1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. פלילים

המפקחים הישראליים נאבקו בחובל ששפך מי נטל

קנס בסך של 300 אלף ש"ח הושת על אונייה שזיהמה את הים בנמל חיפה. באירוע נוסף שאירע החודש, אונייה המפליגה בדגל פנמה הזרימה שפכים סניטריים בנמל חיפה ומפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית קנסו אותה

חיים שמואלי, כ"ב שבט תשפ"ב 24/01/2022 23:35

קנסות ענק נגד ספינות מזהמות הזיהום על ידי האוניה הזיהום על ידי האוניה צילום: המשרד להגנת הסביבה

בעקבות כתב אישום שהגיש המשרד להגנת הסביבה, הודתה חברת Evia Nevigation כי אונייה שבבעלותה זיהמה את מי הים בנמל חיפה. בית משפט השלום בחיפה (השופטת אורית קנטור) הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקל וכן התחייבות כספית בסך 600 אלף שקל על בעלי האונייה – להימנע מלעבור במשך שלוש שנים עבירות כמו אלו שבגינן הורשעה החברה.
 
האונייה Alexandria, הנושאת דגל קפריסין ואשר עגנה בנמל הדלק שבנמל חיפה ב-25 בספטמבר 2020, ביצעה פעולות להוצאת מי נטל – מי ים הנטענים ונפרקים מכלי שיט על מנת לאזנו ולסייע בציפת הכלי בסמוך לרציף התדלוק.
 
במסגרת ריקון מי הנטל לים, שפכה האונייה שמן לים, ובכך גרמה לזיהום הים בשמן ולכלוך רשות הרבים. בכך, בוצעו עבירות על פקודת מניעת זיהום מי-ים בשמן ועל חוק שמירת הניקיון.
 
בשל התקרית, פתחו מפקחי התחנה הצפונית ביחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה בחקירה פלילית מול רב החובל של האונייה, החובל הראשון ובעלי האונייה, והגישו כתב אישום לבית המשפט.

זיהום מי ים על ידי האוניה הקפריסאית | צילום: המשרד להגנת הסביבה.

את המשרד להגנת הסביבה ייצגה עו"ד רינת יאיר איילון ממשרד עורכי דין דן טוניק.
 
באירוע נוסף שאירע החודש, ב-11 בינואר 2022, האונייה Dancing Queen אשר מפליגה בדגל פנמה, הזרימה שפכים סניטריים למי הים וגרמה לזיהומם בנמל חיפה.
 
מפקחי התחנה הצפונית מהיחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה הגיעו מיידית למקום, בחנו את ספרי האונייה וחקרו את רב החובל באזהרה.

ממצאי החקירה העלו, כי האונייה - שעגנה 13 יום בנמל - הזרימה שפכים סניטריים למי הים בנמל חיפה, בניגוד לחוק שמירת הניקיון. מנהל התחנה הצפונית הטיל על האונייה קנס מסוג ברירת משפט בסך 6,000 שקל.
 
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפקח על אוניות העוגנות בנמלי ישראל ולאכוף במידת הצורך, לשם שמירת הים והחופים".

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, מסר: "המשרד מפקח אחר אוניות העוגנות בנמלי ישראל, כדי למנוע ולעצור אוניות מזהמות. אוניות שיזהמו את מי הים בנמל ייענשו תחת עיקרון 'המזהם משלם', כפי שקרה במקרים אלו. לא ניתן לשום אונייה לזהם את הים שלנו, ונמשיך לשמור על הסביבה הימית והחופית".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;