנה את תכונותיו ואת הפעילות המטבולית שלו באופן המקל עליו לגדול בסביבה הייחודית של הכבד.

לדברי פרופ׳ עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי באיכילוב: "מדובר בתגלית חשובה ביותר בחקר סרטן הלבלב. כידוע סרטן הלבלב הוא אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר ומרבית החולים מתים בגלל גרורות. עד היום הניחו שכל סרטני הלבלב דומים, ואין תת קבוצות של הסרטן שיש להן חשיבות לחולים".

עוד הוא הוסיף כי הסיבה לכך היא שהמחקרים עד היום התבססו על מעט מאד דוגמאות, לכל היותר כמה מאות ואילו המחקר הזה הוא על המאגר הגדול ביותר שנבדק אי פעם.

"חשיבות המחקר בכך שהוא מאפשר לראשונה הבנת התהליך של יצירת הגרורות חושפת עקב אכילס של התא הסרטני וכעת המטרה של המדענים בעקבות הממצאים שעלו במחקר היא למצוא את הטיפול המתאים להשתמש בו נגד אותה נקודה רגישה. טיפול עתידי כזה יוכל למנוע היווצרות גרורות בכבד וכך יאריך את חיי החולים", סיים פרופ' וולף באופטימיות. 

מעוניינים לשתף אותנו בעדכון מעניין הנוגע לבריאות/קורונה? שלחו אלינו לוואטסאפ 0534419008 או למייל [email protected]
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. מעניין. תורה  (ל”ת)

    יעל

  2. הבראצי מסרטן ללא המומחים  

    אני

;