ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024
300 אלף חיילים לקו

מחקר חדש: כך השפיעה השמדת הנשק הכימי בעיראק

שלושה עשורים אחרי המלחמה בעיראק, מחקר אמריקאי מצא את הגורם לתסמונת מלחמת המפרץ שבה לקו כ-300 אלף חיילים מצבאות המערב | גז סארין שפותח בגרמניה הנאצית וזוהה בעיראק במהלך מלחמת המפרץ ע"י צילומי לווין 

מחקר חדש: כך השפיעה השמדת הנשק הכימי בעיראק
אילוסטרציה צילום: pixabay

הפצצת מאגרי נשק כימי של צבא עיראק בהנהגת סדאם חוסיין במלחמת המפרץ, בשנת 1991, היא כנראה הגורם האפשרי לכך שכ-300 אלף חיילים שנטלו חלק במלחמה חלו במה שזכה לכינוי "תסמונת מלחמת המפרץ". 

החיילים שחלו התלוננו על תסמינים כרוניים לא מוסברים, ביניהם פרצי חום, הזעה מוגברת בלילה, עייפות מתמשכת ללא הסבר לסיבתה, בעיות זיכרון וקשב וכן כאבים כרוניים. עורכי המחקר הגיעו למסקנה שהגז סארין הוא כנראה הסיבה לכך.

במשך שלושה עשורים ניסו חוקרים, בעיקר בארה"ב, להבין מהו הגורם למחלה המסתורית. במלחמת המפרץ הראשונה נטלו חלק כ-700 אלף חיילי צבא ארה"ב. המחקר מומן על ידי ממשלת ארה"ב ובדו"ח על ממצאיו הודגש: "אלו ההוכחות הכי חותכות עד כה לכך שהשמדת מאגר הנשק הכימי העיראקי בידי כוחות הקואליציה המערבית היא שהובילה לכך", המחקר החדש על כך פורסם השבוע ב-Environmental Health Perspectives, והובא באתר doctorsonly.

ההפצצות היו בינואר 1991 והתרכזו בערים פאלוג'ה ומות'נא. הן שחררו לאוויר את גז העצבים הקטלני סארין. הגז הוא מעשה ידי אדם ונעשה בו שימוש במתקפת הטרור ברכבת התחתית בטוקיו. במינון גבוה במיוחד הוא עלול להרוג, אבל מנות הגז ששאפו כוחות היבשה המערביים היו מוחלשות.

ד"ר רוברט היילי, החוקר את התסמונת במשך שלושה עשורים, אמר, כך בדיווח ב-doctorsonly "אותן מנות מוחלשות הספיקו כנראה לגרום לחיילים לחלות", והוסיף: "יש עדיין יותר ממאה אלף חיילים אמריקאים ששירתו במלחמת המפרץ 1991 ולא מקבלים סיוע למחלה שלהם. התקווה שלנו עתה היא שממצאי המחקר יאיצו את החיפושים למתן טיפול טוב יותר".

מאות אלפי החיילים האמריקאים במסגרת "הקואליציה של 34 מדינות נוספות" נשלחו לכוויית באוגוסט 1990, לאחר שעיראק סיפחה את שכנתה הקטנה. מדינות המערב חששו שמנהיג עיראק באותה עת, סדאם חוסיין, יצעיד את כוחותיו דרומה אל סעודיה, מיצואניות הנפט הגדולות בעולם, ופתחו במתקפות אוויריות על עיראק בינואר 1991 לאחר שזו לא נסוגה מכוויית, על אף האולטימטום שהוצב. מיד לאחר מכן החל ירי טילי הסקאדים על ישראל. חודש לאחר פתיחת המלחמה, העיראקים נסוגו.

על התסמינים המסתוריים דווח, בין היתר, גם בקנדה, בדנמרק ובאוסטרליה, שאף הן היו חברות בקואליציה. תחילה היתה הסברה שהסיבה לתסמונת היא שברי תחמושת אורניום מדוללת, אבל לאחרונה הצטברו יותר ויותר עדויות שסארין הוא הגורם לכך.

ד"ר היילי ושותפיו למחקר בדקו 1,016 אמריקאים שלחמו במפרץ. מחצית מהם סבלו מתסמיני "תסמונת מלחמת המפרץ", הכוללים גם קושי למצוא מילים, שלשולים ובעיות נוספות. האחרים לא סבלו מכך.

סארין פותח בגרמניה הנאצית. צבא ארה"ב אישר במהלך מלחמת המפרץ כי זוהה סארין כאשר צילומי לוויין מאותה עת הראו ענן גדול של שפוכת שהכילה סארין עולה לאוויר, לאחר הפצצת מאגר נשק כימי עיראקי על ידי כוחות הקואליציה.

מחקר חדש עיראק נשק כימי

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד