תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
ט"ו אדר א' התשפ"ד
24.02.2024
פיצויים של מיליונים

תביעת ענק נגד ביה"ח: בן השנתיים נפטר בגלל רשלנות

הוריו של טום נוימן ז"ל, שנפטר בגיל שנתיים לאחר זיהום שתקף אותו, טוענים כי בית החולים 'הלל יפה' התרשל באבחנה הראשונית: "אם בית החולים היה משכיל לאבחן זיהום חיידקי כנדרש, טום היה ניצל" | בית החולים: "הבירור המלא יעשה בערכאות המתאימות"

תביעת ענק נגד ביה"ח: בן השנתיים נפטר בגלל רשלנות
בית החולים הלל יפה צילום: דוברות הלל יפה

טום נוימן ז"ל, פעוט בן שנתיים מפרדס חנה, נפטר בשנת 2017 לאחר שזיהום תקף את גופו. בתביעה שהוגשה לאחרונה לבית משפט השלום בתל אביב נגד בית החולים "הלל יפה", טוענים אנה ושגיא, הוריו של טום, שמותו יכול היה להימנע אילו רק היה מקבל את הטיפול הנכון בזמן.

על פי כתב התביעה, באמצעות עו"ד דוד פייל ועו"ד מיכל תמם פרישמן, במאי 2017 ביקרו ההורים עם טום הפעוט אצל רופאת הילדים בקופת החולים, והתלוננו שבנם סובל מחום שנמשך יממה ומשלשולים שנמשכו כמה ימים. מאחר שבבדיקה לא נמצא ממצא מדאיג, טום שוחרר לביתו. לאחר שהמשיך לסבול מחום גבוה ומהקאות לאורך שבוע נוסף, שבו עימו הוריו לקופת החולים. הפעם, על פי התביעה ולנוכח מצבו המדאיג, הפנתה הרופאה את הפעוט והוריו למיון.

עוד באותו יום הגיעו ההורים עם הפעוט למיון בבית החולים 'הלל יפה' בחדרה. על פי התביעה, תוצאות בדיקות הדם שנערכו לו בבית החולים הדגימו זיהום ממקור חיידקי. כמו כן, נטען, כי באותו מעמד נלקחה מהפעוט תרבית דם, אך בכמות קטנה מהנדרש למתן תוצאות אמת.

לדברי עו"ד פייל, חרף החום הגבוה והממושך, תוצאות בדיקות הדם, הישנוניות והאפתיה של הפעוט, שהחשידו כולם לזיהום חיידקי, אבחן הרופא המטפל, משום מה, שמדובר במחלה ויראלית ושחרר את הפעוט לביתו.

כיומיים לאחר מכן, כך נטען, עבר הפעוט אירוע פרכוס בביתו והובהל באמבולנס שוב אל ביה"ח 'הלל יפה', שם אובחן כסובל מפגיעה מוחית שנגרמה על רקע הזיהום שהתפשט.

בשלב זה הובהל הפעוט לבית החולים תל השומר, שם עבר התערבות כירורגית דחופה, ניקוז נוזלים ממוחו וטיפול אנטיביוטי מאסיבי, אך בשל האיחור הרב בטיפול, חלה התדרדרות במצבו, ובחלוף יומיים הוא הלך לעולמו.

על פי התביעה, התרבית שהופקה מהאבצס במוחו של הפעוט הצמיחה שני חיידקים הרגישים לסוגי האנטיביוטיקה, שביחס אליהם נבדקה רגישות, כולל פניצילין. "פניצילין היא האנטיביוטיקה שהייתה צריכה להינתן לפעוט, לו רק הצוות בבית החולים 'הלל יפה' היה משכיל לאבחן זיהום חיידקי כנדרש... אבחנה וטיפול אנטיביוטי פשוט זה היו מונעים את מותו הטראגי של הפעוט", טוענים עו"ד פייל ותמם פרישמן.

לתביעה צורפה חוות דעת רפואית של ד"ר גיא טל, מומחה ברפואת ילדים מ"פורום רופאים", שקבע, כי צוות בית החולים 'הלל יפה' סטה מהפרקטיקה הרפואית המקובלת.

"למרות שהצוות הרפואי התרשם מחומרת מחלתו של המנוח ולקח בדיקות דם נרחבות כולל תרבית, הצוות לא השכיל לקחת תרבית דם בכמות הנכונה, ואי לכך, תשובת תרבית הדם אין בה כדי להעיד דבר", קבע ד"ר טל.

לקביעת המומחה, ילד שנראה חולה חייב לעבור הערכה כפי שעבר, עם התחלת טיפול אנטיביוטי מיידי. "המנוח נשלח למיון על ידי מומחית ברפואת ילדים, לכן לא ברור מדוע הוא לא נבדק על ידי מומחה ברפואת ילדים בביקורו במיון. אין ספק שאילו מומחה ברפואת ילדים או מתמחה בכיר היו בודקים את המנוח, הטיפול וההתייחסות למצבו היו שונים ובהתאם להנחיות הרפואיות", טוען ד"ר טל בחוות דעתו.

עוד קבע המומחה, כי שני סוגי האנטיביוטיקה ניתנים במצבים אלה, באופן מיידי, והם אלה שאליהם שני החיידקים רגישים. "מתן אנטיביוטיקות אלה היה משמיד את החיידקים הפתוגניים שחדרו לזרם הדם של המנוח, וגרמו בהמשך לזיהום שממנו נפטר. אי לכך, ניתן לומר בסבירות גבוהה שחייו של הפעוט היו ניצלים".

עו"ד פייל ותמם פרישמן טוענים בתביעה, כי "אלמלא הרשלנות, היה יכול המנוח לחיות חיים ארוכים ומלאים, בבריאות טובה וללא נזק מתמשך". לדבריהם, פטירתו הותירה בהוריו צלקת נפשית קשה, שלא נרפאה עד היום.

התביעה לפיצויים בגין נזקי גוף עקב רשלנות רפואית הוגשה בימים אלה לבית משפט השלום בתל אביב, ובמסגרתה מבקשים עו"ד פייל ותמם פרישמן מביהמ"ש להורות למשרד הבריאות המפעיל את בי"ח 'הלל יפה' לפצות את המשפחה בסכום המקסימלי הנתון לסמכותו של בית המשפט (2.5 מיליון שקלים).

תגובת בית החולים הלל יפה: "מדובר במקרה רפואי נדיר ומצער, בו הצוות המטפל פעל בהתאם לפרקטיקה רפואית מקובלת בזמן הנתון. התביעה נידונה בבית המשפט, והבירור המלא יעשה בערכאות המתאימות".

 

רשלנות רפואית הלל יפה תביעה משפטית

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד