י"א תמוז התשפ"ד
17.07.2024
4 כותרות משמעותיות

מפת המנדטים מתחדדת • בנט וסער לא מספקים את הסחורה

תזוזות בדעת הקהל עם ארבע כותרות משמעותיות הבוקר: מסקר מנדטים חדש שפורסם הבוקר עולה כי הקואליציה ננגסת בשוליים כאשר רע"מ נחלשת, ימינה מגרדת את אחוז החסימה, לצד גידול באחוז המתלבטים בקרב גוש הקואליציה. מנגד, גוש האופוזיציה מתקדם ונוגע בקידומת 60

מפת המנדטים מתחדדת • בנט וסער לא מספקים את הסחורה
נפתלי בנט וגדעון סער צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מאז המהפך הפוליטי בבחירות האחרונות, התייצבה הקואליציה של ממשלת בנט - לפיד על רוב קטן אך יציב של תומכים. כל הסקרים בחצי השנה האחרונה הצביעו כי לאחר הזעזועים הראשונים ומעבר של 5 מנדטים מימינה ותקווה חדשה חזרה לגוש הימין, שאר הבוחרים התייצבו בתמיכה במפלגות הקואליציה. כך בסקר חדש של חברת "דיירקט פולס" בבעלות שלמה פילבר.

על פי הסקר השבוע, לראשונה יש תנועה של כמעט 2 מנדטים נוספים לגוש הימין וגידול במתלבטים בגוש הקואליציה. אכן, הקואליציה עדיין שומרת על חזית אחידה בכנסת, אך השוליים של תומכיה נפרמים בשני קצוות:

במגזר הערבי, לאחר האופוריה של החודשים הראשונים, ניכרת אכזבה ופער ציפיות נרחב. המאבקים הקשים בנגב, העיכובים בחקיקה, כמו גם המאבקים הפנימיים בין הרשימה המשותפת לרע"מ, מייצרים היחלשות של המפלגה ביחס לחודשים קודמים.

מהצד השני, באגף הימני של הקואליציה, מתחילים חלק מהתומכים לפזול החוצה. הנפגעת העיקרית היא ימינה, שבכל הסקרים האחרונים הייתה יציבה עם קרוב ל- 5 מנדטים, וכעת עומדת על 4 מנדטים מעל אחוז החסימה על שברי אחוזים. ניכר ששני קהלים שנשארו לתמוך בימינה בחצי השנה האחרונה נוטשים אותה כעת.

העצמאיים ומעמד הביניים מהימין מרכז, שתמכו בימינה בגלל ההתחייבות "לא פרנסה - לא מעניין" והתאכזבו קשות מהפגיעה הכלכלית בקורונה שנותרה ללא מענה ומעליות המחירים האחרונות במשק. חלק נוסף של נטישה מגיע ממה שנותר למפלגה בציונות הדתית, ככל הנראה בשל הכרסום והפגיעה בסוגיות דת ומדינה לשיטתם.

בגוש המרכז - שמאל יש עתיד וכחול לבן יציבות וממשיכות להוביל את הגוש, בניגוד אולי לתקוות בנט וסער בעניין הזה.

כמה נתוני עזר למתקדמים שמשפיעים גם הם על מפת המנדטים:

- 58% חושבים כי ישראל הולכת בכיוון שלילי, הנתון הגבוה ביותר מאז הבחירות.

- 45% חושבים כי חופש הביטוי בישראל נפגע מאז הבחירות, לעומת 33% שחושבים שדווקא השתפר.

- 74% מהישראלים צמצמו בהוצאות השוטפות מעט או הרבה לאחרונה, ורק 22% לא שינו את הרכישות שלהם כלל.

- 63% חושבים כי הממשלה מטפלת במשבר הקורונה בצורה גרועה.

המדגם נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון באמצעות Direct Polls LTD, בתאריך ה- 13 בפברואר 2022, באמצעות מערכת דיגיטלית בשילוב פאנל, בקרב 583 נדגמים בוגרים (18+) המהווים מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל. טעות הדגימה הסטטיסטית 4.4%+- בהסתברות של 95%.

סקר מנדטים נפתלי בנט ביבי נתניהו גדעון סער

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 13 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד