1. עמוד הבית
  2. עסקים ונדל"ן
  3. כלכלה

בנק ישראל יעלה את הריבית - מה זה אומר?

יש לכם משכנתא? תתכוננו לשלם יותר בכל חודש. מחר (יום שני) צפוי בנק ישראל להודיע על העלאה נוספת של הריבית כחלק מניסיון להילחם באינפלציה הגואה ומחירי הדיור מרקיעי השחקים, זוהי רק אחת ההשפעות שתהיה להעלאת הריבית על הכיס שלנו

חזקי ניימןכ"א אייר תשפ"ב 22/05/2022 13:20

תתכוננו לשלם יותר כספומט. אילוסטרציה כספומט. אילוסטרציה צילום: Noam Moskowitz/Flash90

בנק ישראל צפוי להודיע מחר (שני) על העלאת הריבית ב־0.25% לרמה של 0.6%. ההחלטה הצפויה היא בהמשך להעלאה של 0.25% שעליה הודיע הנגיד פרופ' אמיר ירון בחודש אפריל - אז עלתה הריבית לרמה של 0.35%, לראשונה זה שנתיים. כך פורסם באתר 'ישראל היום'.

ששת חברי הוועדה המוניטארית, בראשות נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, צפויים להתחשב במגוון הנתונים הכלכליים התנודתיים שפורסמו בארץ ובעולם רק בימים האחרונים ולקבל החלטה על העלאת הריבית בפעם השנייה ברציפות, שככל הנראה לא תהיה ההעלאה האחרונה השנה בישראל.

בגלובס' נכתב כי הכלכלנים בשוק מצפים להעלאת ריבית בכל אחת מפגישות הוועדה המוניטרית בבנק ישראל, עד לרמה שבין 1.5% ל-2%. אולם השאלה הגדולה בשוק היא באיזה קצב זה יקרה. אחרי העלאה של הריבית ב־0.35% בהודעה הקודמת, הערכות הן כי הריבית תעלה בעוד 0.4%, לרמה של 0.75%, או אולי בקצב מתון יותר של 0.25%.

כזכור, מדד המחירים לצרכן עלה ב־0.8% בחודש אפריל והשלים ב־12 החודשים האחרונים (אפריל 2022 לעומת אפריל 2021) עלייה של 4% - שיא של 11 שנה. מחירי הדירות המשיכו לזנק והשלימו עלייה של 16.3% בשנה האחרונה.

בהשוואה למדינות מפותחות אחרות, קצב עליית המחירים במשק, ובפרט של מחירי המזון, נחשב עדיין לאיטי יחסית, והסיבות לכך הן יכולת הספיגה של יבואני המזון בשל שיעורי הרווח הגבוהים, וכן היציבות במחירי האנרגיה.

כיצד ישפיע העלאת הריבית על המשק, והאם נרגיש את ההשפעה על הכיס של כולנו? המטרה העיקרית של העלאת הריבית היא לרסן את הלחצים האינפלציוניים, וכן להרתיע משקיעים משוק הדיור. לא מעט ביקורות הושמעו באחרונה כלפי בנק ישראל על כך שהחל לפעול מאוחר מדי, ואינו עושה די בכדי להוריד את מחירי הדירות, העלאת הריבית תייקר משכנתאות והלוואות אחרות, ולפי מומחי המשכנתאות, עלולה להביא לגל של מחזורי משכנתאות.

מדוע מעלים את הריבית?

בבנק ישראל חוששים מעליית האינפלציה בחודשים האחרונים – תהליך של עליית מחירים הבא לידי ביטוי במוצרים ושירותים שונים. לא מדובר בעלייה דרמטית, אולם בבנק ישראל החליטו שלא לחכות ולהשתמש כבר כעת בכלי השמור להם לרסן את עליית המחירים – הריבית.

איך זה עובד? ריבית גבוהה יותר מעלה את מחיר הכסף (למשל ההלוואות מתייקרות). כך בהתאם, יותר קשה לרכוש מוצרים ושירותים ולכן הביקוש להם יורד. כתוצאה מכך גם המחירים יורדים. למעשה מדובר בסוג של מעגל שאמור ליצור לכאורה השפעה על מחירי המוצרים.

מה זה באמת עושה? להעלאת הריבית יש כאמור השפעות רבות, אחת מהן למשל היא התחזקות השקל.

העלאת ריבית על השקל הופכת אותו ליותר אטרקטיבי בעיני המשקיעים. בדרך זו היא עשויה לגרום להתחזקות השקל מול המטבעות המובילים. למעשה כבר בשעות האחרונות, מאז הודעת בנק ישראל על העלאת הריבית, ניכרת התחזקות של השקל מול הדולר והאירו.

