1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

כך הושתל לב מלאכותי בכדורגלן הישראלי

לאחר שחש ברע במהלך אימוני כדורגל: ערפה חואמדה, כדורגלן בן 16.5 מבאר שבע, עבר השתלה דחופה של לב מלאכותי במרכז שניידר לרפואת ילדים וקיבל את חייו במתנה. כך נלחמו הרופאים ופתחו מרוץ נגד הזמן

חיים שמואלי, כ"ג שבט תשפ"ב 25/01/2022 23:51

קיבל את חייו במתנה pixabay pixabay

ערפה חואמדה, כדורגלן בן 16.5 מבאר שבע, עבר השתלה דחופה של לב מלאכותי במרכז שניידר לרפואת ילדים וקיבל את חייו במתנה.

חואמדה עבר את ההשתלה לאחר שחש ברע במהלך אחד מאימוני הכדורגל, ומשנבדק על ידי רופאיו, התגלה כי הוא לוקה במיוקרדיטיס (דלקת בשריר הלב). לאור החמרה במצבו הובהל ערפה לטיפול נמרץ בבית חולים סורוקה, כשהוא סובל מהפרעת קצב קשה.

לאחר שלא הצליחו הרופאים לייצבו, הועבר ערפה למרכז שניידר לרפואת ילדים, לצורך המתנה להשתלת לב מן החי. בזמן אישפוזו בשניידר, הדרדר מאוד מצבו של ערפה והפך קריטי, כשהחדר השמאלי בליבו חדל מלפעול וגם תפקוד החדר הימני הפך לגבולי.

המרוץ נגד הזמן החל, אולם לא נמצא לב אנושי שניתן היה להשתיל בגופו, ועל כן החליטו הרופאים במרכז שניידר להשתיל משאבת חדר שמאל בלב (לב מלאכותי) על מנת להציל את חייו.

בניתוח שנמשך כ-6 שעות, הושתל בבית החזה של ערפה לב מלאכותי מסוג Lvad. מדובר במשאבה שמחוברת לחדר השמאלי ומזרימה את הדם לגוף במקום הלב שכשל. המשאבה מחוברת לסוללות הנישאות בתיק קטן על הגב.

השתלת לב מלאכותי מבוצעת להצלת חייהם של חולים הסובלים מאי ספיקת לב קשה שאינם יכולים עוד להמתין להשתלת לב או שאינם מתאימים לכך מסיבות שונות (מחלות רקע, גיל ועוד). הלב המלאכותי מושתל בבית החזה של החולה, ללא הוצאת ליבו שכשל, ומשמש תחליף לפעילותו.

לב מלאכותי יכול לשמש כ"גשר" להצלת חייו של החולה עד להשתלה או כפתרון קבוע. לאחר ההשתלה, המושתל יכול לחזור לפעילות מלאה ולניהול אורח חיים תקין מלבד פעילויות שכוללות מים (בריכה, מקלחת, ים) בגלל הפחד מהרטבת הסוללות המפעילות את הלב, סוללות שנמצאות מחוץ לגופו של החולה.

במרכז שניידר ציינו כי ההתקדמות הטכנולוגית האדירה שחלה בשנים האחרונות הובילה לדור חדש של לבבות מלאכותיים שמהווים את חוד החנית. אחוזי ההצלחה הגבוהים מבשרים עידן חדש עבור חולי אי ספיקת לב קשה. בשלוש השנים האחרונות הושתלו במרכז שניידר לרפואת ילדים 10 לבבות מלאכותיים.

מעוניינים לשתף אותנו בעדכון מעניין הנוגע לבריאות/קורונה? שלחו אלינו לוואטסאפ 0534419008 או למייל [email protected]
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. דלקת בשריר הלב כנראה סימפטום של החיסון.. שלא ראיתי שמוזכר בכתבה כלל  (ל”ת)


    • תגובה רציונלית 


  2. הכל קשקוש  


  3. איפה הפיזיותרפיסטית???!!!!!!  (ל”ת)

    אורטל

;