י"ז סיון התשפ"ד
23.06.2024
"בדיקה מחודשת של הממצאים"

זו תגובת 'כלכליסט' לבדיקה שהפריכה את התחקיר

לאחר שוועדת הבדיקה קבעה כי המשטרה לא פרצה באמצעות רוגלה למכשיר הנייד של האזרחים ששמם פורסם בתחקיר, ב'כלכליסט' מגיבים: "מחייבים התייחסות רצינית ובדיקה מחודשת של הממצאים והטענות שפרסמנו"

זו תגובת 'כלכליסט' לבדיקה שהפריכה את התחקיר
אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה צילום: Michal Fattal/Flash90.

מספר שעות לאחר שוועדת מררי קבעה כי אין כל אינדיקציות שמשטרת ישראל הדביקה באמצעות מערכת פגסוס שבידיה ללא צו שיפוטי מכשיר טלפון של מי מבין האנשים שפורסמו בתחקיר, בעיתון 'כלכליסט' מגיבים לממצאים ואומרים כי יפתחו בבדיקת התחקיר שפרסמו.

"ממצאי דו"ח הביניים של צוות הבדיקה בראשות המשנה ליועמ"ש עמית מררי מחייבים התייחסות רצינית ובדיקה מחודשת של הממצאים והטענות שפרסמנו ב"כלכליסט", וכך נעשה", מגיבים מטעם העיתון.

"בה בעת", הם מדגישים, "דו"ח הביניים מאמת באופן מוחלט את חשיפת "כלכליסט", ולפיה המשטרה משתמשת ברוגלות התקפיות סופר-פולשניות להדבקת טלפונים של אזרחים. הצווים שניתנו להאזנת סתר לא מעניקים סמכות חוקית להפעלת רוגלות כאלה, ויש צורך בתיקון משמעותי של החוק. הדו"ח אף מציין רוגלה נוספת פרט לזו של NSO (שמה לא ננקב) ששימשה גם היא את המשטרה למטרה הזאת".

"למיטב ידיעתנו", טוענים ב'כלכליסט' "הקביעה בדו"ח הביניים שלא הייתה הדבקה של טלפונים של רוב האנשים שהוזכרו ברשימה נשענת על בדיקות טכנולוגיות, ולא על חקירה של מח"ש את מפעילי הרוגלות. על פניו, נראה כי הצוות הסתמך במסקנותיו על חומרים שהועברו אליו מהמשטרה ומחברת NSO".

"חשוב עוד לומר", הם מציינים, "כי דו"ח הביניים עוסק אך ורק ברשימה השמית שפורסמה ב"כלכליסט". כפי שמצוין בסיפא שלו, הצוות עדיין לא בחן רבות מהסוגיות המרכזיות שהועלו בתחקירים".

לדבריהם, "ניסוח הדברים על ידי מחברי הדו"ח עצמם מעיד על הבעייתיות הטמונה בסוגיות אלה: "העיסוק והטיפול המשטרתי בהאזנות סתר... מידת ואופן התאמתם של הכלים שבידי המשטרה לסמכויות הנתונות לה על פי דין ואופן השימוש שנעשה בכלים אלה, לרבות במערכות נוספות... המצויות או נמצאו בשימוש בידי משטרת ישראל, קיומן של אינדיקציות לחריגה מסמכות, פיקוח ובקרה בזמן אמת ובדיעבד על כלל שלבי עבודת המשטרה בתחום".

כלכליסט פגסוס משטרת ישראל תוכנת ריגול NSO

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד