י"ז תמוז התשפ"ד
23.07.2024
המבצע נמשך

החיסון הרביעי הוא בזבוז של זמן? נתון חדש

משרד הבריאות מפרסם הערב נתונים ראשוניים מניתוח שבוצע ע"י צוות חוקרים מהמשרד, ולפיהם מנת החיסון הרביעית לגילאי 60 ומעלה מגנה פי 3 ויותר כנגד מחלה קשה ופי כ-2 כנגד הדבקה. זאת בהשוואה למחוסנים ותיקים בשלוש מנות. 

החיסון הרביעי הוא בזבוז של זמן? נתון חדש
מתחם חיסונים בירושלים צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתחילת חודש ינואר, לאור ההתפשטות המהירה של וריאנט האומיקרון, החל מתן מנת חיסון רביעית לאוכלוסיה בגילאי 60 ומעלה ולאוכלוסיות בסיכון וצוותים רפואיים. לאורך כל התקופה פורסמו מספר מחקרים אודות השפעתו של חיסון זה - עם פערים משמעותיים בין מחקר למחקר. 

הערב (ראשון) מפרסם משרד הבריאות באופן רשמי, כי ניתוח נתונים ראשוני אשר בחן את מועילות המנה הרביעית מצא, כי בקרב גילאי 60 ומעלה המנה הרביעית מעלה את המוגנות כנגד הדבקה פי כ-2 לעומת מחוסני מנה שלישית ותיקים.

נוסף על כך, המנה הרביעית מקנה מוגנות גבוהה פי 3 ומעלה כנגד מחלה קשה לעומת מחוסני מנה שלישית. כך על פי משרד הבריאות. 

השוואת המוגנות נעשתה ביחס למחוסני מנה שלישית אשר עברו 4 חודשים או יותר ממועד חיסונם הקודם. הניתוח מבוסס על נתונים של כ-400,000 מחוסני מנה רביעית, וכ-600,000 מחוסנים במנה שלישית מעל גיל 60.

הניתוח בוצע באמצעות רגרסיה פאוסונית (שיטה סטטיסטית) ובתיקון לגורמי סיכון וחשיפה. במשרד הבריאות אמרו היום כי התוצאות הראשוניות יעודכנו לאורך הזמן עם קבלת נתוני מעקב נוספים.

הניתוח הראשוני בוצע על ידי צוות חוקרים ממשרד הבריאות, מכון ויצמן למדע, הטכניון, האוניברסיטה העברית, ומכון גרטנר במרכז הרפואי שיבא.

אומיקרון קורונה חיסון רביעי משרד הבריאות מכון ויצמן הטכניון האוניברסיטה העברית מכון גרטנר שיבא

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד