1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. עיתונות ותקשורת

אז מה באמת קרה שם? • לייבל'ה מגלה סודות

הרב ישראל מאיר לאו מצונתר • הסיפור המוזר מאולפן 'קול ברמה' • 'מקור ראשון' שותל בן אבוד במשפחת גרינברג • ומדוע העיתונאי צבי יחזקאלי עדיף מנביא? • ויש לייבל'ך
לייבל'ה, בחדרי חרדים , כ"ז תמוז תשע"ג 05/07/2013 12:00

לוגו לייבלהסטטוס, פיצוץ, 'נקע' ועורך שלא היה

ביום חמישי רטט הטלפון החכם של לייבל'ה: "עורך האקטואליה אייל ראובן ערק לרדיו 'קול ברמה'. עד אתמול ערך ראובן את משדר האקטואליה ב'גלי ישראל' בהגשת קלמן ליבסקינד, והחל מהבוקר הוא עורך את 'שמונה עד עשר' בהגשת מוטי לביא בקול ברמה".

מה קרה? הנה סיפור בחמישה פרקים:

פרק א: לפני שבועיים (וחצי) נקטעה תוכנית הבוקר בהגשת השדרן מרדכי לביא, ללא התרעה בשעה 9:10. מאותה דקה ועד סיום התוכנית הושמעו שירים בלבד. כשלייבל'ה תהה האם התרחש פיצוץ בתכנית, השיבו מקול ברמה: "מוטי נקע את הרגל לפני מספר ימים, ומדדה על קביים. במהלך התכנית קיבל התקף חזק של כאב ולא יכול היה להמשיך לשדר... רפואה שלמה".

פרק ב: לייבל'ה מקבל רטט נוסף. "לפני שבועיים הפסיק מוטי לביא את השידור במפתיע, בשל דרישתו להדיח את עורך התכנית יהודה שליזינגר מהתחנה, בגלל סטטוס מבזה שכתב בדף הפייסבוק שלו נגד הרב עובדיה יוסף. היה פיצוץ ומוטי לביא עזב את האולפן. היום, עם הדחתו של יהודה שלזינגר מעריכת התוכנית, האמת מתבררת: לביא ניצח".

פרק ג (קריאת ביניים): עיתונאים דתיים-לאומיים שעובדים בכלי תקשורת חרדים מתקשים לשמור דברים בבטן. קודם היה זה חגי הוברמן, הכתב הצבאי של 'בקהילה', שפירסם סטטוס נגד הרב עובדיה יוסף, לאחר הדחתו של אלי ישי, נבהל, מחק - והוקפא. כעת, לאחר המתקפה של הרב עובדיה נגד הרב דוד סתיו, היה זה יהודה שליזנגר, המתפקד גם ככתב לענייני חרדים ב'ישראל היום'. גם הוא, כמו הוברמן, נבהל ומחק את הסטטוס.

פרק ד: שיחה עם העיתונאי האהוב יהודה שלזינגר.

• מה קרה בקול ברמה? החיים והמוות ביד הלשון?

"שטויות. שמועות".

• אז אתה ממשיך לערוך את מוטי לביא כרגיל?

"מעולם לא ערכתי אותו".

• אתה לא עורך בקול ברמה?

"לא".

• אז הכל שקר מהתחלה ועד הסוף?

"כן".

• אתה מוכן לבוא להרים את לייבלה מהריצפה? הוא נפל מרוב תדהמה. עד כמה ניתן להמציא על בן אדם שמועות.

"עזוב. אל תכתוב על זה כלום. מיותר".

• למה, יהיה כתוב כל מה שקרה. איך מתנהלת אגדה.

"אל תכתוב. עזוב".

פרק ה: שיחה עם אבי מימרן, מנהל התוכניות המוכשר של קול ברמה.

• מה קרה עם יהודה שלזינגר?

"לא קרה שום דבר מיוחד... סתם הנפצות בוואטס-אפ. אין שחר".

• הוא היה העורך של מוטי לביא?

"יהודה לא עורך".

• אתה מוכן לבוא להרים את לייבל'ה מהריצפה?

