י"ג תמוז התשפ"ד
19.07.2024
בת למשפחת כהנים

חריג: הבעל התגלה כגוי והנישואין בוטלו

בית דין בישראל ביטל נישואין שנערכו כדת משה וישראל לאחר שהתגלה במהלך תיק גירושין כי הבעל אינו יהודי. הבעל, שהתחתן כדת משה וישראל על ידי רבנות של אחת הערים, טען שאינו יהודי, ולכן הרבנות לא יכולה להתערב בגירושין

חריג: הבעל התגלה כגוי והנישואין בוטלו
אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה צילום: unsplash

בית הדין הרבני האזורי בנתניה ביטל לאחרונה, נישואין שנערכו כדת משה וישראל. ההחלטה הדרמטית נפלה לאחר גילוי במהלך דיון בתביעת גירושין, משמורת ודמי כתובה שהגישה אישה נגד בעלה. כך מפרסם אתר 'נתניה Online'. על פי הדיווח, תחילת הפרשה באם לשלוש בנות, ובת למשפחת כוהנים, שפנתה לבית הדין הרבני בתביעת גירושין שגרתית, במסגרת התביעה ביקשה משמורת על הבנות, וכן דמי כתובה.

אלא שלקראת הדיון עורך דינו של הבעל כפר בסמכות בית הדין לדון בסכסוך שבין הצדדים. לטענתו, הבעל איננו יהודי ולכן אין בית הדין הרבני מוסמך לדון בגירושין ובנושאים הכרוכים. הבעל, שנישא כדת משה וישראל על ידי הרבנות בעיר אחרת, טען שאינו יהודי. הוא אף צירף מסמכים המעידים על כך. עקב כך ביקש עורך הדין, כי "בטרם ייתן בית הדין את החלטותיו יש לברר את יהדותו".

במהלך הדיון הציג הבעל את תעודת הלידה המקורית האמיתית שלו שבה נכתב שאמו מרוסיה. לדבריו, לפני שלוש שנים אמו היגרה לקנדה וערב נסיעתה היא גילתה לו שהיא אינה יהודייה. באותו מעמד מסרה לו את תעודת הלידה האמיתית והמקורית שלו.

בבדיקה התברר, כי הבעל, כמו גם אחיו התאום ואח נוסף שלו, התחתנו כדת משה וישראל עם נשים יהודיות. זאת באמצעות הרבנות באותה עיר בו התחתן הבעל שגילה כי הוא לא יהודי, לכל אחד מהם יש ילדים.

חברי בית הדין הרבני האזורי בנתניה הרב יצחק רפפורט, הרב אוריאל אליהו והרב צבי בוקשפן, ניסו לחפש סדקים בטענות הבעל, שמא אינו דובר אמת. ואומר זאת כדי לחמוק מהחזקת הילדים בתביעת הגירושין. לשם כך תחקרו עמוקות את הבעל. הם ראיינו את האם הנמצאת בקנדה באמצעות וידאו. האם אישרה את נתוני הבעל. כמו כן העבירה את המסמכים הדרושים.

בית הדין החליט להעביר את המסמכים לשני מבררי יהדות מקצועיים ומוסמכים. והתברר כי האם וגם סבתו הינן נוכריות. על פי הרישום המקורי באוקראינה. זאת בניגוד לאמור בתעודת הזהות הישראלית. לפיכך יש לקבוע כי המבקש הוא נוכרי.

פסק הדין קבע, כי "לאחר עיון נראה כי יש לקבוע בבירור שהמבקש ואמו אינם יהודים, מאחר שהנתבע איננו יהודי, אין לבית הדין הרבני סמכות לדון בהחזקת הילדים ובמזונות. גם התרת הנישואין של הצדדים ותביעת הכתובה אינה בסמכות בית הדין ועליהם לפנות לבית המשפט לענייני משפחה לצורך התרת נישואין".

הדיינים הביעו כאב וצער על המצוקה שנקלעה אליה האישה, אשר רומתה, לכאורה, על ידי הסבתא, וכך גם בנות הזוג של אחי הבעל.

ביטול נישואין משמורת ילדים גוי

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 8 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד