1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. החרדים

ההצעה של 'ימינה' שעשויה לפצל את החרדים

הצעת חוק שהועלתה בעבר במליאת הכנסת ותקעה טריז בין יהדות התורה לש"ס, עשויה לעלות שוב בממשלה הנוכחית מצד שחבר כנסת ב'ימינה' ועשויה שוב לפצל את הסיעות החרדיות. מדובר בחוק איסור אפלייה בקבלה למוסדות חינוך

ארי קלמןכ"ח שבט תשפ"ב 30/01/2022 23:12

"לא ניתן להמשיך במצב זה" אילוסטרציה. תלמידות סמינר אילוסטרציה. תלמידות סמינר צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הצעת חוק שהגישו בימים האחרונים בסיעת 'ימינה' עלולה להביך את האופוזיציה, ולפצל את העמדה החרדית. בעוד ב'יהדות התורה' יתגייסו בכל הכוח להפיל את החוק, בש"ס ישנו מצב שיתמכו או לפחות ישמחו אם הצעת החוק תעבור ותיכנס לספר החוקים.

הצעת החוק שיזם השר מתן כהנא והוגש על ידי ח"כ יום טוב כלפון, מציע לשלול תקציבים למוסדות חינוך בגין אפליית תלמידים, תופעה שמוכרת בשנים האחרונות, ממנה סובלות בנות ספרדיות במגזר החרדי, מידי שנה בתקופת הרישום למוסדות החינוך, המאבק עולה לכותרות עם עשרות בנות שנותרות ללא מסגרת לימודים בשל מוצאן.

בעבר הועלתה הצעת החוק על ידי חבר הכנסת מאיר כהן מ'יש עתיד' בעודו באופוזיציה, והציתה עימות בין חבר הכנסת משה גפני לחבר הכנסת יעקב מרגי ממובילי המאבק נגד האפלייה. מרגי זעם בזמנו כי הצעת החוק הוסרה מסדר היום.

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "בשנת הלימודים התשע"ט, יותר מ-30 תלמידות לא התחילו את שנת הלימודים בבית ספר, בעקבות אי הסכמה של בתי ספר וסמינרים לרשום אותן ללימודים במסגרתם בשל מניעים עדתיים. כמו כן, ישנם תלמידים יוצאי אתיופיה שנשארו בבית ולא התחילו את שנת הלימודים בבית הספר מכיוון שבית הספר לא הסכים לרשום אותם ממניעים עדתיים".

"לא ניתן להמשיך במצב זה. הצעת חוק זו נועדה למנוע, בין היתר, את המצב שאין להעלותו על הדעת שבו קיימים בתי ספר בישראל שאינם מוכנים לרשום תלמידים ותלמידות לבית ספרם בגלל מוצאם העדתי", כותבים המציעים. לפיכך, מוצע "לקבוע כי מוסד חינוך אשר עובר על איסור ההפליה, ובין היתר אינו מקבל תלמידים בשעריו בשל מוצאם העדתי, לא יקבל תקצוב מהמדינה".

בש"ס כבר החלו להכין תשתית שתאפשר להם להצביע נגד החוק, כך בתגובה לפרסום הצעת החוק מסר חבר הכנסת יואב בן צור מש"ס כי בלשכתו עמלו בשבועות האחרונים לגבש הצעת חוק דומה וכי היא תעלה גם כן בקרוב להצבעה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. נו נו אפשר לחשוב אז מקסימום ש"ס יצביעו בעד וג' נגד נו  (ל”ת)


 2. נשק הפיצול הוא נשק בעיקר נגד הקואליציה פחות נגד האופוזיציה  (ל”ת)


 3. הגיע זמן הגאולה!!!! השואה של החרדים = הסמינרים הצילווווווווווווווו  (ל”ת)

  עשו משו

 4. מה לא ברור??  


  • מילה בסלע! כל הכבוד! מי הכותב? באמת הגיע הזמן שיפסיקו לגזול כסף ציבורי אא"כ הם לוקחים אחריות על כל הציבור שווה בשווה!! (ל”ת)


  • סוף סוף תגובה כמו שצריך . שנים כתבתי כך. זה בושה שעוד צריך לכתוב על זה. 

   פרענק

  • אז לא הבנתי, אם החינוך הליטאי גזעני ומגעיל עד כדי כך שגורם לך לסלוד ממנו, מדוע אתה כ"כ רוצה לשלוח את הילדים שלך לחינוך הזה? ואם לא? אז מה מפריע לך? כן לא חסרה גזענות בחברה החרדית אבל מצד אחד בוכים על גזענות ומצד שני רוצים לשלוח את הילדים לחינוך גזעני... (ל”ת)


 5. ומה בנוגע לישיבות? האם יחויבו לבטל את המכסות?? איך ייתכן?! או ואבוי !  (ל”ת)

  ישיבישער

 6. רק לליטאים אסור?אסור!  

  אשכנזי

 7. לא יודע עד כמה חוק בנושא באמת יועיל, צריך לשרש מהציבור את המיתוס כביכול הפרענקים פחות יראי שמיים ותמימים. או אז נראה פלאות.  (ל”ת)

  א ליידיגע פוסטע וועגאלע.

 8. יש רק בעיה אחת עם החוק הזה. ברגע שעל פי חוק יהיה אסור להפלות בקבלה למוסדות חינוך, יגמר הסינון הרוחני. כל אחד, בכל רמה דתית יוכל ללמוד בכל בית ספר שיבחר, ואז מה המטרה לשלוח את הילדים לחינוך חרדי, אם לבית הספר מתקבל כל אחד שרוצה? זה לא יגמר בספרדים (שאיתם אין לי שום בעיה) אלא גם במשפחות פתוחות יותר מבחינה רוחנית. ולכן גם המפלגות הספרדיות אמורות להלחם בחוק הזה  (ל”ת)


 9. חוק צודק מאין כמותו. חובה להעבירו.  (ל”ת)

  אליהו

;