"תגיד ללייבל'ה היקר שלא יפול חלילה. מי שערך את מוטי לביא עד לפני חודש הוא יואב צור, ומהבוקר בחור בשם אייל ראובן".

• מי זה יואב צור? ולמה עזב?

"עזב, כי לא הסתדר עם לביא. הפיצו על שלזינגר כי הוא היה מועמד להחליף... אך לא קיבל אישור מישראל היום".

• וכל הסיפור עם סטטוס ההתקפה על הרב עובדיה והדרישה לסלקו - שקר?

"לא... זה לא שקר. לא אמרתי".

• אז מה כן. אני מבולבל.

"שלייבלה יכתוב מה שבא לו. ושימסור בשם הרדיו: אין תגובה".

מושלם. מדהים. מיוחד. מקצועי

• אברהם פרסטר, השדרן החדש של תכנית 'המהדורה המרכזית' ברדיו קול חי. לייבל'ה משתומם איך אתה לא מתקשר לספר חוויות מהשבוע הראשון."היה מדהים ומיוחד. מהדורה טלוויזיונית בשמיעה רדיופונית. הפקת ענק פרי מוחו של אלוף הרדיו אבי רוזן, מנכ"ל קול חי. צוות מקצועי ביותר מלווה את המהדורה. כולם הביאו יצירה מושלמת ומקצועית והתגובות בהתאם. וזו רק ההתחלה..."

• ומה באמת קרה בהתחלה. אומרים שביום הראשון של התכנית החדשה לא הצלחתם להרים מהדורה במתכונת החדשה ולכן שודרה בבהילות תכנית מקוצרת, כמו בגירסה הקודמת.

"להד"ם. פאנטזיה של טוקבקן משועמם".

לייבל'ך

• לייבל'ה מאחל החלמה מהירה לרבה הראשי של תל-אביב-יפו והרב הראשי לשעבר, הרב ישראל מאיר לאו, שעבר שלשום צינתור בבית החולים איכלוב.

• מי שהגיע לעודד ולהנעים את זמנו של הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, בימים בהם היה נתון במעצר-בית, היה המוהל ואיש הסטטוסים, הרב אבי זרקי.• ואני תפילתי: בחמישי אחר-הצהרים, לקראת יום היארצייט של הגרי"ש אלישיב זצ"ל שיחול בשבת, עלה הרב הראשי להתפלל יחד עם בנו אלימלך, וגאב"ד חניכי הישיבות הרב מרדכי גרוס, על הציון שבהר המנוחות. היה הרבה על מה לבקש.• סדרת הטלוויזיה החדשה 'שטיסל', המספרת את סיפורה של משפחה חרדית בשכונת מאה שערים, הזניקה את המכירות של מסעדת 'שטיסל' בבני-ברק. בליל שישי הגיע אל המסעדה גל של קליינטים חדשים - חילונים, שבאו לקנות אוכל יהודי לשבת. לפחות שניים מהם הצהירו כי נזכרו במסעדה בעקבות הסדרה החדשה.

• סמים את בני-ברק על המפה: אז מה אם אחת הפעולות הראשונות של אברהם רובינשטיין, ראש העיר הבלתי-מנוסה שירש את מקומו של יעקב אשר בבניין עיריית בני-ברק, הייתה לסגור בשעה 23:00 בלילה את כל בתי האוכל. העיקר שברחוב ז'בוטינסקי נפתחה 'פיצוציית סמים'. תהנו.• אורי הולצמן, חבר מועצת העיר ביתר-עלית ויו"ר פורום נציגי חב"ד ברשויות המקומיות, חגג בהתוועדות מיוחדת את יום הולדתו ה-50. הגיעו להרים לחיים: ראש העיר, חברי מועצת העיר, נציגי חסידויות, ברוך מרזל וד"ר מיכאל בן ארי, ועשרות ידידים וחברים.


הולצמן (מימין) עם חבר שהוא גם ראש עיר

• סיור מולדת: גם העיתונאי-סופר-שחקן-קומיקאי קובי אריאלי חגג לעצמו יומולדת 41. הפינוק: נסיעה לכותל וטיול בסמטאות העיר העתיקה.


