תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
י"ג אדר א' התשפ"ד
22.02.2024
מתנגד חריף של פוטין

"מדינה פאשיסטית": האוליגרך הרוסי-ישראלי ויתר על אזרחותו הרוסית

האוליגרך ואיש העסקים הישראלי-רוסי ליאוניד נבזלין הודיע הבוקר (רביעי) כי הוא מוותר על אזרחותו הרוסית. "כל מה שפוטין נגע בו גווע", אמר נבזלין, שנרדף בעבר על ידי הממשל ברוסיה. "אזרחות רוסית כשלעצמה הפכה לאות קלון"

"מדינה פאשיסטית": האוליגרך הרוסי-ישראלי ויתר על אזרחותו הרוסית
ולדימיר פוטין צילום: פייסבוק רשמי

האוליגרך ואיש העסקים הישראלי-רוסי לאוניד נבזלין הודיע הבוקר (רביעי) כי הוא מוותר על אזרחותו הרוסית. נבזלין בן ה-62, מתנגד חריף של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, תקף הבוקר ברקע הפלישה הרוסית לאוקראינה. "כל מה שפוטין נגע בו גווע. אזרחות רוסית כשלעצמה הפכה לאות קלון שאינני רוצה לשאת עוד. אני נגד המלחמה, אני נגד הכיבוש, אני נגד השמדת העם האוקראיני. אני אזרח ישראל ואם לחשוב על אזרחות נוספת, הייתי גאה לקבל דרכון אוקראיני".

על פי הדיווח ב'חדשות 12', נבזלין, בן ה-62, היה מראשוני היזמים הצעירים ברוסיה לאחר התפרקות ברית המועצות ויחד עם איש העסקים, מיכיאיל חודורקובסקי, הקים את חברת הנפט "יוקוס". ב-2003 הפכו בכירי "יוקוס" והחברה עצמה יעד לרדיפה על ידי ממשלתו של ולדימיר פוטין, בעקבות הביקורת הקשה שהשמיע על הנשיא פוטין. בגלל רדיפות אלה נבזלין עזב את רוסיה ועלה לישראל.

במהלך השנים הרשיע אותו בית המשפט ברוסיה בהיעדרו ברצח, ובקשות הסגרה נשלחו לישראל ולמדינות נוספות. אלו נדחו בשל אי קבילותן של הראיות שהובילו להרשעתו. במקביל לפעילותו העסקית כיהן בתפקידים ציבוריים שונים, בין השאר כנשיא הקונגרס היהודי הרוסי.

"כל מה שפוטין נגע בו גווע. אזרחות רוסית כשלעצמה הפכה לאות קלון שאינני רוצה לשאת עוד", מסר נבזלין. "אני נגד המלחמה, אני נגד הכיבוש, אני נגד השמדת העם האוקראיני. אני אזרח ישראל ואם לחשוב על אזרחות נוספת, הייתי גאה לקבל דרכון אוקראיני".

עוד כתב נבזלין: "אני לא יכול להרשות לעצמי להיות אזרח של מדינה שהורגת ילדים של מדינה אחרת, ושמענה את ילדיה שלה שלא מסכימים למעשים האלה. רוסיה נהייתה פשיסטית מדי. התרבות, השפה והשורשים הרוסיים נשארים כמובן איתי, ואולי יבוא יום וארצה שוב לקבל אזרחות רוסית".

ולדמיר פוטין מלחמת אוקראינה רוסיה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד