1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

החיסון הרביעי הוא בזבוז של זמן? נתון חדש

משרד הבריאות מפרסם הערב נתונים ראשוניים מניתוח שבוצע ע"י צוות חוקרים מהמשרד, ולפיהם מנת החיסון הרביעית לגילאי 60 ומעלה מגנה פי 3 ויותר כנגד מחלה קשה ופי כ-2 כנגד הדבקה. זאת בהשוואה למחוסנים ותיקים בשלוש מנות. 

קובי ברקת, כ"א שבט תשפ"ב 23/01/2022 21:21

המבצע נמשך מתחם חיסונים בירושלים מתחם חיסונים בירושלים צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתחילת חודש ינואר, לאור ההתפשטות המהירה של וריאנט האומיקרון, החל מתן מנת חיסון רביעית לאוכלוסיה בגילאי 60 ומעלה ולאוכלוסיות בסיכון וצוותים רפואיים. לאורך כל התקופה פורסמו מספר מחקרים אודות השפעתו של חיסון זה - עם פערים משמעותיים בין מחקר למחקר. 

הערב (ראשון) מפרסם משרד הבריאות באופן רשמי, כי ניתוח נתונים ראשוני אשר בחן את מועילות המנה הרביעית מצא, כי בקרב גילאי 60 ומעלה המנה הרביעית מעלה את המוגנות כנגד הדבקה פי כ-2 לעומת מחוסני מנה שלישית ותיקים.

נוסף על כך, המנה הרביעית מקנה מוגנות גבוהה פי 3 ומעלה כנגד מחלה קשה לעומת מחוסני מנה שלישית. כך על פי משרד הבריאות. 

השוואת המוגנות נעשתה ביחס למחוסני מנה שלישית אשר עברו 4 חודשים או יותר ממועד חיסונם הקודם. הניתוח מבוסס על נתונים של כ-400,000 מחוסני מנה רביעית, וכ-600,000 מחוסנים במנה שלישית מעל גיל 60.

הניתוח בוצע באמצעות רגרסיה פאוסונית (שיטה סטטיסטית) ובתיקון לגורמי סיכון וחשיפה. במשרד הבריאות אמרו היום כי התוצאות הראשוניות יעודכנו לאורך הזמן עם קבלת נתוני מעקב נוספים.

הניתוח הראשוני בוצע על ידי צוות חוקרים ממשרד הבריאות, מכון ויצמן למדע, הטכניון, האוניברסיטה העברית, ומכון גרטנר במרכז הרפואי שיבא.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. שטויות במיץ עגבניות. גם לא מחוסנים עוברים את האומיקורן בקלות יחסית  

    Avi

  2. מתנגדי חיסונים - נא לאכול את הכובע. בתאבון..  (ל”ת)


;