אריאלי מחפש עתיקות

• עורך דין חרדי ידוע השוהה בחו"ל, שממסמכי בית המשפט בפרשת זיוף יצירות האמנות והלבנת ההון אפשר היה ללמוד שהוא מבוקש לחקירה, עדיין לא חזר הביתה. לפני שבוע הוא נראה בחברת הרב יאשיהו פינטו בניו-יורק.

• פעם שלישית גלידה: אלי ג'אן, תושב קרית מלאכי, כתב ברשת מקומוני 'ידיעות אחרונות' בדרום (ומהשבוע שעבר גם בבית שמש ומבשרת ציון) זכה בפעם השניה בגביע 'מצטיין הרשת'.• מיכאל שניצלר, האיש והבדיחות, תושב שכונת סי-גייט שבברוקלין, יצא לתור אחרי אתרוג בסופר השכונתי. בסוף הוא מצא רק לימון.• ביום ראשון חגגו הצלם והמיילד אלי קובין ורעייתו באולם בבני-ברק את הכנסת הבן איתי, שנולד בבית, בבריתו של אברהם אבינו. הסנדק: הגראי"ל שטיינמן. באו לראות את המוהל משה וייסברג עובד: אבי רוזן (קול חי), אהרן גרנות והקולגה החדש שלו בעיתון משפחה שלוימי גיל, ופרופסור עוז אלמוג.


משפחת קובין בודקת מה קורה לילד שנולד בבית

• בדוברות המשטרה מחפשים דובר/ת עורך/ת תוכן לתפקיד דוברות למגזר החרדי: אם יש לכם הכרות עמוקה עם העולם החרדי על גווניו השונים, ניסיון עבודה בתקשורת החרדית, ניסיון בכתיבה עיתונאית, ניסיון בניהול דסק חדשות ובעריכת תוכן, שליטה מלאה בעברית ובאנגלית - בקיצור, כל מה שלייבל'ה לא - לכו להגיש מועמדות.

• בימים שלישי-רביעי הגיעו לשוטט ב'פורום המנהלים' של עיתון המודיע בבנייני האומה בירושלים, מאות מנהלים וסקרנים, שהאזינו לנאומים והרצאות, נישנשו, ופיטפטו. כשלייבל'ה נכנס לאחת ההרצאות, הוא הרגיש כמו בכנסת:• והצלם בועז בן ארי חיכה עד הרגע האחרון כדי לתעד תמונות מהצד שלא הכרתם: רגעי הסגירה הפירוק, האריזה והקיפול:


מצא את ההבדלים

17 האחים והאחיות לבית גרינברג, שליחי חב"ד הפזורים מסין עד אלסקה, שישבו 'שבעה' בבני-ברק אחר אביהם הרב משה גרינברג ז"ל, עוררו את סקרנות כלי התקשורת. אחרי עיתון משפחה, מתפרסמת היום כתבה של העיתונאית ריקי רט במעריב ומקור ראשון, שני העיתונים-תאומים של המו"ל שלמה בן צבי.

אלא שכאשר הגיע הצלם ראובן קסטרו אל בית המשפחה לתעד את התמונה הנדירה (את הפעמים בהן התכנסו יחד כל בני המשפחה בחדר אחד, ניתן לספור על אצבעות יד אחת), נעדר מהתמונה, מסיבות אישיות, בכור האחים, נפתלי. במקור ראשון לא התבלבלו, ניצלו את הפוטו-שופ, והאח הוצב בתוך התמונה. במעריב נשארו עם מה שיש.


מעריב למעלה, מקור ראשון למטה (שימו לב לפינה הימנית)

בתחילת 'השבעה' נולד לאחד האחים, הרב יוסף גרינברג, מנהל בית חב"ד באלסקה, נכד ראשון. כשנחת חזרה בבית חב"ד באנקורג' - הוא הגיע היישר אל טקס ברית המילה. ואם חשבתם שלנכד הטרי קראו משה, על-שם הסבא שזה עתה נפטר, אתם כנראה לא ממש מכירים את חסידי חב"ד. שמו בישראל, איך לא, מנחם מענדל.

