1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. תנצב"ה

אבל כבד: הגאון רבי יצחק ברטלר זצ"ל

אבל כבד בישיבת 'זהב מרדכי' איתרי ובעולם התורה עם היוודע הבשורה הקשה על הסתלקותו של ראש ישיבת איתרי הגאון רבי יצחק ברטלר זצ"ל בגיל 84. הלוויתו הערב מירושלים לבני ברק

משה ויסברגד' אדר תשפ"ב 05/02/2022 20:50

ראש הישיבה ובעל ה'בית יצחק' הגאון רבי יצחק ברטלר זצ"ל הגאון רבי יצחק ברטלר זצ"ל צילום: שוקי לרר

ברוך דיין האמת: בצאת השבת הסתלק לבית עולמו הגאון רבי יצחק אייזיק ברטלר זצ"ל ראש ישיבת 'זהב מרדכי' איתרי בשכונת בית צפפה בירושלים ובעל ה'בית יצחק' שנפטר בגיל 84 בבית החולים 'הדסה עין כרם' בירושלים.

הגאון רבי יצחק אייזיק ברטלר זצ"ל מראשי ישיבת איתרי ומחבר סדרת הספרים 'בית יצחק', נולד בתל אביב בכ"ח תמוז תרצ"ח לאביו הרב החסיד ר' מנחם אשר ברטלר ז"ל מחשובי חסידי ויז'ניץ שהתגורר בקריה בבני ברק שהיה ממקימיה.

בילדותו למד בתלמוד תורה 'סיני' בתל אביב ובבחרותו למד בישיבת סלבודקה בבני ברק שם היה חביב על רבותיו ראשי הישיבה והבתלט כאחד מגידלוי הפאר של הישיבה.

עת הגיע לפרקו בנה את ביתו עם רעייתו הרבנית מרת רבקה שתחי', לבית פריינד ויחד הקימו בית גדול של תורה, לאחר נישואיו נקרא לכהן כראש כולל עדת ישורון בתל אביב, ולאחר מכן השתכן בבני ברק.

בשנת תשל"ב מונה לתפקיד ראש ישיבת איתרי על ידי ראש הישיבה הגאון רבי מרדכי אליפנט זצ"ל והחל לשמש בתפקיד לצד הגאון רבי שלמה פישר זצ"ל.

היה מוסר שיעור כללי בישיבה מדי יום רביעי בישיבה בירושלים שם העמיד המוני תלמידים בדרך התורה והישר. את עיקר ייעודו ראה בקירוב תלמידים רבים שהגיעו לישיבה ממוסדות תיכוניים.

בריקוד בישיבת איתרי

ספריו 'בית יצחק' הפכו לספרי יסוד בעולם התורה והישיבות, רבי יצחק חיבר סדרת ספרים בת 12 כרכים על מסכתות הש"ס, בספרים נמצאים שיעוריו שמסר בישיבה עם חידושים נוספים. ספריו יצאו על מסכתות: שבת, פסחים, סוכה, יבמות, כתובות, נדרים, גיטין, קידושין, בבא קמא, בבא מציעא, בבא בתרא, מכות.

היה חבר נשיאות מפעל הש"ס במשך עשרות שנים, כמו כן היה ידידו ורעו של מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל בעל ה'דרכי שמואל'. היה קשור לחצר הקודש ויז'ניץ בהיותו מזקני רבני החסידות. 

הותיר אחריו את בניו: הגאון רבי רפאל, ר"מ בישיבת מאור יצחק במושב חמד, הגאון רבי עמנואל אהרון מראשי ישיבת תורת זאב, הגאון רבי ישראל ראש חבורה בישיבת מיר, חתניו: הגאון רבי ישראל עמיהוד הכהן קליין, ר"מ בישיבת איתרי ומחבר סדרת הספרים "עמודי הוד", הגאון רבי מרדכי זק"ש מר"י 'דרך חכמה' ומחבר ספרי "שמעתתא דשגגות" ו"שמעתתא דבן פקועה", הגאון רבי מנחם מנדל וולפא מחשובי האברכים בהר נוף ומחבר הספר 'טעם כעיקר'. 

פטירתו השרתה אבל כבד בישיבת איתרי בשכונת בית צפפה בירושלים, שם אבלים עדיין על הסתלקותו ראש הישיבה הגאון רבי שלמה יהונתן יהודה פישר זצ"ל בחודש כסלו האחרון. וכן בחודש שבט על המשגיח הגאון הצדיק רבי זאב זליג גצל זצ"ל. 

מסע הלוויה הערב (מוצאי שבת קודש, פרשת תרומה) בשעה 21:30 מבית הכנסת הגר"א ברחוב הפסגה בשכונת בית וגן בירושלים ומשם לבני ברק שם ייטמן בבית החיים ויז'ניץ.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אחותו היא הרבנית אלפסי מתל אביב  

  תל אביב

 2. היה חולה?  (ל”ת)


  • כן 


  • כן 

   ..

 3. אנא סייעו לנשמה לעלות למקום מנוחתה  


 4. שכחתם לציין שהוא היה חסיד ויז׳ניץ גדול ויש לו גם בן חסיד ויזניץ עם וייסע זאקן.  (ל”ת)


  • תלמד לקרוא לפני שאתה מגיב (ל”ת)

   צבי

 5. לא נתפס, שבר על שבר על שבר הושברנו, בתחילה רה"י הגר"ש פישר, אח"כ המשגיח הגר"ז גצל, ועכשיו רה"י הגר"י ברטלר, ישיבת איתרי הפסידה את כל הדמויות שלה, פשוט שלושה דמויות מדור קודם שנעלמו, חבל על דאבדין  (ל”ת)

  בוגר

 6. קראו לו גם אייזיק  (ל”ת)


 7. ברוך דיין האמת  (ל”ת)


;