להתחזקות הזו יש יתרונות וחסרונות - תלוי מאיזה צד של המטבע מסתכלים. אפרופו "חגי הקניות" של נובמבר, שקל חזק הופך את הקניות מעבר לים לזולות יותר. כך גם כל המוצרים הנקובים במטבע זר כגון כרטיסי טיסה, חבילות נופש וכדומה. גם המוצרים המיובאים אמורים לחוות הוזלה, אם כי להוזלה הזו לוקח זמן עד שהיא מתגלגלת לצרכן, אם בכלל מישהו בדרך לא משאיר לעצמו את המרווח.

הצד השני של המטבע הוא היצואנים. אלו משלמים משכורות והוצאות שונות בשקלים כאן בארץ, אבל את ההכנסות הם רושמים בדולר או באירו. עליה בערך השקל או במילים אחרות ירידה בערך הדולר, מפחיתה את ההכנסות שלהם, כאשר מציאות כזו מתרחשת לאורך זמן וההתחזקות השקל הופכת למגמה, העסקים שלהם עלולים להיפגע ולכך יש השלכות גם על העובדים.

ריבית המשכנתא בדרך למעלה

העלאת הריבית במשק משפיעה באופן ישיר על ריבית המשכנתא הניטלת במסלול הפריים (הלוואה לא צמודה בריבית משתנה), ומביאה לכך שהלווים ישלמו יותר. ריבית הפריים היא למעשה הריבית המשמשת את הבנקים לתמחור הלוואות ופיקדונות ומחושבת על פי הריבית במשק בתוספת 1.5%. כך בעקבות העלאת הריבית, תעמוד ריבית הפריים על 1.75% במקום 1.6% כיום – והמשמעות היא שנוטלי המשכנתאות ישלמו יותר מדי חודש.

גם אם ההשפעה הישירה על הריבית על המשכנתא רלוונטית למסלול הפריים, באופן עקיף היא תשפיע כנראה גם על המסלולים האחרים. המציאות מראה כי כאשר עולה הריבית במסלול הפריים, הבנקים נוטים להעלות את הריבית בכל המסלולים.

יש לציין כי להעלאת הריבית בהקשר זה יש גם השפעה נוספת - היא מפחיתה את הביקושים למשכנתאות. ההנחה היא שמי שנמצא כבר בשלב כזה או אחר של נטילת משכנתא יזדרז להשלים את המהלך וייתכן אף שבחודש-חודשיים הקרובים נראה עלייה בלקיחת הלוואות. אך תוך זמן קצר רבים מאלו שהתלבטו ועוד טרם החליטו אם לקחת הלוואה, יעדיפו להמשיך ולהמתין על הגדר.

האוברדראפט (המינוס בבנק) וההלוואות מתייקרים

השינוי כלפי מעלה בריבית הפריים לא מסתכם רק בהשפעה על המשכנתא. למעשה כל סוגי ההלוואות שנלקחו במסלול לא צמוד בריבית משתנה וזה רוב ההלוואות הצרכניות, צפויות לעלות במעט. ה"הלוואה" הבולטת במסלול זה היא המינוס שלנו. אולי אנחנו לא מסתכלים על זה כך וחבל, אבל האוברדראפט הוא הלוואה לכל דבר. זו הלוואה יקרה במיוחד ועכשיו היא תהיה עוד יותר יקרה.

מלבד המינוס ,כאמור, גם שאר ההלוואות הצרכניות (במסלול פריים) יעלו בין אם מדובר בהלוואה בנקאית, מחברת כרטיסי האשראי, או מחברת מימון חוץ בנקאית אחרת.

אולי נחמה מועטה ניתן יהיה למצוא בריבית הניתנת על הפיקדונות הלא צמודים בבנקים בהם הפק"מים. אלו סובלים כיום מריבית אפסית וזו תשתפר במעט.

כיצד תשפיע הורדת הריבית על השקעות בשוק ההון?

כל מי שעוקב אחרי הנעשה בשווקים בארץ ובעולם, עד לטלטלות הגדולות שמתרחשות בחודשים האחרונים, בעיקר בהובלת הבורסות בארה"ב.

לפחות בתיאוריה, העלאת ריבית אינה טובה לשוק המניות. עליית הריבית על הפיקדונות מייצרת אלטרנטיבה וגורמת כביכול למשקיעים לצאת מההשקעות בשווקים ולהעדיף ריבית מובטחת בפיקדונות. אלא שזה כאמור בתיאוריה. כפי שאנחנו רואים, לשוקי המניות יש התנהגות שלא תמיד ניתן להסביר ובטח לא לנבא.

עיקרי ההסבר על העלאת הדברים פורסמו ב'כלכליסט'

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;