כוח צביקה

מי שלא הופתע מהמהפכה השנייה שהתחוללה במצרים, היה לייבל'ה שלפני חצי שנה קרא את דברי הפרשן לענייני ערבים של ערוץ 10, צבי יחזקאלי.

יחזקאלי, יהודי רוחני מאוד ושומר תורה ומצוות, פרס את משנתו בשיחה מרתקת עם יצחק הורוויץ במוסף לחג הפסח של ב'בקהילה'. בין היתר קבע ש'האביב הערבי' הוא לא סוף פסוק ובמצרים תתחולל מהפכה שנייה.

את זה אמר יחזקאלי לפני מספר חודשים ולא לפני שלושה ימים.

אז לייבל'ה לא הופתע מהמהפכה, אבל בהחלט הופתע מהתחזית המדויקת והמרשימה.

• אז מה צביק'ה, ההתקרבות ליהדות ולרבי נחמן מביאה גם רוח הקודש?

"כבר אמרו חז"ל חכם עדיף מנביא. אני מכיר את המנטליות הערבית, את התרבות, זה הכל. ההתנהלות הציבורית בחברה הערבית היא בצורה של מטולטלת: יש תנועה לכיוון מסווים שכשהיא מגיעה לשיאה, היא מעוררת תנועה לכיוון ההפוך".

• לא רק, מצרים, גם תוניס ולוב?

"כך זה עובד בכל בית ערבי, בכל משפחה ערבית. זה משהו מאוד בסיסי. זה יקרה גם במשטרים נוספים, עניין של זמן. זה דגם בסיסי של מהפכות חברתיות בחברה הערבית".

• אז עוד שנה נראה מהפכה שלישית, וחוזר חלילה?

"אם יגיע רודן שיחזיק ביד ברזל את השלטון, המהפכה הבאה תידחה - עד שייחלש. מורסי היה חלש, אבל נראה מי יבוא במקומו".

• טובה אחרונה לא תעשה ללייבל'ה? מהם מספרי הלוטו לשבוע הבא.

"של ישראל אני לא יודע, לצערי. של מצרים? בכייף".

עוד לא החליט

מאכער הפועל לטובת בחירת אחד הרבנים במירוץ הבלתי נגמר אל הרבנות הראשית פגש השבוע את לוי אדרעי, אחד מעסקני חב"ד שחורשים את מסדרונות הכנסת בימי שני.

"אז עבור מי מהמתמודדים", שאל המאכער הסקרן, "יצביעו בחב"ד?"

אדרעי, שהידע שלו על נטיות ההצבעה של רבני ועסקני חב"ד, המהווים כשמונה אחוז מחברי הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, זהה להכרתו את מפת ארצות-הברית, השיב בלי למצמץ:

"עוד לא קיבלנו החלטה..."

עלה קטן בלב ים

וכמה צלילים (וואקליים) מעולם המוסיקה:

לפני חודש הוזמן הזמר ישי לפידות ללב ים, שם שהו על גבי ספינה משפחת החסד וספי, חסידי חב"ד מיסוד המעלה, בעוד ביתם נבנה מחדש על ידי צוות תוכנית ריאליטי. ישי הגיע להזכיר למשפחה המיוסרת כי האדם הינו 'עלה קטן'.חברו של ישי - עמירן דביר, נעדר מבית אביו הרב יוסף כשאחיו/עמיתו למקצוע אריק דווקא השתתף השבוע בסיום מסכת שערך.משפחת אף. די. די. הכוללת את הזמרים אוהד מושקוביץ, איציק דדיה ודניאל אהביאל, נכנסה השבוע לאולפנים. ככה זה כשמנצלים את ההפוגה בשמחות - להקלטות.


איציק דדיה ודניאל אהביאל

הקליפ הבא הוא לצורכי למידה בלבד:הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לללקק את האצבעות. אין כמו לייבל'ה.  (ל”ת)

  מוישי

 2. סיז גיט  (ל”ת)

  יום השישי

 3. יהודה שלזינגר ואבי מימרן נתפסו כמו שני שקרנים קטנים עם המכנסים למטה.  

  יעל

 4. חחחחח, חמוד. אני מה זה נהנה... תודה לייבלה.....  (ל”ת)

  מוטי

;