ו' תמוז התשפ"ד
12.07.2024
מתחננים לסיוע

גבר שהואשם בהברחת כלי חרס צפוי לעונש מוות

ילדיו של גבר בריטי שעומד בפני עונש מוות בעיראק לאחר שהואשם בניסיון להבריח כלי חרס מהמדינה, לוחצים על ממשלת בריטניה להתערב בעניינו. המדריך אמר ש"לא תהיה בעיה לקחת את הרסיסים"

עתיקות: אילוסטרציה
עתיקות: אילוסטרציה צילום: מתוך הסרטון

רשויות נמל התעופה בבגדד עצרו את ג'ים פיטון בן ה-66, בביקורו הראשון בעיראק במסגרת סיור ארכיאולוגיה וגיאולוגיה, לאחר שמצאו אצלו 12 רסיסי אבן ושברי חרס בכבודה שלו. ילדיו של פיטון, ג'ושוע וליילה, לוחצים על בריטניה לפעול, כך הם אמרו ל"דיילי טלגרף".

הילדים סיפרו שהמדריך של אביהם אמר ש"לא תהיה בעיה לקחת את הרסיסים". הם אמרו: "במהלך הסיור, אבינו ביקר באתרים היסטוריים ברחבי עיראק, שם קבוצת הסיור שלו מצאה שברי אבנים ושברי חרס שבורים בערמות על הקרקע. שברים אלו היו בשטח פתוח, ללא שמירה וללא שילוט שמזהיר מפני לקיחה".

הם סיפרו כי מדריכים גם אספו את הרסיסים כמזכרות באתר בארידו. לחברי הסיור נאמר שזו לא תהיה בעיה, שכן לרסיסים השבורים אין ערך כלכלי או היסטורי. אך עם מעצרו של פיטון, השלטונות שלחו את הרסיסים למוזיאון הלאומי של עיראק, שם בדיקה קבעה שהם חפצים מעשה ידי אדם בני יותר מ-200 שנה, וראו בהם חפצים בעלי משמעות תרבותית והעמידו אותו בסכנת עונש מוות.

המשפחה אמרה כי זה "ברור שלא הייתה כוונה פלילית". דובר משרד החוץ הבריטי אמר ל'דיילי טלגרף': "אנו מספקים תמיכה קונסולרית לאזרח בריטי בעיראק ונמצאים בקשר עם הרשויות המקומיות. כפי שידוע לנו, השגרירות ביקרה אותו פעם בשבוע, והם ועורך הדין מרוצים שהוא זוכה ליחס אנושי נכון, וזה הסימון הטוב הראשון".

הגיאולוג בדימוס - המתגורר במלזיה - נעצר בעת שניסה לטוס חזרה הביתה מסיור הגיאולוגיה והארכיאולוגיה שלו בעיראק מוקדם יותר השנה. המשפחה מסרה לתקשורת: "אנחנו חושבים שאבינו עשוי לעמוד למשפט ב-8 במאי, יש לנו מספר ימים להציל אותו לפני מתן גזר הדין ואנחנו צריכים שמשרד החוץ יעזור על ידי התערבות בעניינו עכשיו".

שרה במשרד החוץ אמנדה מילינג אמרה במכתב לחברת הפרלמנט וורה הובהאוס שפנתה בעניין בשם המשפחה: "אנו מבינים את הדחיפות של המקרה, וכבר העלינו את דאגותינו בפני הרשויות העיראקיות בנוגע להטלה אפשרית של עונש מוות במקרה של מר פיטון".

בריטניה עיראק עתיקות עתיקות גנובות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד