1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. עיתונות ותקשורת

עיתון הארץ ננזף על מאמר השנאה שהסית נגד החרדים

בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות הכריע היום כי מאמר שפרסם בתקופת הקורונה אורי משגב בעיתון 'הארץ' נגד הציבור החרדי הוא גזעני ומסית, "השימוש במונח 'אינתיפאדה חילונית' אינו יכול להתפרש אלא כקריאת לפגיעה פיזית בציבור שלם"

חזקי ניימןכ"ז ניסן תשפ"ב 28/04/2022 14:12

יש להסיר מהאתר אורי משגב אורי משגב צילום: פלאש90

בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות נזף בעיתון 'הארץ' ובעיתונאי אורי משגב בגין מאמר שכולו שנאה והסתה נגד הציבור החרדי. בעקבות תלונות נגד המאמר שהגישו אלעד צדיקוב מנכ"ל אופק הסברה יהודית יחד עם ארגון 'בצלמו' הורה בית הדין לעיתון להסיר את המאמר מאתר הארץ.

כזכור, בשיא תקופת הקורונה כתב אורי משגב טור מסית ומזעזע בעיתון הארץ. תחת הכותרת "איפה השמאל שיצית אינתיפאדה חילונית?", קרא משגב לחילונים לפתוח באינתיפאדה נגד הציבור החרדי, וציין כי "מי שיעשה זאת יהפוך לכוכב עליון".

בטור כתב משגב כי "החרדים מסוכנים כיום להווה ולעתיד של ישראל יותר מהטילים של חיזבאללה ומהגרעין האיראני. נזקם מוחשי ויום יומי, לא פוטנציאלי. הקורונה, כטבעם של משברים דרמטיים, חשפה את האמת. החרדים הם אדוני הארץ, כתב משגב. ישראל מוכת קורונה בעיקר בגללם. בתל אביב נרשמו השבוע 4% בדיקות חיוביות, בחיפה 6%. זאת איננה מחלה של החילונים, בוודאי לא מגפה. רק הסגר הוא של החילונים. בירושלים, בני ברק, ביתר עילית ומודיעין עילית ממילא לא אוכפים אותו, והתחלואה משתוללת. בשרשרת הקורונה, החרדים שבים להיות חלק מהמדינה רק כשהם נזקקים לטיפול רפואי".

כדרכם של אנטישמים האשים משגב את היהודים, סליחה, את החרדים, בהשתלטות כלכלית. "אוכלוסייה הדואגת רק לעצמה, ולמרות זאת — כלומר, בדיוק בגלל זאת — ועדת הכספים ומשרדי השיכון והפנים והבריאות רשומים אצלה בטאבו. כל זה מוכר, אבל אז באה הקורונה והוכיחה, שחור על גבי מטוש, שבמקום שהחרדים יהיו אסירי תודה למדינה, הם מצפצפים עליה. ערכים כמו סולידריות, ערבות הדדית ואחריות לאומית לא מעסיקים אותם".

בהחלטת בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות והתקשורת נאמר כי "על רקע המצע העובדתי שהוצג בפנינו אין לנו אלא לקבוע כי המאמר אותו פרסם העיתונאי, ואותו ערך עורך העיתון, עושה שימוש בהתנהגותו ובהתנהלותו הבלתי מתקבלת על הדעת והראויה לגינוי של אותו חלק מהציבור החרדי וממנף אותה לטיעון כללי כנגד כלל החרדים במדינת ישראל עליהם הוא שופך קיתונות של אש וגופרית".

עיתון הארץ. צילום: פלאש90

בית הדין לאתיקה הוסיף, "ואם בכל אלה אין די המאמר הופך את כל החרדים לאויב העם והמדינה. כאן מצטט בין הדין את המאמר: 'החרדים מסוכנים כיום להווה ולעתיד של ישראל יותר מהטילים של חיזבאללה ומהגרעין האירני'. בכך לא תמה הפרשה. השימוש שנעשה בכותרת המאמר " איפה הציבור שיצית אינתיפאדה חילונית', והסיום של המאמר במילים מי שיצית פה אינתיפאדה חילונית יהפוך לכוכב עליון' הינן מילים קשות. הן מכילות דברי הסתה, יוצרים תחושה כי הסכנה מהכתוב הינה ודאית וקרובה, ויש באותן מילים כתובות עידוד למלחמת אחים"

השימוש במונח 'אינתיפאדה חילונית' אשר תהפוך את מי שיצית אותה לכוכב עליון אינן יכול להתפרש אלא כקריאת לפגיעה פיזית בציבור שלם, ואנו - אנה אנו באים", נכתב בהחלטת בית הדין.

בסיכום כותב בית הדין: "הנה כי נמצא כי התוכן הגזעני והמסית של הביטויים הנכללים בכתבה מוציאים חלק ממנה מתחומו של חופש הביטוי. ולא נותר לנו אלא לקבוע כי עיתון 'הארץ' והעיתונאי אורי משגב הפרו את כלל 14א של כללי האתיקה של מועצת העיתונות והתקשורת בישראל".

כאמור, בית הדין קבע כי תינתן נזיפה לעיתון הארץ ולמשגב, והכריע כי יש להסיר את המאמר מאתר הארץ.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "האמת יצאה לאור. מדובר במאמר מסית ופוגעני אשר כדברי החלטת מועצת העיתונות יכול להוביל למלחמת אחים. אנחנו קוראים לעיתון הארץ להשעות מיידית את הכתב אורי משגב עד שייקח אחריות על מאמר ההסתה ויתנצל. אנחנו בטוחים שהחלטה זו מהווה מסר לתקשורת חופש הביטוי כן הסתה נגד הציבור החרדי לא. נמשיך להיאבק למען זכויות אדם של כלל אזרחי ישראל והציבור החרדי בפרט".

אלעד צדיקוב, משנה לראש העיר הרצליה ומנכ"ל אופק ישראל, מסר: "אני מברך על החלטת בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות והתקשורת, לנזוף בכתב ובעיתון וכן להסיר הכתבה מהרשת. זהו מסר חשוב ביותר, כי הציבור החרדי אינו אסקופה נרמסת של התקשורת. הפגיעה הוורבאלית הארסית והדרור ללא גבול להשתלחות, הופנתה בשנים האחרונות בעיקר כנגדו - ואין לה מקום כלל, כמו גם לא מול ציבורים אחרים".

לדבריו, "הקריאה של משגב, לפתיחה באינתיפאדה מול החרדים וכן מסגורם של החרדים כמהווים סיכון לישראל יותר מאיראן וחיזבאללה - היא חציית קו אדום ברור. אנו חווים אפליה ברורה בניתוח אמירות בציבוריות הישראלית. הסטנדרטיזציה לשיפוט אמירות מצד גוש הימין או שומרי התורה , מחמירה וצבועה לאין שיעור, מאמת המידה התקשורתית לאמירות מגוש השמאל. ועדת האתיקה עושה בזאת שירות חשוב של העברת מסר תקשורתי לשיח מכבד לציבור החרדי בפרט, ולכלל ישראל בכלל".

"הציבור החרדי הינו הציבור הגדול ביותר בישראל שמחזיק בעמלו את רוח ישראל, זהותה היהודית של מדינת ישראל, ותורם בעמלו בכל מרבדי החיים והעשייה - כולם. ראוי שהתקשורת תפנים ותדברר את הציבור וערכיו באופן מהימן, שתורם לחיבור, איחוד ואהבת ישראל, ולא תנצל את כוחה להופכם של דברים", כך אלעד צדיקוב.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. שמועצת העיתונות תבדוק את ההסתה הפסיכית של בחדרי חרדים נגד חילונים.  (ל”ת)

  חרדים

  • מקומך גם בשירותים (ל”ת)

   בנט אסון לישראל

  • תתבייש בושה וכלימה . מקומך לא כאן (ל”ת)

   דניאל

  • צודק לחלוטין 


  • שריר תחתום את שמך, שונא ישראל (ל”ת)

   חיים

  • מסכים המאה אחוז לא פחות מהנאמר על הארץ (ל”ת)

   דוד בוזגלו

 2. כלב וכלבה נולדו לבנט. שמם: 'משגב' ו'אורית'  

  האו! האו!!

 3. מקומו בשירותים  (ל”ת)

  בני

 4. גיס חמישי  


 5. לא מספיק  (ל”ת)


 6. שוב שריר עם ההסתה שלו באתר הזה  (ל”ת)

  חיים

 7. זה לא מאמר הסתה ראשון של הארץ ולא אחרון, ככה כותב אילן שחר ושטרסלר כל הזמן  (ל”ת)

  צבי

 8. דומה להניה מעזה.. הייתי שולח אותו לשם לביקור של חצי דקה בלבד  (ל”ת)


 9. עיתון הארץ  


 10. סביר שיצא זכאי גם בבג"צ  

  פורטובלו

 11. ננזף? צריך להעניש אותו בחומרה רבה על כך  (ל”ת)


 12. https://www.youtube.com/watch?v=tOIvA7zKHao  


 13. מועצת העתונות הוא גוף וולונטרי חסר שיניים והשפעה.  

  יוסי

 14. ליברמן עם המריצה לא יותר טוב  (ל”ת)

  צבי

 15. ינזפו בהם? וזהו? מדינה אנטישמית!!!  (ל”ת)

  אפרת

 16. הקנאה והשנאה העבירה אותם מן העולם.  


 17. הסירו נא מיד את תמונתו המצחינה.  

  שאלתיאל

 18. ואתם הבאתם את כל הכתבה שלו, בושה!! מיין קאמף גם יהיה מחר?  (ל”ת)

  יעל

 19. נזכור חו את שיחפש מי שיטפל בו ביום החזרת מפתחות לבורא עולם  (ל”ת)

  רשע רשע

 20. גם אני נוזף בו מה זה עוזר לי?  (ל”ת)


 21. מה עונש ? אייך יכול להיות אנטשמי לא משלם מחיר ?  (ל”ת)

  יבגני

 22. בשביל מה להביא את הכתבה כאן???!!!  


 23. עזבו את הסגנון. עניינית, הוא צודק לגמרי  

  אני

  • משגב צודק בכל מילה. האמת כואבת אבל היא האמת. והראשונים שיודעים שהוא צודק הם החרדים עצמם.  (ל”ת)

   לא קור לאינתיפאדה. קורה לשינוי.

 24. צודק מאה אחוז  


;